2017-01-13 00:48:21 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:47

TSH Nasıl Yükseltilir? TSH Düşüklüğüne Ne İyi Gelir, Ne Yemeli?

Troid bezi, boynumuzda Adem elması denilen gırtlak çıkıntısının altında bulunur. Bu bez, endokrin sistemimizin önemli bir parçasıdır ve vücudun

TSH Nasıl Yükseltilir? TSH Düşüklüğüne Ne İyi Gelir, Ne Yemeli?

Troid bezi, boynumuzda Adem elması denilen gırtlak çıkıntısının altında bulunur. Bu bez, endokrin sistemimizin önemli bir parçasıdır ve vücudun enerji kullanım hızını düzenler, proteinler oluşturur ve vücudun diğer hormonlarla olan ilişkisini düzenler. TSH ise tiroid bezini uyarmakla görevli bir hormondur. Tsh seviyesinin düşüklüğü, troidin aşırı aktif olduğunu gösterir. Yani troid bezinin normalden daha fazla çalışması sonucunda Tsh düşüklüğü meydana gelir. TSH düzeyi 0.3 mIU / L'den az ise bu durum hipertiroidiye yani TSH düşüklüğüne işaret eder.

Tsh normal değerleri nedir?

Dahiliye Doktoru Murat Kınıkoğlu, kendisine sorulan bu soruyu şöyle cevaplamıştır: (Ülkemizde çoğu laboratuarda Tsh normal değeri 0.4 - 3.0 uIU/mL olarak geçer. 2002 yılına kadar TSH değerinin normal sınırları 0.5 - 5.0 arasındaydı. American Association for Clinical Chemistiry (Amerika Klinik Kimya Derneği) 2003 yılında yaptığı açıklamayla bu değeri 0.4-2.5 seviyesine indirdiğini bildirmiştir.)

Tsh düşüklüğü nedenleri

 1. Graves hastalığı
 2. Haşimato hastalığı
 3. Nodüler tiroid hastalığı
 4. Tiroid bezinin iltihaplanması
 5. Subklinik hipertiroidi (tiroid bezinin hafif derecede fazla çalışması)
 6. Kortizon, dopamin gibi ilaçların yan etkisi
 7. Zehirli guatr ve Antitiroid ilaçlarla tedavi yapılırken
 8. Hipofizden TSH az salgılandığında
 9. İyotlu tuz fazla tüketildiğinde
 10. Levotiroksin ilacı kullanan kişilerde
 11. Sıcak nodulu olan kişilerde
 12. Gebelik
 13. Zehirli guatr başlangıcında
 14. Düşük TSH düzeyi, gereğinden fazla çalışan tiroid bezine vücudun verdiği doğal bir tepki de olabilir.

Tsh düşüklüğü belirtileri

Semptomlar: Tsh seviyesinin düşüklüğü belirtileri, hipertiroidi (Troid yüksekliği) ile benzer belirtiler verir. Tsh düşüklüğünün belirtileri:

 1. Halsizlik
 2. Kalp çarpıntısı
 3. Sinirlilik
 4. Uykusuzluk çekme
 5. Sık büyük abdest bozma
 6. Ellerde titreme
 7. Kilo verme
 8. Kas güçsüzlüğü
 9. Saç dökülmesi
 10. Kemik erimesi
 11. Ellerde titreme
 12. Kolay heyecanlanma ve kolay öfkelenme
 13. Gözlerde büyüme, göz kapağında çekilme
 14. Uykusuzluk, dikkat bozukluğu
 15. Derinin sıcak, nemli ve ince olması
 16. İshal
 17. Susama
 18. Ağız kuruluğu
 19. Sık idrara çıkma
 20. Adetlerde azalma veya kesilme
 21. Cinsel istekte azalma, sperm sayısında azalma
 22. Erkeklerde meme büyümesi
 23. Çabuk yorulma
 24. Yaşlılarda iştah azalması, gençlerde iştahda artış
 25. Ciltte olağandışı sıcaklık hissi
 26. Cildin normalden daha koyu ve pürüzlü hale gelmesi
 27. Ciltte kaşıntı ve kurdeşen
 28. Saçlarda incelme
 29. Huzursuzluk, kaygı

Tsh seviyesi nasıl yükseltilir?

Tsh seviyenizin düşük olmasından muzdaripseniz üniversite hastanesinin Endokronoloji bölümünde bir Endokrin uzmanına başvurmalısınız. Endokrin uzmanı sizden TSH düşüklüğünün nedenini tespit etmek için Tiroid ultrasonu, tiroid sintigrafisi, Sedimentasyon, anti­TPO, anti­tiroglobulin antikor gibi testler isteyecektir. Doktorunuz durumun nedenine göre gerekli tedaviyi gerçekleştirecektir.

İlaç Tedavisi

Dahiliye doktorunuzun vereceği ilaçları kullanarak TSH seviyenizi ilaçlar yoluyla yükseltebilirsiniz. Anti-tiroid ilaçları gibi tiroid aktivitesini yavaşlatan ilaçlar, vücudunuzun doğal olarak TSH üretmesini sağlar. Durumun ciddiyetine ya da ilaç kullanıp kullanamayacağınıza göre, doktorunuz ameliyat ile tiroid bezinin bir kısmını alma yöntemini seçebilir. Bu yöntem TSH düşüklüğünden tamamen kurtulmak için başarı oranı yüksek bir çözümdür.

Egzersiz (Spor yapma)

Uzmanlar düzenli egzersiz yapmanın hormonal dengenin korunmasına yardımcı olduğunu bildiriyor. Hareketsiz yaşam, egzersiz eksikliği hormonların dengesini bozup çeşitli sağlık problemlerine yol açar. Tsh seviyenizi yükseltmek için, sedanter olarak da bilinen hareketsiz bir yaşamınız varsa, günde en azından 20-30 dakikayı spor yapmaya ayırın. Yüzmek, ip atlamak ve yürüyüş yapma hormonal dengeyi sağlamakta etkili spor çeşitleridir.

Doğru beslenin

Tsh yüksekliğini düşürmek için beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Kilo alma, erkeklerde ve kadınlarda hipotiroidi (troid bezinin az çalışması) belirtilerindir. Sağlıklı ve dengeli beslenme, kepekli tahıllar, balık çeşitleri, yüksek kaliteli proteinli gıdalar ve lifli yiyeceklerden oluşur ve TSH düzeylerini yükseltmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, balık, sarımsak, Mozzarella peyniri, kuşkonmaz, hardal, Brezilya fıstığı, yulaf, yumurta, kahverengi pirinç, tavuk göğsü, dana bonfile, dana karaciğeri gibi selenyum açısından zengin gıdalar normal beslenme planımıza dahil edilmelidir. Ayrıca düşük glisemik indeksli gıdaların tüketimi de kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur. Stabil kan şekeri seviyeleri, vücuttaki bezlerin düzgün çalışmasını sağlar. Bazı gıdalar ve takviyeler durumu kötüleştirebilir. Kilo almaya neden olan rafine karbonhidratlardan uzak durun.

Tsh seviyesini yükselten diğer yöntemler

Radyoaktif iyot tedavisi

Hormon tedavisi

Troid bezinin ameliyatla çıkarılması

TSH Nedir? TSH Düşüklüğü Yüksekliği, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi Tıklayınız

Mavi Kadın