29 Şubat 2020, Cumartesi 09:30

Tırnaklar Neden Morarır Ayak El Tırnak Morarması

Tırnaklar Neden Morarır Ayak El Tırnak Morarması

Normalde insan vücudunda sağlıklı bir tırnak pembemsi renktedir ve herhangi bir oyuk ve çukur bulunmamaktadır. Tırnaklarda meydana gelen yapı, renk ve gücündeki değişiklikler vücuttaki besin eksikliği veya başka sistemik hastalıklar sebepli olarak meydana gelmektedir. Bu değişimlerin nedenlerinin başında kan dolaşımındaki zayıflıklar gelmektedir. Yani vücutta tırnaklara yeterince kan gitmemesi tırnaklarda morarma veyahut acı yaşanmasına yol açmaktadır. Aynı zamanda kandaki yüksek oksijen seviyesi de kanın renginde parlaklık oluşturur yani eğer kan koyu renk ise kanda oksijen yetersizliği var demektir.

Tırnak Morarması Nedenleri

Kansızlık

Tırnak morarmasının ilk ve en genel sebebi kansızlıktır. Kişi kansızlık yaşadığında ilk olarak vücuttaki kanın oksijeni vücutta yeterince iyi taşımadığı düşünülür ki bu durum tırnakta morluk oluşturur.

Kansızlık sebepli oluşan tırnak morarmasında kişi mutlaka öncelikle kan tahlili yaptırmalıdır. Bu test sonucunda kişinin demir takviyesi ve kandaki demir emilimini yükseltmek için C vitamini takviyesi alması gerekebilir.

Sigara İçmek

Tırnak morarmasının bir sebebi de sigara içmek olabilir. Bunun sebebi ise sigaranın vücutta kan dolaşımını zayıflatmasıdır ki çok sigara içen kişilerde sıklıkla tırnak morarması görülür.

Kalp ve Akciğer Problemleri

Tırnak morarmasının başka bir sebebi ise vücuttaki kalp veya akciğerlerde meydana gelen bir hastalıktır. Bu problemler yaşanırken tırnak morarmasına ek olarak vücutta göğüs ağrısı, çarpıntı veya nefes darlığı belirtileri görülmektedir.

Tırnak Mantarı

Tırnaklarda görülen mantar yaygın olarak sarımsı veya kahverengimsi renklerde olsa da nadir de olsa tırnakta morarmaya sebep olabilir. Tırnak mantarında morarma belirtisi görülmüşse morarmaya ek olarak tırnaklarda kırılma, pullanma veyahut kalınlaşma görülmektedir.

Raynaud Hastalığı

Raynaud hastalığı vücutta el ve ayaklarda bulunan kan damarlarında stres veya soğuğa bağlı spazm yaşanması durumudur. Bu durumda vücutta el veya ayaklara kanın gitmesi engellendiğinden tırnaklarda morarma görülebilir.

Eğer raynaud hastalığı soğuk sebepli meydana geldiyse öncelikle parmaklarda karıncalanma sonrasında ise tırnak renginde beyazdan kırmızı morumsu renk oluşmaktadır.

Soğuk Hava

Yaşadığımız çevre vücudumuzu etkiler. Eğer soğuk bir yerde yaşıyorsanız vücudunuz soğuk havadan etkilendiğinden kan damarlarında daralma görülür. Bu durum geçici de olsa vücutta kan dolaşımını yavaşlatır ve bunun sonucunda da el ve ayak parmaklarına giden kan azaldığından tırnaklarda morarma yaşanabilir.

Ciddi Anksiyete

Vücutta şiddetli aksiyete yaşanması kan akışını etkiler. Yani örneğin kişi yüksek strese maruz kaldığında vücuttaki kan kalp ve bacak kaslarına yönelir parmak gibi bölgelerden uzaklaşır. Kişi stres ve endişeden uzaklaştığında bu durum ortadan kalkar.

Tırnak Enfeksiyonu

Tırnak morarmasının bir diğer sebebi ise tırnak enfeksiyonudur. Tırnak enfeksiyonu en çok kuagörde manikür ve pedikür yaptıran kişilerde görülür. Bunun sebebi ise kuaförlerde kullanılan pedikür ve manikür eşyalarının yeterince temizlenmemesidir. Bu durum sebepli oluşan tırnak enfeksiyonu belirtileri şunlardır: tırnak çevresinde şişlik, zonklama veya tırnaktan irin çıkışı. Tırnak enfeksiyonu riski tırnaktaki katiküllerin kesilmesi sebepli daha da yükselmektedir.

Darbe Alma veya Yaralanma

Tırnakta morarma sebepleri arasında nadir de olsa yaralanma ve darbe alınması yer alır. Kişi tırnağında renk değişmesi gördüğünde tırnağa alınan darbe sonucu kırık bir damar olabilir.

Tırnak morarmasının diğer sebepli ise şunlardır:

 1. Astım, kronik bronşit, polisitemi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı,  amfizem ve aşırı dozda ilaç alımı.

 

Tırnak Morarması İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Tırnak morarması her iki cinste de görülebilir. Bu durumdan kurtulmak istemek çok doğaldır. Üstte bahsettiğimiz sebeplerden kaynaklı meydana gelen tırnak morarmasını iyileştirmek için şu doğal yöntemleri kullanmak etkili olacaktır:

Limon

Limon içerisindeki astringen özellikleri sayesinde doğal bir renk açıcıdır.

 1. Yarım limonu  bir kaseye sıkın ve moraran tırnağınızı bu limon suyunda 15 dakika beklettikten sonra yumuşak bir diş fırçası ile tırnak yüzeyini fırçalayın.
 2. Bu işlem sonrasında ellerinizi iyice yıkayın.
 3. Sonrasında ellerinizi bir nemlendirici krem ile nemlendirin.
 4. Tırnak morarmasında azalma görene dek bu yöntemi günde 2 kez tekrarlayın.

Oksijenli Su

Oksijenli su bilindiği üzere renk açıcı özelliktedir. Tırnak morarması için de %3’lük olan oksijenli sudan kullanmalısınız.

 1. Bunun için 1 bardak su içine 3 tatlı kaşığı oksijenli sudan döküp karıştırın.
 2. Ardından moraran tırnaklarınızı bu karışım içerisinde en az 2 dakika beklettikten sonra yumuşak bir diş fırçasıyla tırnak yüzeyini fırçalayın.
 3. Son olarak ellerinizi iyice yıkayın.
 4. Bu yöntemi ayda en az 1 kez uygulayın.

Karbonat

Ağartma özellikleriyle bilinen karbonat genellikle inatçı bir türlü geçmeyen lekeler için kullanılsa da tırnak morarmasını geçirmek için de oldukça yardımcı olmaktadır.

 1. Bunun için 2 tatlı kaşığı karbonat ve 2 tatlı kaşığı oksijenli suyu bir kasede karıştırın.
 2. Sonrasında elinize aldığınız bir top pamuğu bu karışıma bandırın ve tırnaklarınıza sürün.
 3. Bu şekilde en az 4 dakika bekletikten sonra sonra ellerinizi ılık su ile yıkayın.
 4. Bu yöntemi her 2 ayda 1 kez uygulayın.

Karbonatı tırnak morarmasını geçirmek için şu şekilde de kullanabilirsiniz:

 1. 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını macun kıvamına gelene kadar karıştırın.
 2. Sonrasında diş fırçası yardımcı ile bu karışımı moraran tırnaklarınıza sürüp 5 dakika bekletin.
 3. Ardından ellerinizi  ılık su ile durulayın.
 4. Bu yöntemi de 2 haftada 1 kez tekrarlayın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT