12 Ağustos 2022, Cuma 06:14

Tüp bebek 2022 fiyatları ne kadar? Tüp bebek devlet hastanesinde yapılıyor mu?

Tüp bebek 2022 fiyatları ne kadar? Tüp bebek devlet hastanesinde yapılıyor mu?

Doğal yöntemlerle çocuk sahibi olamayan çiftlerde tüp bebek tedavisi, uzun yıllardır başarıyla uygulanıyor ve çiftlere çocuk sahibi olabilme imkanı sunuyor. Peki tüp bebek tedavisi nedir? Tüp bebek tedavi hangi durumlarda yapılır? Tüp bebek tedavisi ne kadar?

Tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olmak isteyip, normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerde en yüksek gebelik şansı sunar. Türkiye, en fazla tüp bebek tedavisi yapılan ülkeler arasında yer alıyor. Dünyada her yıl 400 bin tüp bebek doğuyor. Kadın ya da erkeğin sağlık sorunları nedeniyle çocuğu olmayan çiftler tüp bebek merkezlerinde başvuruyor. Peki, tüp bebek tedavisi devlet karşılıyor  mu? Tüp bebek özel hastanelerde ne kadar? Hangi durumlarda tüp bebek tedavisi yapılır?

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDİR?

Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan tüp bebek tedavisi, üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi ve döllenmiş yumurtanın anne rahmine yerleştirilmesi ile uygulanan yapay döllenme tekniğidir. 

Tüp bebek tedavisinde anne adayından toplanan yumurtalar ile baba adayından alınan sperm hücreleri laboratuvar ortamında döllendikten sonra yumurtalar bölünmeye başlayıp embriyo adı verilen ilk gelişim aşamalarını laboratuvar ortamında gerçekleşir. Ardından meydana gelen embriyo, embriyo transferi yöntemiyle anne adayının rahmine yerleştirilir. Yaklaşık 2 hafta sonra yapılan kan testiyle anne adayının Beta HCG düzeyine bakılır.  Embriyonun başarılı bir şekilde tutunması sonucunda gebelik süreci başlar. Bu aşamadan sonra elde edilen gebeliğin doğal yollarla oluşan gebeliklerden farkı kalmaz, gebelik süreci normal seyrinde devam eder.

HANGİ DURUMLARDA TÜP BEBEK TEDAVİSİ YAPILIR?

Normal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabiliyor. Nedeni belirlenemeyen kısırlık, ileri yaş, enfeksiyon, kadınlarda enfeksiyon ve tüplerde tıkanma, erkeğin sperm kalitesinin düşüklüğü ve sperm sayısının azlığı, obezite gibi metabolik rahatsızlıklar veya ileri yaştan kaynaklanabilen durumlarda üremeye yardımcı tedavi yöntemlerinden biri olan tüp bebek tedavi seçeneğini değerlendirebilir.

TÜP BEBEK ÖZEL HASTANELERDE NE KADAR?

Tüp bebek fiyatları 2022 yılında özel hastanalerde ortalama 8.000 – 15.000 tl arasında değişiyor.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİ DEVLET ÖDÜYOR MU?

Tüp bebek tedavi ücretleri, kadınlarda 40 yaşına kadar erkeklerde ise yaş şartı olmaksızın SGK tarafından karşılanıyor. 1-5510 sayılı Kanun gereği "Evli olmakla birlikte çocuk sahibi olmayan genel sağlık sigortalısının" tüp bebek tedavisi, mevzuatta yer alan şartların birlikte gerçekleşmesi hâlinde en fazla üç deneme ile sınırlı olmak üzere devmet tarafından karşılanıyor.

SGK’nın tüp bebek tedavisini karşılayabilmesi için çiftlerden birinin en az beş yıldır sigortalı olması ve 900 gün prim ödemesi gerekiyor. SGK, tüp bebek tedavisini en fazla üç denemeye kadar karşılıyor. Ancak, tedaviye başlandığı halde, kalitesiz olduğu için embriyonun transfer edilememesi durumunda, deneme sayısına dahil edilmiyor.

TEKRARLAYAN TÜP BEBEK BAŞARISIZLIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Başarısız tüp bebek denemeleri ebeveynler için duygusal ve ekonomik açıdan ne yazık ki yıpratıcı olabiliyor. Başarısız denemesi olan hastalarda tekrar tekrar tüp bebek denemesi yapmak yerine altta yatabilecek nedenleri araştırmak hedefe yönelik bir tedavi olanağı sağlar. Sağlıklı bir gebeliğin oluşumu ve devamı embriyo ve endometrium (rahim iç duvarı) arasındaki ilişkinin sağlıklı bir şekilde sağlanmasına bağlıdır. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığın altında yatan nedenler şöyle:

 • Rahime bağlı faktörler (anatomik bozukluk, yapışıklık, polip, miyom vb.)
 • Endometrium fonksiyon bozukluğu
 • Trombofili (pıhtılaşma sorunu)
 • İmmünolojik faktörler (bağışıklık sistemi)
 • Tüplerde hidrosalpinks olması
 • Genetik faktörler
 • Rahim içinde embriyo gelişiminin durması
 • Fazla kilolu olmak
 • Azalmış yumurtalık
 • Bağışıklık sistemi sorunları
 • Sigara kullanımı

TÜP BEBEK İŞLEMİNDE BAŞARILI OLMA ŞANSI NEDİR?

Tüp bebek tedavisinin başarısında anne adayının yaşı ve embriyo kalitesi büyük etkendir. Bu nedenle başarı şansı da bu faktörlere göre değişir. 30 yaş altı kadınlarda tüp bebek başarısı %55-60’larda iken 40 yaş üstündeki kadınlarda bu oran %15-20’lere düşmektedir.

TÜP BEBEK BAŞARISI OLMASI İÇİN NE YAPILMALI?

Tüp bebek tedavisinde hedeflenen esas amaç ilk seferde gebeliği yakalamak. Ancak gebelik her kadında ilk tedavide mümkün olmayabiliyor. Tüp bebek tedavilerinde başarı şansını artırmak için dikkat edilmesi gereken birçok unsur olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gamze Sinem Yücel, “Öncelikle tedavinin yapılacağı merkezin başarı oranlarına dikkat edilmelidir ve doktor iyi seçilmelidir. Çiftlerin tedaviye başlamadan aylar önce sigara ve alkol kullanımını bırakması gerekmektedir.

Bu tedavi bir ekip işidir ve herkes birbiriyle uyumlu bir şekilde hareket etmelidir.  Hastanın kendisini tedavi sürecine psikolojik olarak hazırlamış olması gerekir. Stresini azaltacak aktivitelerde bulunabilir, düzenli doğa yürüyüşleri yapabilir. Çünkü fiziksel ve zihinsel olarak hazır olmak tedavide başarı şansını artırır.

Baba adayına da bu süreçte çok iş düşmektedir ve anne adayı ile olan ilişkisini daha sıkı tutmalı, ona desteğini yansıtabilmelidir. Tüp bebek tedavi süreci normal gebelik süreci olarak kabul edilir çünkü bu yöntemle hamile kalanlar normal bir hamilelik süreci geçirirler.” İfadelerini kullandı.

TÜP BEBEK KAÇ KEZ DENENEBİLİR?

Tüp bebek denemesinin genel olarak 3 kez yapılması önerilir. Bu sayıdan sonraki denemelerde de gebelik oluşumu ihtimali söz konusudur, ancak şans çok düşüktür.

TÜP BEBEK KAÇ YAŞINA KADAR UYGULANABİLİR?

Kadınlarda 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Ancak 40 yaş üst kadınlarda hamile kalma şansının önemli ölçüde azaldığı dikkate alınmalıdır. Bu nedenle ileri yaştaki kadınlarda tüp bebek tedavisinde başarı oranı daha genç yaşlardaki kadınlara göre düşüktür ve deneme sayısının artırılması gerekebilir.

ERKEKLER İÇİN TÜP BEBEKTE YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

Erkeğin sperm üretimi her yaşta devam eder. Yaşın ilerlemesiyle birlikte sperm kalitesinde düşüş gerçekleşir. 55 yaş üzerindeki erkeklerde sperm hareketliliği yüzde 54 azalabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT