22 Ocak 2020, Çarşamba 14:57

Tırnak Mantarına Vicks İyi Gelir mi Nasıl Kullanılır?

Tırnak Mantarına Vicks İyi Gelir mi Nasıl Kullanılır?

Tıbbi adı Onikomikoz olan tırnak mantarı en yaygın görülen tırnak hastalıklarından biridir. Dermatofit adı verilen bir organizmanın sebep olduğu tırnak mantar hastalığı aslında bir tür enfeksiyondur. Tırnak mantarı ilk olarak tırnak yatağında oluşur ve zamanla tırnağın etrafına ve diğer tırnaklara yayılarak daha büyük sağlık sorunlarına davetiye çıkarır. Tırnak mantarı hem ellerde hem de ayaklardaki tırnaklarda meydana gelebilir. Tırnak mantarının tedavisinde antifıungal ilaçlar ve tırnak cilası kullanılır. Tırnak mantarının geçmesi için Vicks krem de kullanılabilir. Bu makalemizde tırnak mantarından kurtulmak için Vicksi nasıl kullanmak gerektiğinden bahsedeceğiz. Öncelikle tırnak mantarı hakkında bilgi verelim.

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarının ilk belirtisi tırnağın şeklinin yavaş yavaş bozularak renginin sarı, yeşil ya da kahverengiye dönmeye başlamasıdır. Mantar çoğalarak yayıldıkça tırnak giderek sertleşmeye başlar ve tırnağın şeklinde değişiklikler meydana gelir. Mantar tırnağın deriyle birleştiği bölgeyi yumuşatarak tırnağın düşmesine de sebep olabilir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Mantar organizmaların tırnağın altına girerek kendilerine orada tutanacak bir bölge edinmeleri kişi de tırnak mantarı hastalığının oluşmasına sebep olur. Tırnağa alınan darbeler ya da tırnak bölgesinde oluşan yaralar o bölgeyi enfeksiyona karşı savunmasız ve açık hale getirerek mantar organizmaların tırnağın içine daha kolay bir şekilde girmesine yol açar.  Tırnakları derin bir şekilde dibinden kesmek, sivri burunlu ayakkabılar giymek, ayak tırnağının üzerine basılması ya da basınç uygulanması, tırnağa sert bir cisim düşmesi ve tırnağın zedelenmesi tırnak mantarı oluşumuna ve mantar enfeksiyonun yayılmasına yol açan sebeplerin başında gelmektedir.

Tırnak mantarı enfeksiyonun başlıca sebebi olan mantar mikroorganizmalarının en başında dermatofit isimli organizma gelmektedir. Ayrıca maya ve küf mantarları da tırnak mantarı oluşumuna sebep olan diğer mikroorganizma çeşitlerindendir.

Ayak damarlarındaki kan dolaşımının yetersiz olması, ayaklardaki nöropati rahatsızlığı, lenf dolaşımını yavaşlatan etkenler, ayak derisinde mantar enfeksiyonu olması, bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmaması, uzun süre boyunca kortizon ya da antibiyotik kullanılması, diyabet hastalığı, ellerin veya ayakların uzun süre nemli ya da ıslak kalması, sporcu ve dansçıların ayaklarının uzun süre havasız kalarak ayakkabıların içinde terlemesi mantar enfeksiyonun ortaya çıkmasına sebep olan başlıca faktörlerdir.

Tırnak mantarı hastalığına sebep olan birkaç farklı etken vardır. Bu etkenlerden biri tırnakta mantar enfeksiyonuna %95 oranında sebep olan dermatofit organizmaları ve diğer küf mantarlarıdır. Tırnakta mantar oluşumunun %5’lik kısmı ise maya cinsi mantarlardan kaynaklanmaktadır. Tırnak hastalarının meydana gelmesinin sebebinin %50 oranında tırnak mantarı kaynaklı olduğu bilinmektedir.

Tırnak mantarı oluşumuna sebebiyet veren faktörlerin başlıcaları şunlardır:

Parmakların ve tırnakların sıkışmasına sebep olan sivri burunlu ya da yüksek topuklu ayakkabılar giymek

Tırnakları dikkatsiz bir biçimde dibinden kesmek

Tırnağın ağır bir darbe alarak zedelenmesi

Tırnak mantarı enfeksiyonunun başka kişilerden bulaşması

Ayakların çok fazla terlemesi (nemli ortamların mantar oluşumuna zemin hazırlaması)

Bağışıklık sisteminin zayıf olması

Şeker hastalığı

Tırnak mantarı her enfeksiyonda olduğu gibi bulaşıcıdır. Bu enfeksiyon kendi kendine düzelerek ortadan kaybolmaz, mutlaka tedavi edilmesi gereklidir. Tedavi edilmediği zaman enfeksiyon ayağın diğer bölgelerine ve tırnaklara yayılarak tırnak kaybı gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Tırnak Mantarı İçin Vicks Kullanımı

Vicks krem kafur ve okaliptüs yağı içeriği ile tırnak mantarına doğal çözümdür.Vicksi tırnak mantarı tedavisine kullanmak için tırnağınızı kesebildiğiniz kadar kesin. Ardından sabunlu su ile yıkayıp havlu ile kurulayın. Vicks kutusundan yarım çay kaşağı vicks alın. Bir kulak çubunu bu kreme batırıp tırnağınıza bunu sürün. Tırnağınızı bir bezle,veya temiz bir tülbentle sarın veya tırnak mantarı ayağınızda ise çorap giyin.Sabah ve akşam, günde iki kez bu işlemi tekrarlayın. Sabırlı olun, vicksin tırnak mantarını geçirmesi beş ay kadar sürebilir.

Tırnak Mantarının Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Tırnak mantarı enfeksiyonu tedavisi enfeksiyonun durumuna göre değişik yöntemler ile sağlanmaktadır. Ağız yoluyla alınan haplar, lokal kremler ve cilalar bu yöntemlerdendir. Ayrıca son yıllarda lazer ile de tırnak mantarı tedavisi yapılabilmektedir.

Oral antifungal ilaçlar: Bu ilaçların içeriğinde genellikle terbinafin ve itrakanazol bulunmaktadır. Mantar enfeksiyonunun tamamen yok olması için oral antifungal ilaçların 3 ila 6 ay arasında kullanılması gereklidir. Muhtemel yan etkilere sahip olan bir ilaç türü olduğu için bu ilaçlar kullanırıken karaciğer fonksiyon testlerinin yaptırılması önerilmektedir.

Lazer ile Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lazer ile tırnak mantarı tedavisi lazer ışınları kullanılarak yapılmaktadır. Lazer ışınlarının tırnağın kökünü ve tırnağın üzerinin taraması ile gerçekleştirilen bu tedavi yöntemi uygulanırken anesteziye gerek duyulmaz. Bu işlem yaklaşık olarak 15 dakika sürer ve uygulanacak seans sayısı kişinin enfeksiyon durumuna göre değişmektedir. Ortalama olarak lazerle tırnak mantarı tedavisi haftada bir kez olmak üzere 4 seans ile tamamlanmaktadır.

Viksin Faydaları, Vicksin Harika Onbeş Kullanım Alanı Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Dağhan Soylu

    Hakiki çay ağacı yağını her gece uygulayarak kurtuldum tırnak mantarından. Vicksle zaman kaybetmişim.

 
 
KAPAT