21 Ocak 2021, Perşembe 14:11

Terkur 19 Krem Nasıl Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri

Terkur 19 Krem Nasıl Ne İçin Kullanılır Yan Etkileri

Terkur %19 krem alüminyum hidroksiklorit içeriği ile aşırı terlemeyi ve terlemenin neden olduğu kokuyu önler. Özellikle koltuk altı, ayak ve ellerde görülen aşırı terleme ile mücadele eder. Terkur kremi uyumadan önce kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü uyurken ter bezlerinin çalışması durur ve bu sebeple koltuk altına sürülen krem daha etkili olur. Fiyatı: 10 TL'dir.

Vücudun kıvrımlı bölgelerinde meydana gelen yüzeysel iltihaplanmalar (intertrigo), uzun süre yürüme nedeniyle ayaklarda görülebilen içi sıvı dolu kabarcıkları da iyileştirir.

Terkur Krem Nasıl Kullanılır?

Terkur krem sadece bölgesel olarak, ciltte aşırı terlemenin olduğu yerlere uygulanarak kullanılmaktadır. Hekiminiz farklı bir talimat bildirmediği sürece Terkur kremi her akşam yatmadan evvel uygulamanız önerilir. Terkur, tedavinin ilk 3-4 gününde her gün birer defa kullanılır. Daha sonra 2 gün veya 3 gün arayla geceleri uygulanmaya devam edilir.

Hamilelikte Terkur Krem Kullanımı

Gebelikte Terkur krem kullanılmadan önce doktordan veya eczacıdan teyit almalıdır. Bu ilaç Alüminyum hidroksiklorit içerir ve bu maddenin hamilelikte vücuda alınmasının bebeği olumsuz etkileyip etkilemediğine yönelik bir veri bulunmamaktadır. Doktorunuz fayda/zarar oranını değerlendirerek Terkur kullanmanızın gerekli olup olmadığını belirleyecektir. Tedavi esnasında hamile olduğunu öğrenen kadınlar hemen eczacı veya doktoru ile iletişime geçmelidir.

Emzirirken Terkur Krem Kullanımı

İlacın kullanımı öncesinde hekime veya eczacıya danışılmalıdır. Terkur kremin ihtiva ettiği Alüminyum hidroksikloritin anne sütüne geçip geçmediği hakkında klinik bir bulgu yoktur. Alüminyum hidroksikloritin hayvan sütüyle atılımı konusunda herhangi bir deney yapılmamıştır. Terkur kullanmayı sürdürüp sürdüremeyeceğiniz hekiminizin kararıyla netlik kazanacaktır. Bu aşamada Terkur kullanımının faydaları ve riskleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Terkur Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarlarda olduğu gibi, Terkur'un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Terkur'u kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

  1. Ciddi alerjik tepkimeler (döküntü, kurdeşen, kaşıntı, nefes almada zorluk, ağız, yüz, dudaklar veya dilde şişme).

Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin Terkur'a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahale veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

  1. Ciltte aşırı kuruluk,
  2. Tedavi edilen alanlarda geçici yanma, kaşıntı, iğne batması hissi, karıncalanma.

Bunlar Terkur'un hafif yan etkileridir. Terkur, önerilen dozdan fazla kullanıldığı durumda ciltte aşırı kuruluğa neden olabilir. Kullanılan Terkur miktarının ve kullanım sıklığının azaltılmasıyla bu durum kolaylıkla normal hale dönebilmektedir. Terkur'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT