2023-02-03 13:56:54 | Son Güncelleme : 2023-02-03 14:13:40

Tüyleri ürperten sinsi tehlike: Cildinize sürdüğünüz bölgeden kana karışıyor! Alerjiye neden oluyor, kanser riskini artırıyor

Kadınların bacak, kol altı ve genital bölgedeki istenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih ettiği en pratik yöntemlerden biri jilet. Peki, kadınlar arasında yaygın kullanılan jel barlı tıraş bıçaklarının içeriğini biliyor musunuz?

Jelli tıraş bıçaklarındaki kayganlaştırıcı yüzey, toksik bir kimyasal deposu olarak tanımlanıyor.
Jelli tıraş bıçaklarındaki kayganlaştırıcı yüzey, toksik bir kimyasal deposu olarak tanımlanıyor.

Tıraş bıçaklarında bulunan jel, kayganlaştırıcı özelliği sayesinde cildi kesik ve çiziklerden koruyor. Ancak gözden kaçırdığımız bir gerçek var o da; cildin tahriş olmasından kaçarken, kansere yakalanma riskini arttırması. Yapılan araştırmalara göre içerisinde polietilen glikol, etilen oksit, solvent, aluminyum tuzları ve titanyum dioksit gibi kimyasallar barındıran bu jelli yüzey kanser riskini arttırıyor.

LENF DÜĞÜMLERİNİN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Jelli tıraş bıçaklarındaki nem bandı, lenf düğümlerinin yüksek oranda bulunduğu koltuk altı bölgesiyle doğrudan temas ettiğinden uzmanlar bunun kanserojen olabileceğini ileri sürüyor. Tıraş bıçağını sürdüğünüz bölgeden kana karışıyorlar. Özellikle koltuk altındaki lenf düğümlerini kullanarak kana karışan kimyasallar, sıcak suyun gözenekleri açması ve dışarıdaki parçacıkların kana daha hızlı karışmasına izin vermesi ile daha da tehlikeli hal alıyor.

ALERJİK REAKSİYONA YOL AÇIYOR

Jelli tıraş bıçakları cildi tahriş ederek alerjik reaksiyona da yol açabiliyor. Birçok jelli tıraş bıçak kullanıcısı, tıraş bıçağındaki jelin ciltlerinde kızarma, yanma ve kaşınma yaptığını belirtiyor. Uzmanlar bu reaksiyonların kimyasallar sonucu yaşandığını söylüyor.

KADINLARIN EN SIK YAPTIĞI TIRAŞ HATALARI

Kadınların istenmeyen tüylerden kurtulmak için tercih ettiği en pratik yöntemlerden biri jilet. Bacak, kol altı ve genital bölgedeki tüyleri tıraş ederken farklında olmadan çok fazla hata yapılıyor. Bu da kaşıntı, kesik, çilek bacak ve tahrişle sonuçlanabiliyor.

İşte tıraş olurken yapılan en sık 8 hata:

TEK BIÇAKLI KULLANMAK

Tıraş bıçağı alırken nasılsa kullanıp atacağım diyerek en ucuzunu almak. En uygun fiyatlılar genelde tek bıçak olur. Tek bıçaklı olanlar tüyleri istediğiniz pürüzsüzlükte almaz. Bunun için ucuz almak yerine üç bıçaklı kaliteli tıraş bıçak tercih edebilirsiniz.

KURU TIRAŞ

Tıraş olmak için duşa girmemek. Yanlış. Kuru cildi tıraş etmek cilt hasarlarına, tahrişe, hatta kesik yaralarına neden olabilir. Bu sebeple cildinizi tıraşa hazır hale getirmeden tıraş olmayın.

TIRAŞTAN ÖNCE TEMİZLEMEMEK

Tıraş yaparken yapılan hatalardan biri de; tüylerden kurtulmak istediğiniz bölgeyi ıslatıp, tıraş kremi sürdükten sonra tıraş olmak. Evet, aslında doğru ancak unuttuğunuz bir şey daha var o da cildinizi ölü derilerden arındırmak. Bir sabun ve kese yardımı ile tıraş olacağınız bölgeyi güzelce temizledikten sonra işe koyulmanız istediğiniz sonucu almanızı sağlayacaktır.

KÜVETTE TIRAŞ OLMAK

Banyonuzda küvet varsa ve siz de küvette vakit geçirdikten sonra tıraş oluyorsanız beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Ilık bir banyo kıl köklerini yumuşatarak tıraşı kolaylaştırır. Ancak su dolu küvette vakit geçirdiğinizde cildiniz şişer. Cildiniz şişken tıraş yaparsanız, cildinizin şişliği indiğinde pürüzsüz yerine tamamen temizlenmemiş bir cilt ile karşı karşıya kalırsınız.

TIRAŞ BIÇAĞINI YANLIŞ YÖNE UYGULAMAK

Amerikan Dermatoloji Akademisi, tıraş bıçağının oluşturabileceği olumsuz etkilerin önüne geçmenin temel adımının, bıçağı doğru yönde kullanmak olduğunu söylüyor. Kadınların tıraş olurken yaptığı en sık hata bıçağı yanlış yöne uygulamak. Doğrusu; tüylerin çıkış yönü aşağıya doğru bakıyorsa, tıraş bıçağını yukarıdan aşağıya doğru uygulamak.

TIRAŞ KREMİ BİTTİĞİNDE SABUN KULLANMAK

Traş kremi bittiğinde duş jeli ya da sabun kullanmak. Uzmanlar bunun iyi bir fikir olmadığını söylüyor. Tıraş öncesi sabun kullanmak bıçağın kayma hızını kontrol etmenizi zorlaştırır. Bu da kesik ve tahriş riskini arttırır.

AYNI BIÇAĞI UZUN SÜRE KULLANMAK

Tek kullanımlık tıraş bıçağını çok uzun süre kullanmak. Tek kullanımlık bıçaklar, adı üstüne gerçekten tek kullanımlıktır. Bir kere iş gördükten sonra işlevini yitirir. Bir kereden fazla kullandığınızda, bıçak körleşir ve siz onunla tıraş olmaya devam ettiğinizde cildinizde tahrişe ve kesiklere neden olur. Tıraş bıçağınızı ne kadar sık değiştirirseniz sizin için o kadar iyi.

TIRAŞ SONRASI NEMLENDİRMEMEK

Tıraş olmadan önce cildinize ne yaptığınız kadar, tıraş sonrası da önemli. Tıraş sonrası en sık yapılan hatalardan biri de cildi nemlendirmemek. Kuru cilt, nemli cilde göre daha kolay tahriş olabilir. Tahriş olan cilt ise kızarıklık, kaşıntı hatta kıl dönmesi gibi sorunları beraberinde getirir. Bu sebeple tıraş sonrası cildinizi nemlendirmeyi asla unutmayın.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Yaşam
|
17 Ocak 2023 - 15:41
Yoldan geçenler parfümünüzü soracak: En beğenilen Bargello parfüm kodları
Dünyaca ünlü parfümlerin muadili Bargello parfüm, etkileyici kokusu ve kalıcılığıyla adından söz ettiriyor. Farklı koku denemek isteyenler, parfümlerin içeriğini ve en çok satan bargello kadın parfüm kodlarını araştırıyor. Peki, en çok satan bargello kadın parfüm kodları neler? Bargello kadın parfüm kodları neler?
Yaşam
|
07 Şubat 2023 - 15:45
2 dakikada fay hattı sorgulama: Evimin altından fay hattı geçiyor mu?
Fay hattı sorgulama ekranı, meydana gelen depremin ardından gündemde en önemli konular arasında yer aldı. Vatandaşlar yaşadığınız bölgede fay hattının bulunup bulunmadığını ve bölgenin deprem riskini araştırıyor. Malatya, Gaziantep, Osmaniye, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Mersin, Adıyaman başta olmak üzere tüm illerde fay hatlarının sorgulanması artmış durumda. Peki, e devlet fay hattı sorgulama nasıl yapılır? Evimin altından fay hattı geçiyor mu? Hangi bölgelerden fay hattı geçiyor? İşte, 2023 fay hattı sorgulama e devlet ekranı…
Yaşam
|
11 Şubat 2023 - 13:27
Enkaz altında sağ kalma rekoru! Film değil gerçek
Asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin sancıları devam ediyor. Arama kurtarma ekipleri aralıksız bir ‘can’ daha kurtarabilmek için zamanla yarışırken, enkaz altında mahsur kalanların zamanı daralıyor. Endişe içinde beklenirken daha önce yaşanan depremlerde enkaz altında kalan insanların kaç saat, kaç gün yaşayabildikleri merak kazandı.