17 Mayıs 2021, Pazartesi 12:05

Tükürük Bezi Neden Şişer Parotis Bezi Şişmesi

Tükürük Bezi Neden Şişer Parotis Bezi Şişmesi

Tükürük bezleri günde 1 ila 1,5 litre tükürük salgılar. Bu bezlerin görevi ağzı nemli ve temiz tutmak, çiğnemeyi, yutmayı kolaylaştırmak ve sindirim sürecini hızlandırmaktır. Tükürük, su, mukus, antibakteriyel madde ve sindirim enzimlerinin bir karışımından oluşur. Enfeksiyon, tümör, tükürük kanalının tıkanması gibi çeşitli nedenlerden dolayı tükürük bezleri şişebilir. Tükürük bezi şişmesinin tedavisinde ağrı kesiciler, antibiyotikler ve siyalagog (tükürük salgısı artırıcı) ilaçlar kullanılır.

Tükürük Bezi Şişmesi Neden Olur?

Tükürük bezleri ağzınızın ve boğazınızın içinde ve çevresinde bulunur. Başlıca tükürük bezleri parotis, submandibular ve sublingual bezlerdir. Parotis gibi tükürük bezleri şu nedenlerden dolayı şişebilir;

 1. Tükürük bezi taşları: Tükürük bezlerinin şişmesinin en yaygın nedeni tükürük bezi taşlarıdır. Bunlar, tükürük akışını engelleyebilen kristalize tükürük birikintileridir. Bu olduğunda ağrıya ve şişmeye neden olabilir.
 2. Viral enfeksiyon (çocukluk çağı kabakulağı gibi)
 3. Bakteriyel enfeksiyonlar
 4. Tükürük kanalı tıkanması. Bunun nedeni bir taş veya kanalın daralması olabilir.
 5. Tümörler (iyi huylu veya kötü huylu olabilir)
 6. Sjögren sendromu
 7. Bağışıklık sistemi hastalıkları: Tükürük bezi şişmesi, vücudun bağışıklık sisteminin tükürük bezlerine saldırdığı HIV ve Sjögren sendromu gibi bağışıklık sistemi hastalıklarının belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.
 8. Şeker hastalığı
 9. Tükürük bezi tümörü
 10. Alkol kullanımı
 11. Yetersiz beslenme
 12. Sarkoidoz hastalığı
 13. Tükürük bezi kanal darlıkları
 14. Sögren hastalığı
 15. Juvenil rekküren parotit
 16. Kullanılan ilaçların yan etkileri
 17. Tükürük bezi şişmesine ayrıca diyabet (şeker hastalığı), otoimmün hastalıklar ve alkolizm de neden olabilir.
 18. Tıkanmış tükürük kanalı (taşlardan veya tümörlerden)
 19. Grip ve kabakulak gibi viral enfeksiyonlar tükürük bezlerinin şişmesine neden olabilir. Tükürük bezi şişmesine neden olabilecek diğer viral enfeksiyonlar arasında Epstein-Barr virüsü (EBV), sitomegalovirüs (CMV), Coxsackievirus ve insan immün yetmezlik virüsü (HIV) bulunur.
 20. Tükürük bezi kisti: Tükürük bezinde şişme kistlere bağlı olarak da görülebilmektedir. Daha çok enfeksiyon, travma, taş veya tümör gibi bir tetikleyici faktöre bağlı olarak tükürük akışı bozulur ve buna bağlı olarak bir kist oluşur.

Tükürük Bezi Şişmesi için Hangi Doktora Gidilir?

Kulak burun boğaz doktoruna gidilmelidir.

Tükürük Bezi Şişmesi Tedavisi

Tükürük bezi şişmesinin tedavisi kulak burun boğaz doktoru tarafından yapılır. Tükürük bezi şişmesinin tedavisi bu durumun nedenine göre değişir.  Tükürük bezi taşı varsa Sialoendoskopi veya (ESWT) taşın parçalanması yöntemiyle taş parçalanıp yok edilir.

 1. Tükürük bezinin bakteriyel enfeksiyon varsa antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır.
 2. Tükürük bezinde iyi huylu tümör varsa ameliyat uygulanır, kötü huylu tümör varsa ameliyat, radyoterapi veya kemoterapi tedavisi görülür.
 3. Tükürük bezlerinin şişmesi viral enfeksiyonları nedeniyle olduysa antiviral ilaçlar kullanılır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT