Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2023-05-29 05:45:00 | Son Güncelleme : 2023-05-29 06:00:40

Tıraş (jilet) sonrası kaşıntıya ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde 5 doğal çözüm

Google News

Tıraş bıçağı ile tıraş olmak vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın en kolay, ekonomik ve pratik yöntemi. Ancak tıraş sonrası çoğu kişi jilet yanığı diye bilinen bir sorunla karşılaşıyor. Bu durum jiletten dolayı cildin tahriş olması anlamına geliyor. Cildin tahriş olmasıyla birlikte kızarıklık, şişlik, kaşıntı gibi sorunlar görülüyor. Peki tıraş sonrası kaşıntı nasıl geçer? Jilet sonrası kaşıntı için hangi doğal yöntemler kullanılabilir?

Jilet yanığı olan bölgeye Hindistan cevizi yağı sürmek kaşıntıya iyi gelecektir.
Jilet yanığı olan bölgeye Hindistan cevizi yağı sürmek kaşıntıya iyi gelecektir.

Ağda, lazer, epilasyon aleti, tıraş bıçağı… istenmeyen tüylerden kurtulmanın pek çok yolu mevcut. Tıraş bıçağı kullanımı tüyleri yok etmenin belki de en sık tercih edilen yöntemi. Tıraş sonrası ciltte kaşıntı hemen hemen herkeste görülen bir problem, özellikle cildi ıslatmadan kuru cilde jilet uygulamak cildi tahriş edip kaşıntı ve kızarıklığa yol açıyor. Neyse ki elma sirkesi, çay, karbonat gibi evde bulunan malzemeler ile bu sorunu çözebilirsiniz, nasıl mı? İşte jilet sonrası kaşıntıya evde çözümler:

TIRAŞ (JİLET) SONRASI KAŞINTI NASIL GEÇER?

Healthline sağlık sitesine göre cildimizdeki tüylerden kurtulmak için tıraş bıçağı kullandığımızda, aslında tüm tüyleri alamayız, yalnızca tüylerin cilt yüzeyinde olan kısımlarını kesebiliyoruz. Kıl folikülleri cildin altında kıl çıkarmaya devam eder, jilet ile tıraş olmak bu foliküllerin tahriş olmasına neden olabiliyor. Tıraştan sonra ciltte kaşınma sorununun ortaya çıkmasının sebebi tam da bu aslında, ciltteki kıl foliküllerinin tahrişi. Cildi yatıştırmak, kaşıntıyı gidermek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Nbcnews haber sitesine göre jilet yanığı birkaç gün içinde kendiliğinden geçiyor, bu sorunun daha hızlı çözülmesi için şu doğal yollara başvurabilirsiniz:

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi antifungal, antibakteriyel ve antimikrobiyel içeriği sayesinde jilet sonrası kaşıntı için en etkili doğal çözümlerden. Sirke güçlü bir iltihap önleyici. Kızarıklığı gideriyor ve kaşıntıya da iyi geliyor. Bir parça temiz pamuğa biraz elma sirkesi dökün ve bunu jilet yanığı olan yerlere sürün. Hassas bir cildiniz varsa elma sirkesini eşit miktarda suyla karıştırıp bu şekilde kullanın.

Tıraş (jilet) sonrası kaşıntıya ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde 5 doğal çözüm

SİYAH ÇAY

Siyah çay da tıraş sonrası kaşıntıya bir diğer bitkisel çözüm. Çay, anti-inflamatuar özelliklere sahip tanik asit ismindeki maddeyi içeriyor. Sallama çay poşetlerini kaynar suya atıp 10 dakika bekletin, ardından sıcak sudan çıkarıp 10 dakika boyunca buzlukta bekletin. Soğuk sallama çay poşetlerini cildinize tutun. Soğutma etkisi ayrıca kızarıklığı ve kaşıntıyı da azaltacaktır. Sallama çay poşetiniz yoksa siyah çayı demlikte demleyin, çayı küçük bir tencereye alın, içerisine temiz küçük bir bez koyun 10 dakika bekletin. Bezi tencereden alıp buzluğa koyun 10 dakika kalsın. Bu bezi ciltte kaşıntı olan yerlere sarın.

Tıraş (jilet) sonrası kaşıntıya ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde 5 doğal çözüm

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı hem tıraş bıçağından dolayı ciltte meydana gelen yanığı yatıştırıyor hem de kuruyan cildinizi nemlendiriyor. Katı haldeki Hindistan cevizi yağını ciltte kaşıntı olan yerlere sürün. Katı formdaki bu yağı aktarlardan ve kozmetikçilerden temin edebilirsiniz.

Tıraş (jilet) sonrası kaşıntıya ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde 5 doğal çözüm

ALOE VERA JEL

Aloe vera jel yüzyıllardır cilt sorunlarının tedavisinde kullanılagelmiştir. Aloevera jeli jilet sonrası kaşıntının geçmesi için kullanabilirsiniz. Bunun için aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içerisinden jeli çıkarın ve tahriş cilde sürün. Kuruyunca yıkayın. Evde aloe vera yaprağı yoksa kozmetikçilerde satılan aloe vera jel de kaşıntıya iyi gelecektir.

Tıraş (jilet) sonrası kaşıntıya ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde 5 doğal çözüm

KARBONAT

Karbonat binbir derde deva çok yönlü bir madde. Karbonatın bir diğer kullanım alanı da jilet sonrası kaşıntıyı yatıştırması. 1 tatlı kaşığı karbonat biraz su ekleyip hamur haline getirin. Bu karışımı jiletten tahriş olmuş cildinize sürün. Kuruyunca suyla yıkayın.

Kaynak : Mavi Kadın
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.