26 Mayıs 2022, Perşembe 03:55

Toplardamar kanaması nasıl olur, tehlikeli mi? Toplardamar kanamasında ilk yardım nasıl olmalı?

Toplardamar kanaması nasıl olur, tehlikeli mi? Toplardamar kanamasında ilk yardım nasıl olmalı?

Vücuttaki kirli kanın kalbe taşınıp orada temizlenmesini sağlayan damarlara toplardamarlar denir. Toplardamarlar, dokulardaki kirli kanı alıp temizlenmek üzere kalbe taşırlar. Çeşitli nedenlerden dolayı vücutta kanama meydana gelebilir. Bu kanamalar ise damara ve aktığı bölgeye göre isimlendirilmektedir. Örneğin aktığı bölgeye göre kanamalar; iç veya dış kanama, damara göre ise; atardamar, toplardamar ve kılcal damar kanaması olarak gruplandırılabilir. Toplardamar kanamalarında kan koyu kırmızı renktedir ve sürekli olarak akmaktadır.

Toplardamar kanamasının özellikleri şöyledir:

Toplardamar kanaması: Toplardamar kanamaları atardamar kanamalarına göre çok daha yavaş gerçekleşir. Ayrıca toplardamar kanamalarında yaralanmanın şiddeti oranında kanamanın seviyesi de ciddi olabilir, fakat çoğunlukla hayati tehlike oluşturmazlar. Toplardamar kanamaları sızıntı şeklinde olabileceği gibi çok fazla miktarda da olabilir. Atardamar kanamasına göre kanın rengi biraz daha koyudur. Örneğin burun kanamaları toplardamar kanaması şeklinde olur ve kolaylıkla durdurulabilir özelliktedir.

Toplardamar kanamaları genellikle daha derin kesiklerde ortaya çıkar. Toplardamarların kesilmesinde çıkan kanın rengi koyu renklidir çünkü oksijeni kullanılmış bir kandır. Bu tür kanlar yavaş akar fakat çok miktarda sürekli akma özelliğine sahiptir. Bu tür yaralanmalarda yarayı temizleyip üzerine temiz bir bez veya gazlı bezle basınç uygulamak kanamayı durdurmaya yardımcı olacaktır.

Kan damarları: Toplardamar, kılcal damar ve atar damarların toplamına kan damarları adı verilmektedir. Dolayısıyla kanama atardamar, toplardamar ya da kılcal damar kanaması şeklinde gerçekleşebilir. Toplardamarların içindeki karbondioksit miktarı çok olduğu için kan koyu renkte akar. Toplardamar kanamasının yukarıda bahsettiğimiz dışında diğer özellikleri şöyledir:

  1. Yaranın derin ve geniş olması halinde toplardamar kanamaları müdahale olmadan durmaz.
  2. Toplardamar kanamalarında kan fışkırarak akmaz.
  3. Atardamar kanamaları kalp atımları uyumlu olarak kesik kesik formda akar ve kanın rengi daha çok açık tonlardadır. Tam tersi toplardamarkanamaları ise sızıntı şeklinde akar ve kan koyu renktedir.

Toplardamar Kanamasında İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

Vücutta damar bütünlüğünü etkileyen kesilme, delinme veya damarın içinde bir baskı sonucunda kanın dışarı çıkması durumuna kanama adı verilmektedir. Vücutta kanama olduğunda atardamar veya toplardamar kanaması farketmeksizin kişi önce yaranın üzerine elinin ayasını iyice bastırmalı ve 10 dakika bu şekilde bekletmelidir.

Uygulama sayesinde kanamaların birçoğu durmaktadır. Fakat devam etmesi halinde sargı kompresyonu metodu uygulanmalıdır. Bunun için temiz bir sargı bezi veya mendili 4'e katladıktan sonra yaranın üzerine koyup avuç içi ile üzerine 15-20 dakika bastırılmalıdır. Uygulamaya rağmen kanama hala durmuyorsa kompresyon için kullanılan bezin üzerinde bir sargı sarılmalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT