17 Ekim 2021, Pazar 06:45

Tok tutup zayıflattığı kanıtlanan 14 yiyecek listesi

Tok tutup zayıflattığı kanıtlanan 14 yiyecek listesi

İstemediğimiz kilolardan kurtulmak için tek bir besin yoktur. Ancak sağlıklı lif içeriği yüksek, zengin besin içerikli bazı yiyecekler vardır. Bu yiyecekler sayesinde metabolizma hızlanır, sindirim kolaylaşır ve gün boyunca uzun süre tok kalabilirsiniz. Kilo verdiren yiyecekleri öğrenmek için buyurun yazımızın devamına…

Mükemmel 14 Yiyecek Listesi

Yeşilçay;

Yeşilçay, günde 1 fincan yeşil çay içmek metabolizmayı hızlandırır ve sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Vücuttaki ödemin dışarı atılmasını kolaylaştırır ve fazla kilolardan kurtulmanızı sağlar.

Muz;

Muz, lif oranı yüksek meyveler arasında yer alan muz, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Yüksek lif içeriği sayesinde tok tutma özelliğine sahiptir. Günde bir adet muz tüketebilir, yoğurdunuzun veya sommthie tariflerinizin içerisine ekleyebilirsiniz.

Yulaf;

Yulaf, sağlıklı beslenme ve kilo verme sürecinde tüketilmesi gereken en önemli besindir. İçeriğindeki beta-glukan gibi çözünebilir lifler sayesinde sindirim sisteminizi düzenler ve düzenli tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur.

Keten tohumu;

Keten tohumu içeriğinde Omega 3 barındıran keten tohumu bu sayede yağ yakımını hızlandırır. Kilo vermek isteyenler mutlaka salataların ve yemeklerin içerisinde tüketmelidir. Keten tohumu sindirim sistemini düzenler ve sindirim sorunlarına şifa olur.

Hurma;

Hurma tatlı bir besin olmasına rağmen içeriğinde çok az miktarda şeker barındırır. Doğal yoldan vücudun ihtiyaç duyduğu tatlı isteğini karşılar. Tatlı yemek yerine hurmayı alternatif olarak tüketebilir böylece yüksek kalorili tatlılar yüzünden kilo almamış olursunuz.  Hurmanın hem zayıflamaya hem de sağlığa birçok yararı bulunur.

Kereviz;

Kereviz zengin lif içeriğine sahip bir yiyecek olmakla beraber %95 oranında su içerir. Yani negatif kalorili besinler arasında yer alır. Vücuttaki yağların kısa süre içerisinde kasa dönüşmesini sağlayarak daha sıkı bir vücuda kavuşmanızı sağlar. Kilo verme sürecinde kerevizi ister yemek şeklinde isterseniz de salatasını yaparak tüketebilirsiniz

Brokoli;

Brokoli içeriğinde insülin dengesini sağlayan krom minerali bulunur. Bu krom sayesinde brokoli tüketmek kan şekerinin düşmesini önler. Uzun süre tokluk hissi verir böylece kilo vermeyi kolaylaştırır.

Bulgur;

Bulgur içeriğinde yüksek oranda lif ve protein bulunur. Böylece uzun süre acıkmayı geciktirir ve bağırsak florasını düzenler. Aynı zamanda glisemik endeksi düşük olduğundan metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlar.

Chia tohumu:

Chia tohumu lif kaynağı olan chia tohumu, uzun süre tok kalmanızı sağlar. İçerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulundurur. İstikrarlı ve düzenli tüketim sonucunda sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkündür. Chia tohumunu tercihe göre sütle veya yoğurtla tüketebilirsiniz.

Esmer bulgur;

Esmer bulgur kandaki yağ oranını düşürdüğü için kilo vermek isteyen kişilerin işini kolaylaştırır. İçerisinde yüksek oranda lif sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve uzun süre açlık hissi uyandırmaz. Yemeklerinizde esmer pirinci gönül rahatlığı ile kullanabilir, sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Kinoa;

Kinoa içeriğinde yüksek miktarda protein barındıran kinoa, faydalı bir besindir. Aynı zamanda glisemik endeksi düşük besinler arasında yer aldığı için kan şekerini yükseltmez. İçeriğindeki posa sayesinde uzun süre tok kalmanıza yardımcı olarak zayıflamayı sağlar.

Taze fasulye;

Taze fasulye besin değeri yüksek ve düşük kalorili besinler arasında yer alan bir yaz yemeğidir. Lif içeriğinin yüksek olmasıyla beraber bağırsaktaki toksinleri vücuttan uzaklaştırarak kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Diyet yapan kişiler akşam yemeklerinde gönül rahatlığıyla taze fasulye tüketebilirler.

Yumurta;

Yumurta protein denildiğinde ilk akla gelen muhteşem besinler arasında yer alır. İçeriğindeki amino asitler sayesinde bağırsaklarda iştah bastırıcı hormonların salgılanmasını tetikler. Her sabah 1 adet yumurta tüketerek uzun süre tok durabilirsiniz.

Haşlanmış patates;

Haşlanmış patates kalorisi düşük olduğu için diyette tüketmenin bir sakıncası yoktur. Sindirimi kolaylaştırır ve uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT