27 Mayıs 2019, Pazartesi 03:06

Toksoplazma Gondii Toksoplazmoz Tedavisi Ne Kadar Sürer

Toksoplazma Gondii Toksoplazmoz Tedavisi Ne Kadar Sürer

Toksoplazma, Toksoplazma gondii olarak adlandırılan parazitin sebep olduğu bir enfeksiyondur.Çiğ veya tam pişmemiş, bozulmuş etten ve kirli sudan bu hastalığı kapabilirsiniz. Kedi dışkısında ve özellikle az pişmiş geyik, kuzu ve domuz etinde de toksoplazmaya neden olan parazit görülebilir. Kirli su aracılığıyla da bulaşabilir. Eğer bir anne bu enfeksiyonu kaparsa, fetüs için ölümcül veya ciddi doğum kusurlarına yol açıcı olabilir.

Toksoplazmanın Belirtileri Nelerdir?

Toksoplazmaya sebep olan parazit enfeksiyonu kapmış insanların çoğunda belirti görülmez. Bazı insanlarda ise şu belirtiler meydana gelebilir;

 1. Yüksek ateş
 2. Lenf bezlerinde şişme, özellikle boyunda
 3. Baş ağrısı
 4. Kas ağrısı ve sancısı
 5. Boğaz ağrısı
 6. Yorgunluk, halsizlik
 7. Akciğer inflamasyonu
 8. Kalp kaslarının inflamasyonu
 9. Gözün, örneğin retinanın (gözün arka tarafı), inflamasyonu

Bu belirtiler 1 ay veya daha uzun sürebilir ve genelde kendi kendine geçer.

Toksoplazma özellikle zayıf bağışıklık sistemine sahip insanlarda ciddi bir durumdur. Bu insanlar şayet toksoplazma kaparlarsa şu hastalıklar için risk altındadırlar:

 1. Baş ağrısı, felç, koma ve şaşkınlığa sebep olan beyin inflamasyonu.
 2. Öksürme, ateş ve nefes darlığına sebep olan akciğer enfeksiyonu.
 3. Bulanık görme ve göz ağrısına sebep olan göz enfeksiyonu.

Anne karnındaki fetüs bu enfeksiyonu kaparsa yaşayacağı belirtiler hafif veya ciddi olabilir. Doğmamış bebekte toksoplazma, bebek doğduktan sonra hayati tehlikeye yol açabilir. Doğuştan toksoplazmalı çoğu yeni doğan bebekler için, semptomlar doğumda normal olabilir fakat yaş ilerledikçe belirti ve semptomlar görülebilir. Beyinlerinde ve gözlerinde herhangi bir durumun olup olmadığı kontrol edilmesi de önemlidir.

Toksoplazmanın Nedenleri Nelerdir?

Toksoplazma, Toksoplazma gondii isimli tek hücreli parazitten kaynaklanan grip benzeri bir hastalıktır. Çiğ veya tam pişmemiş, bozulmuş etten ve kirli sudan bu hastalığı kapabilirsiniz. Nadir durumlarda toksoplazma, kan veya organ naklinden de geçebilir.

Kediler toksoplasma bulaşmış fare, kuş gibi ufak hayvanları yiyerek veya diğer enfekte bir kedinin dışkısı ile temas ederek toksoplasma enfeksiyonunu kaparlar. Mikrobun alınmasından sonra  iki haftaya kadar dışkı ile etrafa yayılır. Dışarı atılan parazit yumurtaları 1-5 gün içinde insanlara bulaşabilir.

Şiddetli toksoplazma geliştirmeye yatkın insanlar:

 1. Hamilelik sırasında veya hamileliğin hemen öncesinde toksoplazma gondii enfeksiyonu kapmış annelerden doğan bebekler.
 2. AIDS'li bireyler, belli türlerde kemoterapi alan kişiler ve yakın zamanda organ nakli geçirmiş olanlar gibi ciddi şekilde zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişiler.

Toksoplazma Nasıl Teşhis Edilir?

Enfeksiyon, belirli antikorların bulunup bulunmadığını kontrol etmek için yapılan bir kan testiyle teşhis edilir.

Toksoplazma Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz, eğer toksoplazma hiçbir belirtiye sebep olmuyorsa tedavi olmamayı tavsiye edebilir. Sağlıklı bir bireyde belirtiler hafif olduğu ve genelde birkaç hafta içerisinde geçtiği için toksoplazma tedavisine gerek duyulmayabilir. Eğer hastalık şiddetli ve kalıcıysa, gözlerle ve iç organlarla alakalıysa doktorunuz reçetenize sıtma hastalığı için de kullanılan pirimetamin (daraprim) ve bir antibiyotik olan sülfadiazin yazabilir.

Toksoplazma Nasıl Önlenir?

 1. Eğer bahçeyle veya toprakla uğraşıyorsanız; açık havada çalışıyorsanız eldiven giyin ve ellerinizi sabun ve suyla yıkayın.
 2. Çiğ etten uzak durun, pişmemiş et yemeyin ve et tamamen pişmeden tadına bakmayın. Özellikle kuzu eti, domuz eti ve dana eti toksoplazma organizmalarını barındırabilir.
 3. Mutfak malzemelerini iyice yıkayın. Çiğ eti hazırladıktan sonra ellerinizi ve diğer yiyeceklere bulaşmasını önlemek için kesme tahtasını, bıçakları ve diğer malzemeleri sıcak, sabunlu suyla yıkayın.
 4. Tüm meyve ve sebzeleri yıkayın. Özellikle çiğ yemeyi planlıyorsanız ovalayın. Yıkadıktan sonra mümkünse kabuklarını soyun.
 5. Pastörize edilmemiş süt içmeyin. Pastörize edilmemiş süt ve diğer süt ürünleri toksoplazma parazitlerini barındırabilir.
 6. Çocukların kum havuzunun etrafını çevreleyin. Eğer kum havuzunuz varsa, çocuklarınız orada oynamıyorken kedilerin orayı tuvalet olarak kullanmalarını önlemek için etrafını kapatın.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT