Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Terlemek Kilo Verdirirmi, Terlemekle Zayıflanır mı?

Mavikadin>Diyet>Terlemek Kilo Verdirirmi, Terlemekle Zayıflanır mı?

Peki terlemek zayıflatırmı, kilo verdirir mi? Çoğu kişi terlediğinde kilo kaybettiğini düşünür.

Terlemek Kilo Verdirirmi, Terlemekle Zayıflanır mı?

Ter, gün boyunca gözeneklerden üre, tuz, şeker ve amonyak karışımı şeklinde çıkan sıvı bir karışımdır. Peki terlemek zayıflatırmı, kilo verdirir mi? Çoğu kişi terlediğinde kilo kaybettiğini düşünür. Bu kısmen doğrudur fakat terlemekle kaybettiğiniz kilolar yağ değil sudur yani su tükettiğinizde bu kiloları tekrar geri alırsınız. Gerçek şu ki kilo kaybı terlemenize neden olan spor, yürüyüş, koşu gibi aktiviteler sayesinde olur, sadece terlemenizle değil.

Neden Terleriz?

Cildinizin alt katmanlarında gömülü 2 milyon ile 4 milyon ter bezleri, sürekli cilt yüzeyine su ve elektrolitleri salgılar. Avuç içlerinizde ve ayak tabanlarınızda yoğun bir şekilde, alanın 0.0006 m2 ‘si başına 3,000 kadar ter bezi paketlenmiştir. Genital bölge ve koltukaltı da ter bezleri bakımından zengindir. Ekrin ter bezleri, adeta termostat vazifesi görerek vücudun her yerine yayılarak vücut sıcaklığını belli derecede dengede tutar. Vücut sıcaklığınız erkin bezleri sayesinde vücut yüzeyine su salgılar ve bu suyun buharlaşması ile serinlersiniz, vücut sıcaklığınız dengelenir. Apokrin ter bezleri ise genellikle koltukaltında, genital bölgede ya da diğer bölgelerde kıl köklerine yakın bulunurlar ve sürekli yağlı ter bırakırlar. Genel olarak işlevleri bilinmemektedir. Duygusal stres bu bezlerin çalışmasını tetikler.

Terleme Nedenleri

Terleme komutunu beyin verir. Hipotalamus orta beyindeki küçük bir yapıdır ve vücudunuzdaki sinirler ve diğer bölgeler aracılığıyla sıcaklık hakkında bilgi toplar. Vücut sıcaklığınız arttığında hipotalamus, ter bezlerine sinyal gönderir. Hipotalamus tetikleyen birçok sebep vardır. Sıcak iklim, egzersiz, nem ve baharatlı yiyecekler terlemeyi tetikler.

Hipotalamusstres ve duygusal uyarılmaya karşı tepkilerinizi de düzenler. Bir tehdit altında hissettiğinde böbrek üstü bezlerini stres hormonları salgılaması için uyarır. Bu hormonlar vücudunuzun tüm bölümlerini etkilediğinden deriniz, elleriniz, ayaklarınız ve koltukaltınız terler.

Terleme Kilo Verdirirmi? Terleyerek Zayıflama Mümkün mü?

İnsanların ne kadar terlediği kişiden kişiye ve çeşitli durumlara göre değişir ancak genel olarak günde 0.45-0.60 kilo terleme yolu ile verilir. Eğer bir sıcak iklimde yaşıyorsanız ya da egzersiz yapıyorsanız daha çok kaybedersiniz. Diyetisyenlerin bildirdikleri şudur; Maalesef terleme yoluyla verilen kilo çoğunlukla yağ değil, sudur.

Geçici Kilo Kaybı

Belirli bir ağırlığa ulaşmayı hedefleyen atlet sporcular terlemeyi kilo kaybını hızlandırıcı olarak kullanırlar. Terletici özellikte kıyafetler giyerler ya da saunada vakit geçirirler. Şayet kalıcı bir kilo kaybı istiyorsanız kardiyo egzersizleri yapın ve terleme aktivitesinde rahatlamak için faydalanın zayıflamak için değil.

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori, 1 Saat Yürürsem Ayda Kaç Kilo Veririm? Tıklayınız

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar, Haftada Kaç Kilo Verdirir? Tıklayınız

Yüzmek Kaç Kalori, Kilo Verdirir mi, Zayıflatır mı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

1 Saat Ayakta Durmak Kaç Kalori Yakar, Ayakta Durmanın Kalorisi Kaç? Tıklayınız

Uyumak Kaç Kalori Yakar, 1 Saat Uyursam Kaç Kalori Yakarım? Tıklayınız 

Oturmak Kaç Kalori, 1 Saat oturursam kaç kalori yakmış olurum? Tıklayınız

Terlemek Kilo Verdirirmi, Terlemekle Zayıflanır mı?


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...