23 Ocak 2022, Pazar 00:54

Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları Şikayetleri

Çağımızın en büyük hastalıklarının başında şüphesiz ki obezite geliyor. Hal böyle olunca tedavisi için de oldukça geniş çalışmalar ve tedavi yöntemler geliştirilmekte. Bu yöntemlerin başında ise tüm mide ameliyatı gelmektedir. Laparoskopik teknik ile

Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları Şikayetleri

Tüp Mide Ameliyatı Olup Pişman Olanlar Var mı

Çağımızın en büyük hastalıklarının başında şüphesiz ki obezite geliyor. Hal böyle olunca tedavisi için de oldukça geniş çalışmalar ve tedavi yöntemler geliştirilmekte. Bu yöntemlerin başında ise tüm mide ameliyatı gelmektedir. Laparoskopik teknik ile yapılan tüp mide ameliyatıyla başta midenin fonksiyonları korumak amacıyla midenin hacimin küçültülmesi sağlanmaktadır. Tüp mide ameliyatıyla midenin hacmi küçültülür ve iştahı azaltmaya yardımcı olur. Bu sayede hastalar daha az yemeye başlar. Tüp mide ameliyatında ayrıca iştah kontrol sağlanması için ghrelin hormonunun bulunduğu midenin fundus bölgesi de alınmaktadır. Bu yöntem sayesinde hasta daha çok tok kalır ve bu sayede kilo verilmesi amaçlanır. Bu makalemizde tüp mide ameliyatı olanların yorumlarını okuyabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Olanların Yorumları

Benim ablam 1 sene önce tüp mide ameliyatı oldu. 104 kiloydu ameliyata girdiğinde. Şu an 53 kilo ve gayet sağlıklı. Ablam sürekli kilo alıp vermekten bıktığı için istedi ameliyat olmayı. Ssk hastanesinde yaptırdı, bu yüzden ücretsizdi ameliyat. Fiyat bilgim olmadığı  için bir şey diyemem ancak sosyal güvencesi olanlar devlet veya üniversite hastanelerinde ücretsiz yaptırabilir.

2 ay önce tüp mide ameliyatı oldum. Herkes söylüyordu 3 ay sıvı- püre ile besleneceksin falan ama öyle bir şey yok. Ameliyattan sonraki ilk 15 gün sıvı sonrasındaki 15 gün püreyle besleniliyor. Yani toplamda 1 ay sonra normal beslenmeye geçiliyor ancak tabiki az miktarda olmak kaydıyla. Kilolu olmak uzaktan kolay geliyor yani herkes kolayca diyet yap spor yap diyor ama istikrar çok zor özellikle kilolu insanlar için. Ben ameliyatı olduktan sonra kilolu kimi görsem tüp mide ameliyatı olmalarını gönül rahatlığıyla öneriyorum. Ben ameliyat ile 22 kilo verdim.  Bu kiloyu diyetle ve sporla vermem mümkün değildi bence. Verebilsem bile 2 katıyla geri alırdım heralde.

Benim en yakın arkadaşımın annesi tüp mide ameliyatında hayatını kaybetti. Ameliyatını Türkiye’nin en başarılı doktorları yaptı ama yine de öldü. Herkes inanılmaz üzgün. Keşke kilolu kalsaydı da ölmeseydi. Hayatı hayalleri yok oldu. Pişmanlık hiçbir işe yaramıyor. Arkadaşım umut verdiği çok güzel olacaksın dediği annesini yarın öğleden sonra gömecek. Çok geç artık.

Ben bundan 2.5 ay önce tüp mide ameliyatı oldum. Ameliyata 122 kg ile girdim ve şu an 94 kg’ım. Benim son 1 ayım full mide bulantısıyla geçti. Günde toplam 300 kalori bile alamıyorum. Çok fazla kusuyorum. Her şeyden tiksinmeye başladım. Doktorum bu durumu psikolojik olarak yorumladı.  1 sene sonra; Evet psikolojikti sanırım neredeyse 1 yıl olacak artık mide bulantısı çok olmuyor.

Benim bir tanıdığım oldu tüp mide ameliyatı. Kendisi 26 yaşındaydı ve kilo problemi vardı. Ameliyatı oldu ama sonrasında solunum yetmezliğinden öldü. Ben bu yüzden asla tavsiye etmem. Kilolu olabilirsiniz ama bu canınızdan önemli değil asla. Madem kilo vermek istiyorsunuz , bunun için en kolayını seçmeyin, boğazınızı tutun, sabredin.

Ben şimdi 40 yaşındayım. 37 yaşında tüp mide ameliyatı oldum. 135 kilodan 105 kiloya düştüm. Hala diyet yapıyorum., kilo veremiyorum ama. Guatr hastasıyım, ilaç kullanıyorum.

Ben 7 yıl sene önce oldum tüp mide ameliyatı. Ameliyattan sonraki ilk yıllarda aşırı kilo verdim ve 60 kiloya kadar düştüm. Şimdilerde de 10 kilo fazlam var. Bunun için diyet ve spor yapıyorum kilo almamak için. Yemek yemek daha kolay , bu yüzden kendimi tutmaya çalışıyorum. Diğer türlü çok hızlı kilo alırım. Çünkü yemek yememeye alışınca metobolizma da çok yavaşlıyor. Kilomu korumam için çok yememem lazım ve ayrıca spor yapmam lazım. Demir eksikliğim var. Sebebi hem tüp mide ameliyatı hem de ağır adet dönemleri geçirmem. Ben tüp mide ameliyat olan ama eski kilolarına dönen birçok insan gördüm. Bu yüzden korkum var. Çok istiyorum kilomu korumak, kilo almamak. Ben önce kapalı endoskopi ile olacaktım tüp mide ameliyatımı ama  sonrasında doktorum açık yapmaya karar verdi. O da biraz sıkıntılı oldu benim açımdan. Ameliyat sonrasında 10 gün hastanede kaldım ve dikiş yerlerimde acı yaşadım. 2 ay kendime gelemedim ve sürekli istirahat etmek zorunda kaldım. Tüp mide ameilyatından sonra zayıflayınca kardeşim de oldu ameliyatı.  Ancak o kapalı oldu ameliyatı ve çok çabuk kalktı ayağa ameliyattan sonra. Şu an hem kardeşim hem de kendim kilo almamak için diyet ve spor yapıyoruz. Diğer türlü kilomuzu korumamız mümkün olmaz.

Tüp mide ameliyatı olup memnun kalanlardanım. Ameliyattan sonraki ilk ay çok sıkı bir diyet yapılması gerekiyor. İlk 15 gün sadece sıvı tüketimi ve sonrasındaki hafta ise püre tüketimi gerekiyor. 4.haftadan itibaren yavaş yaavş katı tüketimi başlıyor. Yavaş yavaş ve çok az tüketilerek karında bir kuzu yemiş gibi bir etki hissediliyor. Bu durumdan aşırı memnunum o yüzden. 10 ayda 106 kilodan 59 kiloya indim. Boyum da 172 cm. Benim 24 ayım doldu bu ay. Tüp mide ameliyatında en önemli nokta ameliyatın amaç değil araç olarak görülmesi. Yani ameliyat tek başına asla işe yaramaz, hastanın uğraşına bağlı tamamen. Çok duydum ameliyattan sonra eski beslenmesine dönenlerin kilolarını geri aldıklarını. Ben hem yediklerime dikkat ediyorum hem de sporumu yapıyorum. Bu sayedek kilo almıyorum.

Benim bundan 2 yıl önce kızım tüp mide ameliyatı oldu. Ameliyat başarılıydı ancak kilo vermeye bağlı olarak bacak içi, kol içleri, karın ve göğüs bölgesinde sarkmalar meydana geldi.  Bunda en büyük etki spor yapmamış olması bence.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT