Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Trigliserid Nasıl Düşürülür Canan Karatay Önerisi

Mavikadin>Sağlık>Trigliserid Nasıl Düşürülür Canan Karatay Önerisi

Trigliseritler, kanınızda bulunan bir tür yağdır. Daha sonra kullanılmak üzere yağ hücrelerinde depolanan trigliseritler, önemli bir enerji kaynağıdır. Sağlıklı kalmak için trigliserid seviyeniz normal değerlerde olmalıdır. Trigliserid yüksekliği çeşitli

Trigliserid Nasıl Düşürülür Canan Karatay Önerisi

Trigliseritler, kanınızda bulunan bir tür yağdır. Daha sonra kullanılmak üzere yağ hücrelerinde depolanan trigliseritler, önemli bir enerji kaynağıdır. Sağlıklı kalmak için trigliserid seviyeniz normal değerlerde olmalıdır. Trigliserid yüksekliği çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Prof. Dr. Canan Karatay kandaki trigleserid seviyelerinin karbonhidratlı gıdalar nedeniyle yükseldiğini bu nedenle şekerli, unlu gıdalar gibi karbonhidratlı gıdalardan kaçmanın bu yüksekliği düşüreceğini bildiriyor.

Trigliserid Normal Seviyesi Nedir?

Normal seviyesi: 150 mg / dL'den az

Sınır: 150 ila 199 mg / dL

Trigliserid yüksekliği: 200 ila 499 mg / dL

Çok Yüksek: 500 mg / dL veya üstü

Trigliserid Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Trigliserid yüksekliğinin ana belirtilerinden biri göz çevresinde ksantelazma denilen yağ birikintileri oluşmasıdır. Ksantomlar tehlikeli değildir ancak çirkin görüntüye sebep olur. Trigliserid seviyeleri düşürüldüğünde kaybolabilirler.

Pankreatit. Çok yüksek trigliseritlerin bir başka uyarı işareti, akut pankreatit adı verilen bir durumdur. Belirtiler arasında ani şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı,kusma , ateş , hızlı kalp atışı ve hızlı nefes alma yer alır

Trigliserid Yüksekliği Neden Olur?

 1. Vücudun çok fazla trigliserit yapmasına neden olan genetik problemler
 2. Trigliserit seviyelerini yükselten çok sayıda yiyecek yemek
 3. Böbrek sorunları
 4. Karaciğer hastalığı
 5. Yetersiz tiroidsalgılanması (hipotiroidizm)
 6. Alkol içme
 7. Sigara içme
 8. Hareketsiz yaşam
 9. Trigliseridleri de yükseltebilen steroidler ve doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar

Trigliserit seviyesini yükselten risk faktörleri şunlardır;

 1. Ailede çok fazla kan yağı bulunan bir durum - hiperlipidemi adı verilen bir durum
 2. Doymuş yağ, trans yağ ve kolesterol oranı yüksek bir diyet
 3. Egzersiz eksikliği
 4. Obezite
 5. Sigara içmek
 6. Aşırı alkol alımı

Aşağıdakiler gibi belirli koşullar:

 1. Şeker hastalığı
 2. Düşük tiroid
 3. Cushingsendromu

Aşağıdakiler gibi belirli ilaçlar:

 1. Doğum kontrol hapları
 2. Akne tedavisinde kullanılan izotretinoin

Trigliserid Seviyesini Düşürmenin Doğal Yolları

Sarımsak

Sarımsak, trigliseridleri azaltmanın en iyi çarelerinden biridir.Birkaç ay boyunca her gün aç karnına 2-3 diş çiğ sarımsak yiyin. Salata soslarınıza taze sarımsak da ekleyebilirsiniz.Alternatif olarak, doktorunuza danıştıktan sonra sarımsak takviyeleri alın.

Ballı Elma Sirkesi İçin

Elma sirkesi trigliseritve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. 1 tatlı kaşığı elma sirkesini bir bardak suya karıştırın. Üzerine biraz bal ekleyin. Bu solüsyonu en az birkaç ay boyunca günde iki kez için.

Kişniş

Kişniş tohumları, yüksek trigliseritler için popüler bir geleneksel tedavidir. 1 bardak suya 1-2 tatlı kaşığı kişniş tohumu tozu ekleyin. Suyu kaynatın, süzün ve soğumaya bırakın.Bu solüsyonu birkaç ay boyunca günde bir veya iki kez için.

Acı Biber

1 bardak sıcak suya yarım veya 1 tatlı kaşığı toz acı biber ekleyin. Bu solüsyonu birkaç hafta boyunca günde iki kez için. Diğer bir seçenek de kırmızı biber takviyesi almaktır. Doğru dozaj ve durumunuza uygunluğu için doktorunuza danışın.

Tarçın

Tarçın, trigliseritlerinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Sabah yulaf ezmenize yarım tatlı kaşığı toz tarçın ekleyin. Ayrıca smoothie, çorba ve salataların üzerine tarçın serpebilirsiniz.

Tarçın, çoğu eczanede ve sağlıklı gıda mağazalarında kapsül formunda da mevcuttur. Doktorunuza danıştıktan sonra takviyesi alın.

Reishi Mantarı

Reishi mantarındaki ganoderik asitler, trigliserit düzeylerini düşürmeye, kandaki fazla kolesterolü gidermeye, kan basıncını düşürmeye, trombosit yapışkanlığını azaltmaya yardımcı olur. Eczanelerde satılan Reishi mantarı ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Trigliserid Seviyesi Nasıl Düşürülür

Trigliseridleri düşürmenin en iyi yolları arasında kilo vermek, daha az kalori almak ve düzenli egzersiz yapmak (günde 30 dakika) bulunur. Yağlardan ve şekerden ve rafine edilmiş gıdalardan (şeker ve beyaz un ile yapılan yiyecekler gibi basit karbonhidratlar) kaçınmaya yardımcı olabilecek diyet değişiklikleri yapın. Ayrıca alkolden uzak durun ve doymuş yağ, yumurta sarısı ve tam yağlı süt ürünleri bakımından zengin etlerde bulunan yağları sınırlayın.

Daha fazla hareket edin. Egzersiz , trigliserit seviyeleri düşürmek üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Uzmanlar, herkesin haftada en az beş kez en az 30 dakika egzersiz yapmasını tavsiye ediyor. Hiç olmazsa her gün en az 1 saat yürümelidir.

Şeker ve rafine karbonhidratlardan kaçının. Şeker ve beyaz un veya fruktoz ile yapılan yiyecekler gibi basit karbonhidratlar trigliseritler seviyenizi artırabilir.

Daha sağlıklı yağlar tercih edin. Zeytin ve kanola yağları gibi bitkilerde bulunan daha sağlıklı yağlar tercih edin. Kırmızı et yerine, uskumru veya somon gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıkları deneyin.

Kilo verin. Hafif ila orta derecede hipertrigliserideminiz varsa, kalori azaltmaya odaklanın. Ekstra kaloriler trigliseridlere dönüştürülür ve yağ olarak depolanır. Kalorilerinizi düşürmek trigliseritleri azaltacaktır.

Alkolden uzak durunAlkol, kalori ve şeker bakımından yüksektir ve trigliseritler üzerinde özellikle güçlü bir etkiye sahiptir. Alkol içeren tüm içeceklerden kaçının.

Balık yağı hapı için. Omega-3 yağ asitleri olarak da bilinen balık yağı, yüksek trigliserit seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir.


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...