28 Mayıs 2022, Cumartesi 14:36

Terleme, nefes darlığı, göğüste ağrı... İşte gece panik geçirdiğinizi gösteren 20 belirti

Terleme, nefes darlığı, göğüste ağrı... İşte gece panik geçirdiğinizi gösteren 20 belirti

Beklenmedik zamanda gelen ani yoğun endişe ve korku nöbetlerine panik atak denir. Panik atak günün veya gecenin herhangi bir saatinde meydana gelebilir. Gece panik atak geçirme; terleme, nefes alamama hissi, mide bulantısı, kalp ağrısı gibi belirtilere neden olur.

Geceleyin uykudan ani yoğun kaygı ve korkuyla uyanıyor, kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız gece panik atağı geçiriyor olabilirsiniz. Gece panik atağı tıbbi olarak “Nokturnal Panik Atak” (Uyku sırasında yaşanılan panik atak) olarak da bilinir. İlaç tedavisi ve psikoterapi ile bu ataklar önlenebilir.

GECE PANİK ATAK BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Terlemek
 2. Göğüste ağrı veya rahatsızlık
 3. Kalp krizi geçirdiğini düşünme
 4. Mide bulantısı
 5. Nefes darlığı
 6. Boğulma hissi
 7. Ölüm korkusu
 8. El ve ayaklarda uyuşma
 9. Kas spazmı
 10. Bacaklarda titreme
 11. Sıcak basması
 12. Karın ağrısı
 13. Kalp çarpıntısı veya hızlanmış kalp atış hızı
 14. Soluk soluğa uyanma
 15. El ve ayak parmaklarında, dudaklarda uyuşma ve karıncalanma
 16. Baş dönmesi, sersemlik veya baygınlık hissi
 17. Baş dönmesi veya sersemlik hissi
 18. Dalgalanan vücut ısısı - çok üşümek veya sıcak basması
 19. Titreme
 20. Gerçek dışılık duyguları. Hayatın gerçek olmadığını düşünmek

GECE PANİK ATAK NEDEN OLUR?

Uzmanların yaptığı araştırmalar devam etse de gece veya gündüz yaşanan panik atakların sebebi tam olarak bilinmemektedir. Fakat buna ek olarak panik atağı tetikleyen sebepler olduğu tahmin edilmektedir. Bu sebepleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Kronik stres
 2. Yatmadan önce endişeli birşekilde çeşitli şeyler düşünmek
 3. Depresyon, anksiyete, obsesif-kompulsif bozukluk veya travma sonrası stres bozukluğu gibi zihinsel sağlık durumları
 4. Genetik – ebeveyn veya kardeş gibi panik atak geçiren yakın bir akrabaya sahip olmak, sizin de panik atak geçirme ihtimalinizi artırır.
 5. Yaşam değişiklikleri, örneğin işini kaybetme veya ev taşıma
 6. Beyin kimyasında sorun
 7. Alkol kullanımı
 8. Dünyanın durumu hakkında endişelenmek - politik, sosyal veya çevresel olarak
 9. Alkol, uyuşturucu veya ilaç bırakma
 10. Uyku bozuklukları
 11. Tiroid sorunları gibi altta yatan tıbbi sorunlar
 12. Bazı ilaçların yan etkileri
 13. Kafein gibi bazı maddeler de panik atak semptomlarını tetikleyebilir.
 14. Kanser gibi kronik fiziksel hastalıklar
 15. Sosyal anksiyete bozukluğu gibi altta yatan koşullar

GECE PANİK ATAK (NOKTURAL PANİK ATAK) NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Gece yaşanan panik atak geçirmenin tedavisinde ilaca başvurulmanın yanı sıra psikoterapi de yaygın olarak olumlu sonuçlar vermektedir. Doktor uygun gördüğü antidepresan veya kaygıyı azaltan ilaçları reçete edebilir. Bunlara ek olarak hasta psikoterapiye yönlendirilerek panik ataktan kurtulmak amaçlanır.

GECE PANİK ATAK GEÇİRMEK NASIL ÖNLENİR?

 1. Gece yaşanan panik ataklar için öncelikle vücudun gevşemesi için kişi egzersizler yapmalı ve daha sonra ılık bir duş almalıdır. Fakat buna rağmen bir rahatlama görülmediyse kısa bir yürüyüş yapmak iyi olacaktır.
 2. Gece panik atağın önüne geçirmek için başvurulacak bir diğer yöntem ise bitki çaylarıdır. Bunların başında melisa, papatya, rezene, kedi otu ve sarı kantaron gelmektedir. Bu bitki çaylarının her gün düzenli olarak içilmesi panik atakları engellemede etkili olacaktır. Özellikle de melisa ve papatya çayının kaygı giderici ve panik atak engelleyici özelliği olması sebebiyle günde toplam 3 fincan içilmelidir.
 3. Panik atakları engellemek için bir diğer yöntem ise omega-3 takviyeleri almaktır. Omega-3 takviyelerinin panik atak dışında depresyon ve anksiyeteyi önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Doktorunuza danışıp her gün sabah akşam Omega 3 takviyesi almaya devam edin.
 4. Panik atakları yaşamamak için kişi mutlaka düzenli ve yeterince uyumaya dikkat etmelidir. Bunun için her gün aynı saatte uyunup aynı saatte uyanılmalıdır.

 1. Gece panik atakların önüne geçilmesi için uyumadan önce kesinlikle kafein, alkol ve şeker tüketilmemelidir.  Hatta alkole hiç yaklaşmamalıdır. Bunun sebebi ise şudur; bu tür besinler vücudu yorar be gece boyunca kişinin gergin hissetmesine sebep olur.
 2. Uyumadan önce 90 dakika kadar elektronik cihazlar kullanılmamalıdır. Çünkü bu tür cihazlar mavi ışık yayar ve bu mavi ışık vücudun doğal şekilde uyku hormon üretmesinin önüne geçer. Bu yüzden de beyin dalgalarına zarar verip panik atağı tetikleyebilir.
 3. Gece uyumadan önce haberler ve gerilim filmleri izlenmemeli; stresli veya problemli olan konular konuşulmamalıdır. Strese sokacak ve üzüntü oluşturacak konular konuşulmamalı ve tartışılmalıdır. Çünkü bu tür durumlar panik atağı tetikler.
 4. Uykudan önce içilecek melisa ve papatya gibi bitkisel çaylar doğal uyku takviyesi görevi görerek vücudun rahatlamasını ve uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır.

Panik Ataktan Kurtulmak İstiyorum, Panik Ataktan Kurtulma Yolları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT