10 Ağustos 2022, Çarşamba 04:31

Tüy sarartıcı krem nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Zararları ne?

Tüy sarartıcı krem nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Zararları ne?

Tüy sarartıcı kremler, koyu renk vücut kıllarının kısa sürede sararmasına, renklerinin açılmasına yardımcı olan kozmetik ürünlere denir. Piyasada çeşitli markalarda tüy sarartıcı kremler mevcuttur. Cildiniz çok hassas değilse güvenle kullanılabilirler. Ancak bu kremler bazı ciltlerde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı yapabilir.

Tüy sarartıcılar, yüz, kol ve bacaklardaki tüylerin rengini açmak, sarartma amaçlı kullanılan kimyasal içerikli kremlerdir. Kozmetikçilerden ve internet üzerinden temin edilebilirler. Hassas bir cildiniz yoksa ve kaliteli bir markanın tüy sarartıcı kremini kullanırsanız, bu kremlerin cilde herhangi bir zararı yoktur. Tüy sarartıcı krem kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

Tüy Sarartıcı Krem Nasıl Kullanılır?

Tüy sarartıcı ürünlerde paket içerisinde 2 adet tüp, 1 adet karıştırma kabı ve 1 tane de spatula yer almaktadır. Sarartıcıyı hazırlarken 1 ölçü aktivatör ve 2 ölçü ise renk açıcı krem krem kullanılmalıdır. Bu ölçüdeki ürünler karıştırma kabında spatula ile iyice karıştırıldıktan sonra rengi açılması istenen tüylere sürülüp 4-10 dakika bekletilmelidir. Bekleme süresi dolduktan sonra bölge suyla güzelce yıkanmalıdır. Şayet bu sarartma işleminde tüyleriniz yeterince sararmadıysa ve krem cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmadıysa aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. Uygulama sonrasında tüyler dışında, tüy sarartıcı kremin sürüldüğü bölgelerde de cilt renginde açılmalar meydana gelebilir. Bu açılma normal kabul edilir, birkaç dakika içinde cilt eski rengine dönecektir.

Tüy sarartıcı kullanırken bekleme süresini kendi deneyimlerinize göre ayarlayabilirsiniz. İlk başta 4 dakika bekletin ve tüylerinizin açılma durumuna bakın. Eğer bu süre tüylerin rengini sarartmak için yeterli olmadıysa bekleme süresini zamanla arttırın, fakat 10 dakikayı aşmamanız önemlidir.

Tüy Sarartıcı Kremler Nerelerde Kullanılır?

Tüy sarartıcı kremleri kol ve bacaktaki kıllar için kullanıma uygundur. Fakat bu kremleri kaş, kirpik,göğüs, perianal ve genital bölgedeki tüylerin rengin açmak için kullanılmamalıdır.Bazı tüy sarartıcı kremler yüz için de kullanılabilir,kutunun içeriğinde çıkan talimatta yüz için kullanılıp kullanılmadığı yazmaktadır.

Tüy Sarartıcı Krem Zararlı mıdır?

Tüy sarartıcı krem çeşitli kimyasal maddeler içermektedir. Cildi hassas olan kişilerde ciltte, kızarıklık, şişme ve kaşıntı gibi yan etkilere neden olabilir. Neyse ki bu etkiler geçicidir.

Tüy Sarartıcı Krem Kullananlara Öneriler

 1. Tüy sarartıcı krem dahil olmak üzere kozmetik ürünleri ciltte geniş bölgelerde kullanmadan önce mutlaka ciltte alerji testi yapmalısınız. Ciltte ufak bir bölgede denediğiniz tüy sarartıcı krem cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmamışsa kullanılmalıdır. Eğer test ettiğiniz bölgede ciltte kaşınma, kızarıklık, hassasiyet ve tahriş gibi belirtiler oluşmuşsa bu kremleri kullanmaktan kaçınmalısınız.
 2. Tüy sarartıcı krem kullanmadan önce paketten çıkan kullanma talimatlarına bakmanız çok önemlidir. Talimatlarda yazan bekletme süresine uymalı, belirtilen süreyi aşmamalıdır. Aksi taktirde ciltte tahriş meydana gelebilir. Bir diğer önemli püf noktası da kremi, talimatlarda yazan kullanım yerleri dışında kullanılmamalıdır. Örneğin tüy sarartıcı krem kol ve bacak bölgesi için üretilmişse, yüz bölgesinde kullanılırsa ciltte tahriş, kızarıklık, kaşıntı gibi ciddi problemlere sebep olacaktır.

 1. Tüy sarartıcı krem üreten bazı markaların krem içerikleri ağır kimyasallardan oluşabilir Bu yüzden bilindik markaların tüy sarartıcı kremlerini kullanmalısınız ve kullanıcı önerilerini dikkate almalısınız. Kullandığınız marka cildinizde tahrişe sebep olmuşsa, başka bir markayı deneyebilirsiniz.
 2. Tüy sarartıcı kremi cildinize uygulamadan önce cildinizin temiz olması önemlidir. Kremi süreceğiniz bölgede kesinlikle açık yara veya varis olmamalıdır. Çünkü tüy açıcı krem içeriğinde kimyasal madde bulunduğu için cilde az da olsa zarar verme potansiyeli vardır.
 3. Tüy sarartıcı kremi kullandıktan sonra tüylerinizin açılma durumunu görmek için belli aralıklarla kontrol etmeniz gereklidir. Tüylerinizin yeterince açıldığını düşünüyorsanız bölgeyi ılık su ile dikkatli şekilde yıkayarak kremden arındırmalısınız.

 1. Tüy sarartıcı uygulanan tüylerde istediğiniz açılmayı elde edemediyseniz ilk uygulamadan sonra biraz bekledikten sonra bir kere daha uygulayabilirsiniz. Bunun sonucunda cildinizde de renk tonu açılmaları görülebilir fakat bu açılma kısa süredece geçecektir.
 2. Tüy sarartıcı kremleri göz ile temastan kaçınmalısınız. Göz ile temas ettiğiğinde ise gözlerinizi bol suyla yıkamalısınız ve sonrasında kremin kutusuyla birlikte doktora gitmelisiniz.
 3. Tüy sarartıcı kremi ilk kullanımda cildinizde küçük bir bölgede deneme yapmalısınız. Sonrasında 24 saat boyunca cildinizde herhangi bir reaksiyon oluşmamışsa kremi cildinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
 4. Cildinize tüy sarartıcı krem sürdüğünüzde yanma hissederseniz cildi derhal bol su ile yıkamalısınız.
 5. Tüy sarartıcı kremleri göz çevresi, göğüs uçları ve çevresine, genital bölgeye uygulamaktan kaçının.
 6. Tüy sarartıcı kremi ciltteki tahriş olan bölgeye, yanık, yara, egzema, ben ve akne olan yerlere sürmemelisiniz.
 7. Tüy sarartıcı kremi çocuklardan uzak tutunuz.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT