2023-03-21 12:00:00 | Son Güncelleme : 2023-03-21 12:07:54

Tırnakta beyaz lekelere dikkat! Vücudunuzda mineral eksikliğinin habercisi olabilir!

Tırnaktaki beyaz lekeler çok sık karşılaşılan bir durum. Çoğu kişinin tırnaklarında beyaz yuvarlak, oval ve nokta şeklinde lekeler vardır. Tıbbi adı “lökonişi” olan bu durum tırnakta mantar olması, kalsiyum, çinko gibi mineral eksikliği ve kullanılan ilaçların yan etkileri gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor. Peki tırnakta beyaz leke olmasının diğer nedenleri neler?

Hipoalbuminemi, hepatit , karaciğer sirozu, kalp hastalığı, diyabet ve kronik böbrek hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları da tırnakta beyaz lekelere neden olabiliyor.
Hipoalbuminemi, hepatit , karaciğer sirozu, kalp hastalığı, diyabet ve kronik böbrek hastalığı gibi ciddi sağlık sorunları da tırnakta beyaz lekelere neden olabiliyor.

Tırnağımda beyaz lekeler var diyorsanız yalnız değilsiniz! Dünyada milyonlarca insanın tırnakları üzerinde beyaz beyaz noktalar, çizgiler mevcut. Gelin bu olayın tıbbi nedenlerini inceleyelim! Tırnaklarımız düzinelerce keratin tabakasından oluşuyor. Normalde bu katmanlar şeffaftır, dolayısıyla pembemsi renkte olan tırnak yatağını çıplak gözle görebiliyoruz. Ancak keratin katmanları çeşitli sebeplerden dolayı hasar görürse, katmanlar arasında hava sıkışır. Bu da tırnaklarda beyaz lekelere yol açar.

TIRNAKLARDA BEYAZ LEKE NEDEN OLUR?

Tırnaklarda beyaz leke olması ile ilgili insanların çoğunun aklına ilk gelen vitamin eksikliği dolayısıyla bu sorunun ortaya çıkabileceği. Ancak durum yalnızca bundan ibaret değil! Mantar enfeksiyonu dahil pek çok neden tırnaklarda beyaz lekeye sebep olabiliyor. İşte en sık karşılaşılan nedenler:

MİNERAL EKSİKLİĞİ

Bazı uzmanlar, tırnaklarınızdaki beyaz lekelerin, kalsiyum, selenyum veya çinko gibi mineral eksikliğinin bir işareti olabileceğini bildiriyor. Tırnak plağı belirli oranlarda çeşitli besinlerden oluştuğu için, besin eksikliği yaşıyorsanız bu durum tırnaklara da yansıyıp tırnakta beyaz leke gibi belirtiler verebiliyor. Dahiliye doktoruna gidip çinko, selenyum ve kalsiyum testi yaptırmalı, eksiklik varsa doktorun önerdiği takviyeler kullanılmalı.

KULLANILAN İLAÇLARIN YAN ETKİLERİ

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, akne tedavisinde retinoidler, tansiyon ilaçları ve bazı antibiyotikler tırnak plağına zarar vererek tırnakta beyaz leke ve çizgilere neden olabiliyor. Bu ilaçlar ayrıca tırnakların yavaş uzaması, incelmesi ve çabuk kırılması gibi semptomlara da yol açabiliyor. Tırnaklarınızda geçmeyen lekeler varsa kullandığınız ilaçları gözden geçirin, dilerseniz doktorunuza danışarak muadili ile değiştirebilirsiniz.

MANTAR ENFEKSİYONU

Tırnaklardaki beyaz lekelerin bir başka yaygın nedeni de mantar enfeksiyonu. Tırnakta mantar enfeksiyonu çevreden gelen mikropların, mantarların tırnaktaki keratin tabakaları arasından içeri girmesiyle ortaya çıkıyor. Tırnakların sararması, kalınlaşması, tırnak uçlarının beyaz şekilde uzaması tırnak mantarının diğer belirtileri. Tırnak mantarına bağlı tırnaktaki beyaz lekelerin geçmesi için antifungal ilaçlar kullanılmalı.

TIRNAĞIN DARBE ALMASI

Tırnak yeme, manikür, pedikür, tırnakları bir yere vurma veya çarpma yahut dar ayakkabı giyme nedeniyle meydana gelebilecek tırnak plağı travmaları da tırnakta beyaz lekelenmelere yol açabiliyor.

OJE ALERJİSİ

Raja Rajeswari Tıp Fakültesi ve Hastanesine göre, bazı durumlarda tırnaklarınızdaki beyaz noktalar, tırnaklarınıza uyguladığınız ojeye karşı alerjik bir reaksiyonun işareti olarak ortaya çıkabiliyor. Protez trınaklar, bunların yapıştırılması için kullanılan yapışkanlar ve asetonlar da tırnakta beyaz lekelenme yapabiliyor.

SEDEF VEYA EGZAMA HASTALIĞI

Sedef hastalığı ve egzama, cildinizin yanı sıra tırnaklarda da ortaya çıkarak tırnaklarda beyalıklara neden olabilir. Tırnakta sedef hastalığı, tırnakta çukurlaşma, çıkıntılar, kalınlaşma ve renk değişikliği de yapabiliyor. Egzama ise, tırnaklarda renk solması, çıkıntılar, kalınlaşma ve çukurlaşma gibi belirtilere sebep olabiliyor.

CİDDİ SAĞLIK SORUNLARI

Tırnağınızda ara sıra görülen beyaz lekeler endişelenecek bir şey değildir, ancak tırnaklarda kalıcı beyaz noktalar veya lekeler karaciğer hastalığı,  gibi sağlık sorunlarıyla ilişkili olabiliyor.

TIRNAKTAKİ BEYAZ LEKELER NASIL GEÇER?

Tırnaktaki beyaz lekelerin tedavisi için Cildiye doktoruna gidilmeli, tedavi bu durumun neden kaynaklandığına göre değişiyor. Örneğin mantar enfeksiyonu varsa doktor antifungal ilaçlar reçete edecektir, vitamin eksikliği varsa takviye ilaç verecektir.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…