Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2018-10-23 15:09:49 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:17

Tüy Dökücü Krem Genital Bölgeye Vajinaya Zarar Verir mi?

Google News

Ergenlik döneminde vücutta genital bölge dahil birçok bölgede kıllar çıkmaya başlar. Bunun sebebi ise ergenlikte vücutta yükselen testesteron hormonudur. Önce hafif hafif çıkan tüyler ergenliğin ilermesi ile daha yoğunlaşıp çoğalır.

Tüy Dökücü Krem Genital Bölgeye Vajinaya Zarar Verir mi?

Ergenlik döneminde vücutta genital bölge dahil birçok bölgede kıllar çıkmaya başlar. Bunun sebebi ise ergenlikte vücutta yükselen testesteron hormonudur. Önce hafif hafif çıkan tüyler ergenliğin ilermesi ile daha yoğunlaşıp çoğalır. Önceden var olan tüyler kıl olmaya başlar, en son halini ise 18-19 yaşında alır. Ergenlikten başlayıp tüm ömür boyunca görülen bu kıllar büyük problem teşkil etmektedir. Kadınlarda genital bölgedeki kıllardan kurtulmanın en iyi yolu tüy dökücü kullanmaktır.

Ancak genital bölgede herhangi bir kimyasal madde kullanımında dikkatli olunmalıdır. Tüy dökücüler genital bölge içerisine asla sürülmemelidir. Sürüldüğünde yanma ve tahriş yaşanacaktır. Bazı tüy dökücülerin kullanımı hızlıdır. Yaklaşık 5-6 dakika içerisinde istenmeyen tüylerden kurtulmaktadır.

Genital Bölge İçin Tüy Dökücü Krem ve Sprey Markaları ve Fiyatları

Vücutta diğer bölgeler için kullanılan tüy dökücüler genital bölgede de kullanılmaktadır. Bilinen ve en iyi tüy dökücü ve markaları şunlardır:

 1. Veet krem ve sprey 29.90 TL
 2. Sesu Krem. Fiyat 15.50 TL
 3. Epiten Krem Fiyat: 79.00 TL
 4. Depitak Krem Fiyat 17.90 TL
 5. Lapiden Krem Fiyat 7.90 TL
 6. Bioder Krem Fiyat 24,90 TL

Genital Bölge İçin Tüy Dökücü Krem Ve Sprey Kullanımı İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: İyi günler hocam ben genital bölge için tüy dökücü krem kullandım ve araştırmalarıma göre kullanmak zararlıymış siz katılıyor musunuz buna yani tereddütteyim şuan korkuyorum da ama ben de yanma veya kızarıklık olmadı gayet iyi bir şekilde temizledi sizce tavsiye eder misiniz bu tür kremleri ve de ben Lapiden tüy dökücü kremi kullandım tavsiye etmeniz gereken nedir sizce ?

CEVAP

Cildiye Doktoru Deniz Arslan Sir’in cevabı:( Tüy dökücü kremlere bağlı olarak bazen tahriş veya alerjik reaksiyonlar görülmektedir. Bu tip şikayetleriniz yoksa kullanabilirsiniz.)

Sual: Hocam,tüy dökücü krem kullanırken yanlışlıkla genital bölgenin iç kısmına değdi ve şuan kızarıklık yanma var. İdrar yaparken yakıyor. Kendiliğinden geçer mi?

CEVAP

Cildiye Doktoru Ahu Çilek Çıkım’ın cevabı:( Bence kendiliğinden geçebilir, tüy dökücü kremleri mukozalara temas ettirmemek gerekir, bepanthen krem kullanabilirsiniz)

Genital Bölge İçin Tüy Dökücü Kullanmanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Genital bölgedeki istenmeyen tüyler için en etkili ve hızlı yöntem tüy dökücüdür. Bu yöntem ne kadar pratik olsa da vajina içerisine kaçması halinde bazı yan etkilere sebep olabilir. Tüy dökücü kullanmanın faydaları ve zararları şunlardır:

 1. Tüy dökücü;ağdaya oranla pratik ve acısızdır.
 2. Tüy dökücü; epilasyona oranla  acısızdır. Bu yönden genital bölgede kullanıma daha uygundur.
 3. Tüy dökücü; ağdaya oranla uzun süreli kullanım sağlamaz.
 4. Tüy dökücü; jilet ve tıraş bıçağına göre kıl köklerini beslemez.
 5. Tüy dökücüler genital bölgede kararmaya sebebiyet vermez.
 6. Tüy dökücü; ciltte sivilce oluşumu ve kızarıklığıa yol açmaz.
 7. Tüy dökücü krem ve spreyler genel olarak kötü kokar.
 8. Bölgede kararma gibi sorunlara yol açmaz.
 9. Genital bölgede tüy dökücü kullanımında çekinilse de diğer tüylerden kurtulma yöntemlerine oranla daha pratik ve hızlıdır. İnsanlar arasında tüy dökücünün; kadınlarda kısırlığa, vajinada mantar oluşumuna ve erkeklerde sperm kalitesini düşürdüğüne dair bazı söylentiler de vardır. Ancak bu söylentilerin doğruluğu kanıtlanmamıştır. 
 10. Tüy dökücü krem veyahut spreyler ; gebelik dönemindeki kadınlarda ve belli yaş altındaki genç kızlarda önerilmemektedir.
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.