10 Nisan 2020, Cuma 05:33

Tül Perde Kaç Derecede Hangi Programda Kaç Devirde Yıkanır

Tül Perde Kaç Derecede Hangi Programda Kaç Devirde Yıkanır

Tül Perde Kaç Derecede Hangi Programda Kaç Devirde Yıkanır

Perdeler, evimizin en güzel ziynetidir. En basit evler dahi, güzel perdeler ile göz alıcı bir görünüme kavuşur. Fakat perde kullanımında, onların düzenli olarak temizlenmesi büyük önem taşımaktadır. Perdelerin malzemesine bağlı olarak, kullanılacak temizleme yöntemi de değişmektedir. Bu yöntemlerin en sık kullanılanı, perdeleri yıkamaktır.

Perdeler Hangi Programda Kaç Derecede Yıkanır?

Zamanla kirlenen ve tozlanan perdelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Bunu doğru olarak yapabilmek için, perdeler nasıl ve kaç derecede yıkanır?, sorusunun cevabını bilmemiz lazımdır.

  1. Perdeler, 30 derecede hassas programda yıkanmalıdır.
  2. Perdeler, 400 devirde sıktırılmalıdır, böylece hem zarar görmeyecek hem de çok fazla buruşmayacaklardır.
  3. 30 dereceden daha yüksek bir derecede yıkarsanız, perdelerinizin formunda doğrudan bozulmalar yaşanacaktır.
  4. Seçtiğiniz program, saat açısından da fazla uzun olmamalıdır. Çünkü yüksek derecede olduğu gibi, uzun süreli programda yıkamak da perdelerin dokusunda deformasyona yol açmaktadır.

Perdeler Nasıl Yıkanır?

1. Perdeler, çamaşır makinesine koyulur. Bu sırada en çok iki perde koyulması doğru olacaktır. Aksi halde perdelerimizde buruşma meydana gelebilir.

2. Daha sonra deterjan eklenir.

3. Makinenin kapağı kapatılır. 400 devir ve en düşük sıcaklığa yani 30 dereceye ayarlanır. Bu değerler, perde yıkamada kullanılabilecek ideal ölçülerdir. 30 dereceden daha yüksek bir dereceye ayarlarsak perdelerimizin kırışma riski vardır. Tıpkı bunun gibi, devirin de daha yüksek olması perdelerimizin buruşmasına yol açacaktır.

4. Çamaşır makinelerinin garanti belgesinde perde yıkamasında kullanılacak program yazmaktadır. Deviri ve dereceyi ayarladıktan sonra çamaşır makinesi bu programa getirilir ve çalıştırılır.

Yıkama bittiğinde, kuruması beklenmeden yerine asılır. Hiç buruşmadan perdelerimizi pırıl pırıl yapmak bu kadar kolaydır.

Tül Perde Kaç Derecede Yıkanır?

Tül perdelerin kumaş yapısı hassastır. Bu sebeple daima düşük derecede yıkamak tavsiye edilmektedir. Böylece hem perdeleriniz deforme olmayacak hem de dokusu bozulmayacaktır.

Tül, oldukça hassas ve nârin kumaşlardan biridir, tülden yapılan ürünler de dikkatli ve nârin bir temizliğe ihtiyaç duyarlar. Kalorifer peteklerinden yayılan ısıdan, sigara dumanından, güneş ışınlarından ve kirli havadan etkilenen tül perdeler, bu nedenle çabucak kirlenebilmekte ve sararabilmektedir. Tül perdeler, yıkanarak temizlenmektedir ancak bu tür perdeleri her yıl 4 – 5 seferden çok yıkamamanız önerilir. Daha sık yıkarsanız, perdeleriniz daha kısa sürede deformasyona uğrayabilir ve kullanım ömrü de azalabilir.

Tül perde yıkamasında suyun ısısı, yaklaşık 30 – 40 derece seviyesinde olmalıdır. Sıcaklığın daha fazla yıkanırsa tüller fazla kırışabilir ve daha çabuk yıpranabilir. Narin yıkama programının ya da mevcutsa tül perde yıkama programının seçilmesi doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, düşük devirde sıktırmanız ya da makineniz sıkmayı bitirmeden tül perdeleri çıkarmanız gerekmektedir.

Çamaşır makinesi , yıkama işlemini bitirdiğinde tüllerin derhal çıkarılması ve hiç bekletmeden hemen cama asılması lazımdır. Aslında tüller, makineden çıkarılır çıkarılmaz nemli olarak asılmalıdır. Tüller düzgün bir biçimde yıkandıklarında ve hiç beklemeden yerlerine asıldıklarında kırışmayacaklardır. Ancak bazı tüllerin asılmadan evvel ılık ütü ile biraz ütülenmesi gerekebilmektedir. Ütülemenin doğru ayarlamayla ve yumuşak bir şekilde, kumaşı deforme etmemeye özen gösterilerek yapılması önemlidir.

Tül perdeleriniz aşırı derecede kirliyse, bir gece öncesinden deterjanlı ılık suya bastırmanız ve ertesi gün makineye atmanız daha etkili olacaktır. Hangi deterjanın kullanılacağı da doğru belirlenmelidir. Çünkü ağır kimyevî maddeler içeren deterjanlar kullanılırsa tülleriniz zarar görebilir. Bilhassa tül yıkamalarına yönelik husûsi deterjanların kullanılması uygundur.

Bazı püf noktalara dikkat edilerek tüllerin yeni alınmış gibi bembeyaz olması sağlanabilir. Bunların en etkili olanı, şeker kullanımıdır. Muhtemelen pek çok kişinin şimdiye dek hiç bilmediği bu yöntem, tüllerin ilk günkü beyazlığına kavuşmasını sağlamaktadır. Bunun için, tül perdelerin makineye atılmasının ardından, deterjan bölmesine 2 yemek kaşığı toz şeker koyulur. Perdelerinizi çıkardığınızda, beyazlığı ve temizliği gözlerinizi kamaştıracaktır.

Ayrıca dilerseniz 2-3 tane küp şekeri giysilerinizin arasına koyarak da yıkayabilirsiniz. Böylece beklediğiniz temizliğe ve beyazlığa kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

Güneşlikler Kaç Derecede Yıkanır?

Güneşliklerin kalın bir dokusu vardır ve saten kumaşlardan yapılmaktadırlar. Bundan dolayı fazla kirlenseler bile maximum 40 derece programda yıkanmaları yeterli olacaktır. Fazla kirli olmayan saten güneşlikler ise tül perde yıkama programlarındaki gibi 30 derecede yıkanmalıdır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT