2017-07-25 00:01:53 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:51

Türk Kahvesi Kilo Aldırırmı, Kilo Yaparmı? Türk Kahvesiyle Zayıflama

Türk halkının en sevdiği içeceklerden olan Türk kahvesinin faydaları saymakla bitmez; Türk kahvesi kişiyi kanserden korur, bağışıklığı güçlendirir, kolestrolü

Türk Kahvesi Kilo Aldırırmı, Kilo Yaparmı? Türk Kahvesiyle Zayıflama

Türk halkının en sevdiği içeceklerden olan Türk kahvesinin faydaları saymakla bitmez; Türk kahvesi kişiyi kanserden korur, bağışıklığı güçlendirir, kolestrolü düşürür, konsantrasyonu artırır... Türk kahvesinin faydalarından biri de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. 1 fincan Türk kahvesi yalnızca 1 kalori içerdiğinden şekersiz tüketildiği müddetçe kilo aldırmaz, aksine kilo vermekte önemli rol oynar. Türk kahvesi ile zayıflayanların yorumları hep olumlu yönde olmuş, Türk kahvesinin tok tutucu ve zayıflatıcı özellikte olduğunu bildirmişlerdir. Peki Türk kahvesi gerçekten zayıflatır mı, Türk kahvesi kaç kaloridir? İşte bu konuda Uzman Diyetisyenlerin verdikleri bilgiler;

Diyetisyen Görkem Mercan Türk kahvesi zayıflatır mı, günde kaç fincan içebilirim? Sorusunu şöyle cevaplıyor; Türk kahvesi içeriğindeki kafeinden dolayı metabolizma hızına olumlu etki eder. Bu özelliğiyle, kilo vermeye yardımcıdır. Türk kahvesi içerken yanında mutlaka büyük bir bardak su içmek gerekir. Bu sayede, vücudun su ihtiyacı karşılanır ve kahvenin metabolizma hızlandırıcı etkisi artar. Zayıflamak veya sağlıklı beslenmek için Türk kahvesi içiyorsanız, kahvaltıdan sonra veya akşamüstü saatlerinde içebilirsiniz. Günde 2 fincan Türk kahvesi içmek uygundur.

Türk kahvesi kaç kalori eder ve kilo verdirir mi? Sorusunu Diyetisyen Serkan Tutar şöyle cevaplıyor; (Sohbetlerin vazgeçilmezi olan Türk kahvesi, koyu bir kahve olması nedeni ile tüketimine kesinlikle dikkat edilmelidir. Çünkü fazla miktarda içilmesi gün içerisinde sık sık çarpıntı problemi yaşamanıza neden olabilir. Türk kahvesini gün içerisinde en fazla tercih etmeniz gereken yer ise spor yapmadan 30-45 dakika öncedir. Bu şekilde egzersiz anında kalori yakımını da arttırmış olursunuz. 1 fincan Türk kahvesi ortalama 1 kaloridir.)

Diyetisyen Nilay Keçeci Türk kahvesinin zayıflamaya ve sağlığa olumlu etkileri hakkında şu bilgileri veriyor; Türk kahvesi günde bir fincan tüketildiğinde tokluk hissi sağlayarak kilo verme ve kilo koruma programlarında da olumlu etkiler sağlar. Son yapılan çalışmalar, günde 1 fincan french press, Türk kahvesi ya da İskandinav kahveleri gibi kaynatılarak hazırlanan kahvelerin göğüs kanseri, baş ve boyun kanserini de önleyebilici etkilerinin olduğunu ortaya koymaktadır. Günde 1 fincan kahve tüketen bireyler de yapılan araştırmalar da kanser olma risklerinin %10 oranında azaldığı bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de, kahve ile birlikte su alımının azaltılmamasıdır. Günde en az 2 lt su tüketmek ve 1 fincan kahve tüketmek sağlımız için olumlu sonuçlar doğurur.

Diyetisyen İrem Demirilyas, Türk kahvesinin zayıflamaya etkisinin olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti "Fakat şöyle bir etkisi vardır. Türk kahvesi metabolizmayı hızlandırıyor. Ayrıca sadece Türk kahvesi içerek zayıflamak gibi bir şey yoktur. Türk kahvesi sadece zayıflamamız için yardımcıdır. Günde 1-2 fincan Türk kahvesi içilebilir. Tabii ki de daha fazlası zararlıdır"

Türk kahvesi yağ yakar mı? Sorusuna Diyetisyen Mustafa Yörük şu cevabı veriyor; (Evet, Türk kahvesi yağ yakmanıza yardımcı olan besinlerdendir. Günde 2 fincan türk kahvesi enerji harcanması ve lipolizisi artırarak yağ depolarını boşaltmaya ve kilo kaybına yardımcı olur. )

Metabolizmam yavaş çalışıyor, bu nedenle kilo veremiyorum, metabolizmamın hızlanmasını istiyorum, bunun için günde kaç fincan Türk kahvesi içmeliyim? Sorusunu Diyetisyen Tuba Kayan Tapan  şöyle cevaplıyor; (Gün içerisine içilen 2 fincan türk kahvesi, o günkü metabolizmayı hızlandırmak için yeterli olacaktır.)

Diyetisyen Deniz Özsan zayıflamak için kaç fincan Türk kahvesi içmeli sorusunu şöyle cevaplıyor: (Türk kahvesi içerdiği kafein sayesinde metabolizma hızını arttırır. Kafeinin metabolizma hızını arttırma oranı %5’dir. Günde 1 ile 2 fincan arası tüketim yeterli ve ideal olacaktır. Metabolizma hızını arttırdığı için sağlıklı beslenerek kilo vermeye çalışan bireyler için iyi bir besin desteği olacaktır. Günde 5-6 fincan kahve içerek zayıflamayı beklemek en büyük yanlıştır. Karbonhidrat, protein ve yağ miktarı yeterli ve dengeli bir şekilde alınarak düzenlenen bir beslenme programı ile sağlıklı zayıflamak mümkündür. Aşırı miktarda tüketilmesinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmamalıdır. Türk Kahvesi’ni şekersiz olarak tercih ederseniz de metabolizma hızınızı arttırarak kilo kontrolü için sağlıklı bir adım atmış olursunuz. )

Diyetisyen Aylin Aydın Türk kahvesinin kilo vermeye etkileri hakkında şunları bildiriyor; Türk kahvesi sindirimi kolaylaştırır. Spor öncesi tüketilen şekesiz bir türk kahvesi vücudun daha çok yağ yakmasına yardımcı olur.Gün içerisinde tüketeceğiniz sade 2 fincan Türk kahvesi sağlığınıza sağlık katıp yaşam enerjinizi yükseltecektir.

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, şekersiz tüketilen kahvenin hem kalp sağlığına iyi geldiğini hem de dikkati artırarak çalışma süremize katkıda bulunmasının yanında kilo vermemize yardımcı olabilecek bir tarif hazırladı. Diyet yaparken hem tatlı ihtiyacınızı karşılayacak hem de diyete uygun bir kahve tarifi geliştirdik; 1 fincan suya 1 kaşık kahve ekleyin ve karıştırın. Isıtmaya başlayın ve içine 1 parça bitter ilave edin ve hafifçe karıştırın.Kaynamadan önce yarım tatlı kaşığı tarçında ilave edilebilir. Pişince fincanlara alın.

Chia Tohumu Diyeti Nasıl Yapılır, Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? Tıklayınız

Kahve Diyeti İle 7 Günde 7 Kilo Verdiren Süper Rejim Listesi Tıklayınız

Metabolizma Hızlandırıcı Çay Tarifleri Uzman Diyetisyenler Bildiriyor Tıklayınız

Mavi Kadın