10 Ağustos 2022, Çarşamba 01:53

Türk halkının en sevdiği yiyeceklerden olan kırmızı et kaç kaloridir?

Türk halkının en sevdiği yiyeceklerden olan kırmızı et kaç kaloridir?

Kırmızı et, yüksek protein içeriğine sahip olmakla birlikte kişiye tokluk hissi verir. Bu nedenle kilo vermek isteyenlerin yemek listesinin en başında kırmızı et yer alır.

Türk mutfağında en çok tüketilen besinler arasında kırmızı et yer alır. Bilhassa akşam yemeklerinde afiyetle tüketilen kırmızı et, tam bir protein deposudur. İçerisinde en çok protein ihtiva eden besinler gurubunun başında yer alır. Protein oranı yüksek olduğundan da bilhassa zayıflamak isteyenlerin ve diyette olanların çok tükettiği bir besindir. Diyetisyenler kilo vermek isteyenlerin eti sofralarında asla ihmal etmemesi gerektiğini özellikle vurgulamaktadır.

Et Kaç Kaloridir?

  • Diyetisyen Emre Uzun 100 gram yağsız sığır etinin 205 kalori içerdiği bildiriyor.
  • Yağda pişirilen 100 gram et 204 kaloridir.
  • Haşlanarak pişirilen 100 gram et 89 kaloridir.
  • Izgara olarak pişirilmiş 100 gram et ise 167 kalori içermektedir.

Kilo Vermek İstiyorsanız Et Tüketin

Her sağlıklı insanın günlük ortalama alması gereken protein, kırmızı ette bol miktarda bulunur. Sağlıklı ve yetişkin bir erkeğin gün içerisinde 55 gram, kadının ise 45 gram protein alması gerekir. Tabii bu miktar kişinin sağlık durumu ve kilosuyla orantılı olarak farklılık gösterebilir. Bu günlük protein ihtiyacı ise hayvansal gıdaların yaklaşık %75’inden, bitkisel besinlerin ise %50’sinden alınabilir.

Kırmızı et, içerisinde en çok protein ihtiva eden besinler arasında yer alır. Yüksek protein içerdiğinden dolayı da kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar. Kırmızı et, tok tutma özelliği sayesinde diyet listelerinin en başında yer alır. Uzun süre tok tutan bir besin olduğundan dolayı kişinin daha çabuk ve kolay kilo vermesine yardımcı olur.

Diyetisyen Ömer Can Yorulmaz kırmızı etin faydaları hakkında şu sözleri dile getirmiştir;

“Sağlıklı ve dengeli beslenmenin yolu et tüketmek geçer. Kırmızı et, demir mineralinin en zengin kaynağı olup, aynı zamanda tam bir protein deposudur. Sağlıklı bir bireyin günlük olarak ortalama 100 gram yani 3 orta boy köfte büyüklüğünde kırmızı et tüketmesi tavsiye edilir. Her gün kırmızı et tüketilemese bile en azından haftada 2-3 defa kırmızı et tüketilmelidir. Tabii bu miktar herkesin sağlık durumuna göre farklılık gösterir.”

Etin Besin Değeri Nedir?

100 gram etin besin değeri;

Kalori (kcal) 143

Toplam yağ 3,5 g

Doymuş Yağ 1,2 g

Trans yağ 0 g    

Kolesterol 73 mg

Sodyum 57 mg 

Potasyum 421 mg

Karbonhidrat 0 g

Diyet Lifi 0 g

Şeker 0 g

Protein 26 g

C Vitamini 0 mg

Kalsiyum 6 mg

Demir 1,2 mg

D Vitamini 10 IU

B6 Vitamini 0,7 mg

Kobalamin 0,6 µg

Magnezyum 29 mg         

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT