26 Mayıs 2022, Perşembe 17:06

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Nerden Nerede Yapılır, Aşı Sonrası Banyo Yapılırmı?

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Nerden Nerede Yapılır, Aşı Sonrası Banyo Yapılırmı?

Tetanoz, Clostridium tetani (C. tetani) bakterilerinin neden olduğu ölüme dahi yol açabilen sinir sistemi enfeksiyondur. Bakteriler, tetanospasmin adı verilen

Tetanoz, Clostridium tetani (C. tetani) bakterilerinin neden olduğu ölüme dahi yol açabilen sinir sistemi enfeksiyondur. Bakteriler, tetanospasmin adı verilen zehiri vücuda gönderir ve kasları kontrol eden omuriliğin sinir sinyallerine engel olur. Tetanozun belirtileri, bakterilere maruz kaldıktan sonra 7 ila 21 gün arasında başlamaktadır. Tetanozun en yaygın belirtileri; Yutkunmada güçlük, ense sertliği ve karın bölgesinde kas spazmlarıdır. Tetanoz aşısı "Clostridium tetani" ismindeki bakterinin vücudumuza zarar vermesini önlemek amacıyla yapılır. Ancak çoğu ilaçta olduğu gibi, tetanoz aşısının da yan etkileri vardır. Tetanoz aşısı tetanoz durumu söz konusuysa ilk 24 saat içinde yapılmalıdır. Tetanoz aşısı koldan yapılır. Kola vurulan iğne kas içine kadar gider ve kastan vücut eklemlerine kadar yavaşça dağılır.

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Ağrı yapabilir

Tetanoz aşısı yaptıranların çoğunluğu, aşı yapılan bölgedeki ağrıdan yakınır. Bu durum en yaygın tetanoz aşısı yan etkisidir, ancak ciddi bir sorun değildir. Ağrı kola, omuza ve hatta boyuna da yayılabilir. Çoğu vakada, bu ağrı kas ağrısından kaynaklanmaktadır. Ancak birkaç günden fazla süren ağrı için doktora başvurun.

Aşı yapılan yerde uyuşma

Tetanoz aşısının yapıldığı bölgede uyuşma, sık görülen diğer bir yan etkidir. Aşı vurulduğu andan birkaç dakika içinde, bazı kişilerde aşı yapılan yerde uyuşma hissi duyabilirler. Tetanoz atışının yapıldığı alanda karşılaşılan bir diğer durum da aşı yapılan ciltte sertleşmedir. Bazı durumlarda, ağrıların kollara, omuzlara ve boynu da yaydığı görülebilir.

Baş ağrısı ve halsizlik

Baş ağrısı ve halsizlik de tetanoz aşısı vurulanlarda sık karşılaşılan yan etkilerdendir.  Bu yan etkiler çok uzun sürmediği sürece endişe etmenize gerek yok, bir müddet sonra geçecektir.

Ateş yapabilir

Bazı insanlar tetanoz aşısı yaptırdıktan sonra yan etki olarak ateşlenebilir. Ateşlenme birkaç gün sürebilir. Ateş birkaç gün içinde geçmezse mutlaka doktora başvurun.

Sindirim sistemi rahatsızlıkları

Tetanoz aşısı sindirim sistemini bozabilir. Hazımsızlık, mide ağrısı, diyare ve mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir. Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi'ne göre, sindirim sistemiyle ilgili bu yan etkiler ergenlerin yaklaşık yüzde üçünde yetişkinlerin ise yüzde birinde görülür.

Aşı vurulan yerde kızarma, şişme

Uzmanlar tetanoz aşısı yaptıran pek çok kişinin aşı vurulan bölgede ağrı, şişme ve kızarıklık gibi yan etkilerle karşılaşabileceğiniz bildiriyor. Bu semptomlar genellikle günlük aktivitileri engelleyecek kadar şiddetli seyretmez, ibuprofen, aspirin ve asetaminofen gibi ağrı kesici alırak kendiliğinden geçebilir.

İdrarda veya dışkıda kan

Nadir de olsa tetanoz aşısı vurulduktan sonra idrarınızda yahut dışkınızda tetanoz aşısının yan etkisi olarak kanla karşılaşabilirsiniz. Bu durum böbreklerin hasar görmesinden yahut midenin veya bağırsağın astarının iltihaplanmasından kaynaklanabilir. Böyle bir yan etki yaşarsanız doktorunuza bildirin.

Alerjik Reaksiyon

Tetanoz alerjisi nadir görülür ancak acil tıbbi müdahale gerektiren ölümcül olaylara davetiye çıkarabilir. Tetanoz aşısı alerjik reaksiyonu olarak baş dönmesi, yüzde, dudaklarda, kollarda ve vücudun diğer bölgelerinde şişme gibi belirtiler görülür. Bunlar kalp atış hızı ve solonum düzeniyle alakalı olabilir. Ailesinde tetanoza alerji geçmişi olan bireylerin aşı olmadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Tetanoz aşısı kaç yıl korur?

Tetanoz aşısının koruma süresi 10 yıldır.

Sual: Tetanoz aşısından sonra ne zaman banyo yapabilirim ?

CEVAP

Dr. Ayşe Zengin Turan'ın cevabı: (Verem aşısı dışında diğer aşılarda banyo ile ilgili bir problem olmaz. tetanoz aşısı sonrası banyo yapılabilir.)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

47 Yorum

 1. Misafir

  Sağ olanları,sola sol olanlara sağa vuruyorlar

 2. fatma

  Peki aşıyı omuzdanmı oluyoruz

 3. Melisanur

  Yetenizi alışı yaptığımızda kaç gün bamyo yapmıyacaz veya ıslatmıyacaz

 4. Mustafa

  Tatonoz aşisi yaptırdım ateşim yükseldi bir gün sonra da dudağımda ve yüzümde kızarıklar meydana geldi

 5. Sevki can güngör

  Slm hocam isyerinde asi oldum kolumun sanki ustunte yuk var
  Normal mi

 6. Hülya yazık

  Tetanos aşısı sonrası kaşıntım çok var. Neden kaynaklanıyor olabilir bu durum

 7. Misafir

  Ben dün aşı oldum kendimi hiç iyi hissetmiyorum ateşim çıktı aşı olduğum yerde kızarıklar oluştu mide bulantım kusma da oluyor dün hiçbirşeyim yoktu ana aşı vurulduktab sonra 39 derece ateşim çıktı sizce napmalıyım

 8. ihsan

  arkadaşlar dikkat edin tetanoz aşısı sol kola yapılırmuş....

 9. dr.serenay

  tetenozdan 2 gün sonra banyo yapılmalıdır

 10. seyma

  Hocam ben bugün okulda tetonoz oldumda doktor 3 gün banyo yapma dedi

 
 
KAPAT