07 Ağustos 2022, Pazar 21:26

Tırnak Kiri Tırnak Arası Pislikler Nasıl Temiz Tutulur Pratik Tarifler

Tırnak Kiri Tırnak Arası Pislikler Nasıl Temiz Tutulur Pratik Tarifler

Sabah uyandıktan sonra gece yatana kadar ellerimizle binlerce şey yapar, çeşitli yerlere dokunuruz. Haliyle ellerimiz kirlenir, bakteri, toz ve mikrop gibi yabancı maddeler tırnaklarımızın arasında birikir. Tırnak içi temizliği el bakımı için olmazsa

Tırnak İçi, Tırnakların Arasını Temizlemek İçin Etkili Yöntemler

Sabah uyandıktan sonra gece yatana kadar ellerimizle binlerce şey yapar, çeşitli yerlere dokunuruz. Haliyle ellerimiz kirlenir, bakteri, toz ve mikrop gibi yabancı maddeler tırnaklarımızın arasında birikir. Tırnak içi temizliği el bakımı için olmazsa olmazdır ve günlük olarak yapılmalıdır. Ellerimizi sık sık sabun ve bol suyla yıkamamız da hijyen ve sağlık açısından çok önemlidir. Tırnak arası temizliğine dikkat etmemek, vücudumuzun sağlığını da olumsuz etkiler. İşte tırnak içlerini temizleme yöntemleri…

Tırnakların Arasını Temizleme Yöntemleri

Düzenli Olarak Tırnak Kesin

Tırnaklarda kir, pislik oluşumunu önlemek için tırnaklarınızı hiçbir zaman uzatmayın. Tırnaklarınız hep kısa kalsın. Uzun tırnaklar, tırnakta bakteri, mikrop birikmesine neden olur. Yemek yediğimizde bu mikroplar ellerimizi ağzımıza götürdükçe mideye gider ve çeşitli sağlık sorunlarına yol açar.

Karbonat Kullanın

Eczaneden hidrojen peroksit satın alın. 1 yemek kaşığı hidrojen peroksit ile yarım yemek kaşığı karbonatı karıştırıp macun hazırlayın. Bu macunu tırnaklarınızın üzerine ve altına sürüp yaklaşık 3 dk bekletin. Şayet varsa tırnak fırçası ile tırnaklarınızı fırçalayın ve su ile tırnakları durulayın. Haftada 1 kez bu işleme devam edin.

Diş Macunu Kullanın

Kullanmadığınız bir diş fırçasına bezelye büyüklüğünde macun koyup bu macunla tırnaklarınızı fırçalayın. Ardından suyla durulayın.

Sıvı Sabun Kullanın

Bir kase ılık suya biraz sıvı sabun ekleyin ve iyice karışana kadar karıştırın. Her türlü sabunu kullanabilirsiniz, ancak sıvı sabun daha iyi karışır. Tırnak fırçasını sabunlu suya batırın. Bu fırçayla tırnakları fırçalayın. Ardından suyla durulayın.

Tırnak Fırçası Kullanın

Bu ürünler tırnakların arasını fırçalamaya yarar ve böylece kirleri gidererek tırnak sağlığının korunmasında faydalı olur. Kozmetik mağazalarından ve eczanelerden temin edilebilen tırnak fırçalama aparatı, tırnak içlerinde meydana gelen kirleri temizler. Tırnak fırçasının fiyatı da gayet düşüktür. Fırça ile tırnak temizliği için önce fırçaya biraz sabun dökün. Daha sonra tırnaklarınızı bu fırçayla iyice fırçalayın, bol suyla yıkayın. Zahmetsiz ve çabucak uygulayabileceğiniz bu yöntem tırnak içlerinde barınan tüm kirleri yok edecektir. Ayrıca bunun yerine tırnak makasınızdaki törpüyle de tırnaklarınızın arasını kolayca temizleyebilirsiniz.

Düzenli Olarak El Yıkama Alışkanlığı Geliştirin

Tırnak aralarının kir ve pislikle dolarak sağlığınızı tehdit etmemesi için her yemeğin ardından ellerinizi iyice yıkamanız, sabunu ve suyu tırnaklarınızın içlerine de ulaştırmanız gerekir. Tuvaletten çıktıktan veya elleriniz herhangi bir şekilde kirlendikten sonra da bunu yapmaya özen göstermelisiniz. Ellerinizi iyice sabunlayıp köpürtün ve sabunu avucunuzun ortasında toplayın. Daha sonra bu sabunlu bölgeyi tırnaklarınızla yavaş yavaş kaşıyın. Böylelikle sabun, tırnaklarınızın aralarına da girecek ve kirleri temizleyecektir.

Limon Kullanın

Limon, tırnak temizleme için kullanılabilecek doğal ürünlerden biridir. Küçük bir kaba su ekleyin. 1 dilim limonu içerisine sıkın. Limonlu suya parmaklarınızı batırın ve 10-15 dakika suda tutun. Ardından ılık suyla ellerinizi yıkayın.

Temiz Olun!

Tırnakların içlerinde kir oluşmaması için kişisel temizliğe riayet etmelidir. Sık aralıklarla ev temizliği yapıyorsanız, deterjan ve çamaşır suyu gibi ürünler tırnak etlerinizi ve tırnaklarınızı yumuşatır. Bu sayede tırnaklarınızın içinde meydana gelen pislikler akıp gider. Yemek yaparken de eller bol bol yıkandığı için tırnak aralarında kir birikmez. Fakat tırnak eti ve tırnağınızın arasında deterjan artıkları kalabilir. Bu sağlıksız bir durumdur. Temizliği bitirdikten sonra ellerinizi bol suyla yıkamalı, tırnak fırçasıyla fırçalama yapmalı ve tırnaklarınızı deterjan kalıntılarından arındırmalısınız.

Tırnak Beyazlatma İçin En Etkili Tarifler Tırnak Nasıl Beyazlatılır? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT