21 Ocak 2021, Perşembe 14:25

Tüp Bebek Transfer Sonrası Kahverengi Lekelenme ve Kanama Olmaması

Tüp Bebek Transfer Sonrası Kahverengi Lekelenme ve Kanama Olmaması

Yaşımını ve neslini devam ettirme isteği her insanın fıtratında bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisi de doğal yollardan gebe kalamayanların başvurduğu bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisinde önce 4 aşamadan geçilir. Gerekli tüm hazırlıklar tamamlanınca transfer yapılır. Tedavinin sonucu 15-20 gün içinde belli olur. Bazı kişiler ilk tüp bebek denemesinde hamile kalırken bazılarında bu yöntem işe yaramamaktadır. Tüp bebeğin transfer edilmesi tedavinin son aşamasıdır. Sağlıklı spermler laboratuvar ortamında  yumurtayla döllenir ve elde edilen embriyo rahime yerleştirilerek işlem başarıyla tamamlanmış olur. Ardından anne-baba için heyecanlı bir bekleyiş başlar.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Tuvalete Ne Zaman Çıkılabilir?

Dr. İlhami Atılgan bu konuda şu bilgileri vermektedir;  Tüp bebek transfer işlemi yapıldıktan sonra, hasta 20 dakika sonra tuvalete gidebilir. 20 dakika sonra da istediği zaman tuvalete çıkabilir tuvalete gitmesinde bir sakınca yoktur.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Ne Kadar Yatmalı?

Tüp bebek tedavisinde babadan alınan sperm numuneleri annenin yumurtalıklarına aşılama yoluyla nakledilir.

Transfer yapıldıktan sonra kadının istirahat etmesi gerekir. Transferin ardından 45 dakika-1 saat yatmak kâfi olup bazı merkezlerde ise annenin ortalama 2 saat boyunca yatarak dinlenmesi talep edilmektedir. Transfer yapılan kişi evde de 1-2 gün istirahat etmelidir; sonra işine gidebilir. Fakat çok stresli veya ağır bir işte çalışıyorsa doktora rapor yazdırılabilir.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Kahverengi Lekelenme Normal mi?

Tüp bebek tedavisi gören bazı kadınlarda embriyo transferi sonrası kahverengi lekelenme veya kahverengi akıntı gelebilir, bu durum son derece normaldir. Bu durum implantasyon kanamasından da kaynaklanabilmektedir.

Tüp BebekTransfer Sonrası Kanama Olmaması Normal mi?

Tüp bebek transfer sonrası kanama olmaması tüp bebeğin tutmadığının bir göstergesi olarak kabul edilmemelidir. Kanama olmayıp da gebe kalanlar da mevcuttur.

Tüp Bebekte Hamile Kalma Başarı Oranı Nedir?

Tüp bebek tedavisinin ne kadar başarılı olacağı çiftin özelliklerine ve tedavinin uygulandığı merkeze göre farklılık gösterecektir. Bununla beraber dünya çapında tüp bebek ile hamile kalanların oranı %30- 70 civarındadır. Kadının yaşı tüp bebek tedavisinde başarı ihtimalini etkilemektedir. Doğum yapmak için ideal dönem kadınlarda 20 ile 30 yaş aralığıdır. Kadın 35 yaşını geçtikten sonra hamile kalma potansiyelinde giderek azalma olur. Tüp bebek tedavisi görmek isteyen bayanlar 35 yaşın üzerindeyse başarı şansı genç kadınlarda yapılan tedavilere göre daha düşük olacaktır. Çünkü yumurta kalitesinde ve yumurta rezervinde azalma başlamıştır.

Tüp Bebeğin Başarılı Olması İçin Neleri Yememelidir?

  1. Tüketilecek süt ve süt ürünlerinin pastörize edilmiş olması gerekir. Bunun haricindeki taze ürünlerden uzak durulmalıdır.
  2. Beslenme programında kafein içeriği yüksek olan gıdalara yer verilmemeli; kesinlikle alkol kullanılmamalıdır.
  3. Sigara içmekten kaçınılmalıdır.
  4. Tüketilen besinlerin içinde suni tatlandırıcı olmamalıdır.
  5. Aşırı çay ve kahve tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Tüp bebek transferinden sonra hamilelik belirtileri genelde 15-20 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Fakat herhangi bir hamilelik belirtisi olmamasına rağmen hamile kalmak da mümkündür.

Transferin üzerinden 12 gün geçince Beta-HCG hormonunun kandaki oranına bakılır. Yani kanda hamilelik testi yapılır. Gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği bu sayede netlik kazanacaktır. O zamana kadar bir hamilelik belirtisiyle karşılaşılmaz. Bunun sebebi gebelik hormonlarının henüz kana karışmamış olmasıdır. Transfer sonrası gebelik belirtileri hamilelik testi uygulandıktan sonraki hafta başlayacaktır. Diğer bir ifadeyle transfer işleminden itibaren 15-20 gün geçmesi lâzımdır. Anne-baba hamileliğin oluştuğunu belirtilerle değil gebelik testiyle öğrenir.

Tüp Bebek Transferi Sonrası Hangi Hamilelik Belirtileri Yaşanır?

Tüp bebek transferi sonrası oluşan hamilelik belirtileri, normal yolla oluşan gebelik belirtilerinden farklı değildir. Mide bulantısı ve bazen bununla beraber kusma da olabilir. Göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet, halsizlik gibi belirtiler de sıklıkla görülür. Bazı yiyeceklere karşı tiksinti veya aşırı istek duyma ilerleyen haftalarda başlayabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT