17 Ekim 2021, Pazar 05:55

Tiroid Sintigrafisi Sonucu Ne Kadar Sürede Çıkar

Tiroid Sintigrafisi Sonucu Ne Kadar Sürede Çıkar

Tiroid Sintigrafi Nedir Nasıl Çekilir Kimlere Yapılır

Vücudumuzda organların işlevlerini yerine getirebilmesi için önemli olan farklı dokular vardır. Bu dokulardan biri de tiroid bezleridir. Tiroid bezleri boyunda bulunur ve kelebek şeklindedir. Sağlıklı bir vücut için hormon salgılayan tiroid bezinin olması gerekenden daha yavaş veya daha hızlı çalışması vücutta birtakım problemlere neden olur. Daha çok kadınlarda görülen tiroid eksikliği veyahut tiroid fazlalığı ilk zamanlarda olmasa da ilerleyen zamanlarda vücutta çok ciddi problemlere yol açabilir.

Vücutta tiroid bezlerinden kaynaklanabilecek hastalıklar için erken teşhis çok önemlidir. Vücudumuz için önemli olan tiroidlerde problem olması hafife alınmayacak kadar önemli bir husustur.

Tiroid Sintigrafisi Nedir?

Tiroid sintigrafisi troidlerin durumu hakkında bize bilgi veren tıbbi tarama testidir. Vücutta tiroid bezlerinde problemin belirtileri görülmeye başlandığında zaman kaybetmeden hastanelerde endikronoloji uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Eğer hastanenizde endekronoloji uzmanı yoksa dahiliye uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Doktor hastayı muayene ettikten sonra kesin teşhis koyabilmek için doktor tiroid sintigrafisi çekimi isteyebilir.

Tiroid Sintigrafisi Nasıl Çekilir?

Tiroid sintigrafisi için öncelikle hastaya damar yolundan ilaç verilir ve ilacın vücuda yayılması için 20 dakika kadar beklenir. Sonrasında hasta çekim odasına alınır ve tiroid sintigrafisi ortalama 10 dakikada çekilmiş olur. Süresinden de anlaşılacağı gibi bu işlem oldukça kolay, aşırı radyasyon içermeyen ve acı vermeyen bir işlemdir.

Tiroid sintigrafi çekiminden önce özel hazırlık yapılmasına gerek kalmamaktadır. Örneğin hastanın aç kalmasına gerek kalmamakta ve düzenli kullanılan ilaçların bırakılması gerekmemektedir. Tiroid sintigrafi sonuçları çekim bittikten 10 dakika sonra hızlı şekilde çıkmaktadır.

Tiroid sintigrafi hakkında genellikle merak edilen ilk konu ağrı verip vermediğidir. Bu işlem öncesinde tiroidlerin incelenebilmesini sağlayan radyoaktif madde hastaya damar yoluyla enjekte edilmektedir. Bu madde hastada ağrı veya acı yapmamaktadır.

Tiroid Sintigrafisi Kimlere Yapılır?

Tiroid sintigrafi tiroidlerinde problem yaşayan kişilere uygulanan bir işlemdir. Erkeklere oranla daha çok kadınlarda görülen tiroid hastalıklarının tedavi edilmediğinde kansere dönüşme riski bulunmaktadır. Bu durumda meydana gelen kanser türleri de “iyi huylu” veya “kötü huylu” olarak değerlendirilmektedir.

Tiroid sintigrafi tiroid hastalıklarının iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olup olmadığını anlamak için de yapılabilir. Doktor yapacağı tetkik ve incelemeler sonucunda hasta için gerekli ve uygun olan tedaviye belirler ve daha büyük hastalık oluşmasını engellemeye çalışır.

Tiroid Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Herkesin bildiği gibi yaşadığımız hastalıkların üstesinden gelmenin ilk yolu hastalık  ve belirtileri hakkında yeterli bilgi sahibi olmak ve belirtileri yaşanmaya başladıktan sonra hemen bir doktora görünmektir. Tiroid bezlerinde meydana gelecek hastalıkların olası belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Halsizlik, yorgunluk ve uyku hali
 2. Sık sık üşümek
 3. Kabızlık
 4. Kaslarda ağrı ve kramp
 5. Aşırı iştahsızlık
 6. Guatr (tiroid bezlerinin genişlemesi)
 7. Ciltte hassaslaşma ve kuruluk
 8. Saçlarda dökülme ve kuruluk
 9. Göz ve yüzde şişlik
 10. Dilin büyümesi
 11. Depresyon hali
 12. Hafıza ve konsantrasyon problemleri
 13. Ellerde uyuşma

Tiroid Sintigrafisi Hangi Durumlarda Çekilir?

Tiroid sintigrafi tiroid bölgesinde oluşan enfeksiyon ve diğer hastalıkların teşhisi için çekilmektedir. Tiroid hastalıkları gizli şekilde veya aniden gelişebilmektedir. Bu yüzden erken teşhis edilmesi önemlidir. Bu hususta sintigrafi çekilmesi büyük fayda sağlamaktadır.

Tiroidlerde meydana gelen hastalıkların olası belirtilerinden yazımızın yukarısında bahsetmiştik. Bu tür belirtilerin yaşandığı durumda hemen hastanelerde endokronoloji uzmanına veya dahiliye uzmanına gidilmelidir. Doktor tiroidlerde hastalıklardan şüphelendiği zaman emin olabilmek ve kesin teşhis koyabilmek için sintigrafi çekilmesini gerekli görmektedir. Tiroid sintigrafisi oldukça gelişmiş laboratuvarlarda yapılır ve ardından bir rapor oluşturulur. Bu rapor kişideki hastalıkla ilgili detaylı bilgiler içermektedir.

Tiroid sintigrafi  sayesinde hastalığın evresi görülebilmekte ve doktorlar buna göre hastaya uygun tedaviye başlamakta ve erken tedavi ile hastalığı daha kötü hal almadan iyileştirebilmektedir.

Tiroid sintigrafi çekimi sonrasında hastalar normal yaşamlarına döner. Sintigrafi sırasında hastanın yanındaki refakatçı çekim alanından uzak bir yerde durmalıdır.

Tiroid Sintigrafisi Çekimi Sonrası Ne Yapmalıdır?

Tiroid sintigrafi radyasyonlu bir alanda çekilmektedir. Bu sebeple hamile kadınlar bu alandan uzak durmalıdır.

Tiroid sintigrafi sonrasında sintigrafi çekilen kişi başkalarıyla temas etmemelidir. Özellikle sintigrafi çekiminden hemen sonra cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü karşıdaki kişide de sintigrafi etkisi görülebilir.

Sintigrafi çekiminde vücudun görüntüsünü almak için damar yolundan verilen radyoaktif madde çekim sonrasında vücuttan çeşitli şekillerle (idrar vb.) atılabilir. Bu sebeple kişi özellikle tuvalette hijyen kurallarına uymaya dikkat etmelidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT