2022-08-11 23:04:59 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:25

Titreme hastalığı (tremor) nedir? Titreme hastalığının 20 nedeni, belirtileri ve tedavisi

Titreme, vücudun bir uzvunun veya bir bölümünün istem dışı ve kontrol edilemeyecek şekilde ritmik hareketine denir. Tremor, her yaşta ortaya çıkabilmesine rağmen, orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde daha sık görülür. Titreme hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri neler? Nasıl geçer? İşte cevaplar…

Titreme hastalığı (tremor) nedir? Titreme hastalığının 20 nedeni, belirtileri ve tedavisi

Titreme, vücudun bir veya birden fazla yerinde ritmik bir sallanma hareketidir. Bu durum sık gerçekleşiyorsa titreme hastalığı meydana gelir. Titreme istemsiz gerçekleşir yani onu kontrol edemezsiniz. Titreme, kaslarda kasılma nedeniyle ortaya çıkar. Titreme hastalığı genellikle ellerde, kollarda, başta, seste, gövde ve bacaklarda görülür. Titreme üşüyormuş gibi şiddetli bir şekilde de yaşanabilir.

TİTREME HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Titreme hastalığı beynin hareketleri kontrol eden bölümlerinde sorundan dolayı ortaya çıkar. Çoğu tür için neden bilinmemektedir. Bazı türler kalıtsaldır, genetik olarak size ulaşır. Ayrıca aşağıdaki nedenler de titreme hastalığına yol açabilir:

 1. Parkinson hastalığı, MS hastalığı, felç ve travmatik beyin hasarı dahil nörolojik bozukluklar
 2. Astım ilaçları, amfetaminler, kortikosteroidler ve belirli psikiyatrik ve nörolojik bozukluklar için kullanılan ilaçlar gibi belirli ilaçların yan etkisi olarak
 3. Alkol kullanım alışkanlığı veya alkol yoksunluğu
 4. Civa zehirlenmesi
 5. Hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid)

 1. Karaciğer veya böbrek yetmezliği
 2. Kaygı veya panik gibi duygusal durumlar
 3. Kas yorgunluğu. Kas yorgunluğu, kasların aşırı çalışması, kandaki minerallerin azalması titremeye yol açabilir.
 4. Çok fazla kafein almak (Çok çay, kahve tüketimi)
 5. Düşük kan şekeri seviyeleri
 6. Tremorun en yaygın nedenlerinden biri soğuk havaya verilen fizyolojik bir tepkidir. Kaslar, enerji yakmak ve ısı oluşturmak, vücut ısısını yüksek tutmaya çalışmak için kasılır ve titrer.
 7. Stres
 8. Yaşlanma. Yaşlandıkça kas kütlesini ve gücünü korumak giderek daha zor hale gelir. Kaslar, beynimizden hareket etmek için gelen mesajlara tepki veremez, eklemler düzgün şekilde çalışamaz  ve kaslar sürekli olarak koordinesiz bir şekilde kasılır, titrer.
 9. Serebellar hasar. Serebellar, beynin hareketi kontrol eden kısmıdır. Hasar travma veya inme ile ortaya çıkabilir.
 10. Yaralanmalar
 11. Travmatik beyin hasarı
 12. Felç

TİTREME HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Ellerde, kollarda, kafada, bacaklarda veya gövdede ritmik titreme
 2. Konuşurken sesin titremesi
 3. Yazma veya çizmekte güçlük yaşama
 4. Kaşık gibi eşyaları tutma ve kontrol etme sorunları

TİTREME NASIL GEÇER?

Titremenin tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. İlaç tedavisi titremenin geçmesi için en sık kullanılan yöntemdir. Titreme tedavisinde şu ilaçlar kullanılır:

Beta blokerler: Beta blokerler tipik olarak yüksek tansiyon veya kalp hastalığını tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca bazı insanlarda titremeleri azalttığı da görülmüştür.

Sakinleştiriciler: Sakinleştirici ilaçlar, kaygının tetiklediği titremeleri önleyebilir.

Antiseizür ilaçları: Beta blokerın işe yaramadığı titremeleri olan kişilere nöbet önleyici ilaçlar reçete edilir.

Botoks tedavisi: Botox enjeksiyonları da titremelerin geçmesi için kullanılabilir. Bu kimyasal enjeksiyonlar genellikle yüz ve kafayı etkileyen titremeleri olan kişilere yapılır. Bununla birlikte, Botox boyun, kollar veya eller gibi titremeye katkıda bulunan hemen hemen her kas grubuna enjekte edilebilir.

Fizik tedavi: Fizik tedavi, kaslarınızı güçlendirmenize ve koordinasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olup titremeyi önleyebilir.

Ameliyat: Titreme şiddetliyse ve tıbbi tedaviye yanıt vermiyorsa, doktorlar cerrahi tedaviyi düşünebilir. "Derin beyin stimülasyonu" (DBS), tremor tedavisinde önemli bir araç haline geldi. Beyin cerrahları DBS ile beyin için bir kalp pili gibi davranan, titremede aşırı aktif alanların aktivitesini azaltan veya ortadan kaldıran ve semptomları en aza indiren bir cihazı beyne implante eder.

Sinirlenince El Ayak Titremesi, Vücudun Titremesi Normal mi Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…