19 Temmuz 2019, Cuma 06:58

Topuk Kırılmasına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

Topuk Kırılmasına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer?

Biz yürürken tüm vücudumuzun yükünü topuklarımız taşır. Topuk kemiği, içinde yumuşak bir süngerimsi kemik bulunan sert bir dış kısımdan oluşur. Bu sert koruyucu dış kısımda bulunan tabakaya alınan hasarlar kemikte kırılmaya neden olur. Yüksek bir yerden düşmek, topukları aşırı kullanmak, yaralanma ve topuğa aşırı baskı uygulamak topuk kemiğinde kırığa yol açabilir. Bu tür kırıklar daha çok zıplama, tırmanış, dans ve yürüyüş ile ilgilenen insanlarda görülmektedir.

Topuk Kırığı Belirtileri

Topuk kırığı durumunda yaşanacak ilk belirti genellikle topuk ağrısıdır. Bu ağrı da daha çok ağırlık taşındığında ortaya çıkar. Diğer bir  belirti ise yürümede zorlanma, topuk bölgesinde iltihap, şişlik, ısınma, kızarıklık ve morarma olabilir. Topuk kırığı aynı zamanda ayağın önünde şişlik ve ağrı oluşumuna da sebep olabilir. Topuk kırığı durumunda görülen yaygın belirtiler şunlardır:

  1. Yürüyememe
  2. Ayakta şişlik
  3. Ayakta morluk
  4. Topukta yoğun ağrı (topuk veya ayak bileği eklemi hareket ettirildiğinde ağrı daha da artar)

Topuk Kırığı Nasıl Teşhis Edilir?

Topuk kırığı teşhisleri; genellikle kişi yüksekten düştüğünde ve sonrasında topuk üzerine basamadığında konmaktadır. Topukta kırık olduğunda ilk görülen belirtiler morarma, ağrı, ve şişlik olmaktadır. Topuk kırıkları dışında aynı zamanda başka kırıklarda meydana gelebilmektedir. 

Topuk kırığı teşhisi için fiziksel muayene ve röntgen yöntemi kullanılmaktadır. Bazen de kırığın röntgende görülmediği durumlarda bilgisayar taraması daha ayrıntılı görüntü almak için gerekli olabilir.

Topuk Kırığı Neden Olur?

Topuk kırığının en yaygın sebebi trafik kazaları veyahut yüksek bir yerden düşme sonucu meydana gelmektedir. Dahası ayağın çok fazla yorulması ve zorlanması, kişinin ayağına uygun olmayan ayakkabılar giymesi de topuk kırığına yol açabilen sebepler arasında sayılabilir.

Topuk Kırığı Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk kırığı; kemikte yoğun travma oluşturduğundan ciddi hasar verebilir. Topuk kırığı için uygulanan tedavilerin başında ameliyat gelmektedir. Bu ameliyat travmatoloji ve ortopedi doktoru tarafınfan yapılır. Topuk kırığına tedaviye öncelikle röntgen veya bilgisayar taraması ile başlanır ki bu sayede kırık daha detaylı incelenmektedir.

Topukta meydana gelen kırıklarda eğer birbirinden çok ayrılma yoksa veya kemik çok yer değiştirmemişse alçı tedavisi uygulanmaktadır. Ancak eğer topuktaki kırık yüksek bir yerden düşme sonucu oluşmuş ciddi bir bir ezilme olması(bir pinpon topu gibi ezilme) durumunda alçı tedavisi uygulanmaz. Bu tür durumlarda ameliyat gerekir. Topuklardaki ayrışmış ve parçalı olarak görülen kırıklarda ameliyat gerekli olmaktadır. Bu tür vakalardaki ameliyat sonrası kişi 2 ay içinde iyileşme başlamaktadır. Yine de kişide parçalı kırık olmuşsa tam iyileşme yürümenin başlaması 1-2 yılı bulmaktadır. 

Topuk Kırığı Ne Kadar Sürede Kaynar?

Topuk kırığı tedavisi oldukça zorlu olan bir kırıktır ki ortopedistlerin en zorlandığı durumların başında yer almaktadır. Topuk kırığı olması durumunda vakaların çoğunda ameliyat gerekli olmaktadır.

Ancak ameliyat sonrasında ise iyileşme hemen olmaz. Ameliyat sonrasında kırığın tamamen iyileşme 6-12 hafta gerekmektedir.

Topukta meydana gelen kırık eğer çok şiddetli değilse kırık ortalama 6 hafta içerisinde kaynamaktadır. Eğer kırık şiddetli ise kaynaması süresi daha da uzayacaktır, 3 ay gibi bir süre gerekebilmektedir.

Yanlış Tedavi Edilen Veya Hiç Tedavi Edilmeyen Topuk Kırıkları Nasıl İyileşir?

Topuk kırığı için yapılacak ameliyat tecrübe gerektiren zorlu bir işlemdir. Bu yüzden de her zaman ameliyat yöntemi seçilmez. Bunun yerine alçılama daha kolaydır. Alçı sonucunda ise topuk kırığı tamamen iyileşmemişse topuğa baskı yapılması halinde hasta acı ve ağrı yaşar.

Ayrıca eğer topuk kırığı yanlış tedavi edilmişse kırık tamamen iyileşmediğinden ayakkabı giyiminde zorlanılır. Topuk kırığı tamamen olması gerektiği gibi tedavisi yapılmazsa, hastada ağrısı daha da dayanılmaz hale gelebilir. 

Topuk kırığının ilk aşamada alçıya alınıp sonradan ameliyat edilmesi de mümkündür. Ancak bu durumda ameliyat daha zor olmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT