Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
11-11-2016 23:47 | Güncelleme : 12-09-2022 17:00

Tuz Kaç Kalori, Tuzlu Besinler Kilo Aldırır mı?

Google News

Tuzlu yemekler yemeyi sevip kilo problemi olanların en çok merak ettiği husus, tuzun kilo aldırıp aldırmadığıdır.

Tuz Kaç Kalori, Tuzlu Besinler Kilo Aldırır mı?

Tuzlu yemekler yemeyi sevip kilo problemi olanların en çok merak ettiği husus, tuzun kilo aldırıp aldırmadığıdır. Bunun cevabını hemen bildirelim ki, tuz sizi şişmanlatmaz, kilo almanızı sağlamaz. Sadece fazla tuztüketiminde ya da aşırı tuzlu yiyecek, içeceklerle beslenildiğinde vücudumuz su tutmaya, ödem oluşmaya ve bunun sonucunda da şişmeye başlar, haliyle kişi kendini kilolu olarak görmeye başlar. Normalin üstünde tuz tüketimi durumunda da kendimizi yorgun, halsiz ve şiş hissetmemiz çok normaldir. Çünkü vücudumuz gereğinden fazla sıvıyı dışarı atıp dolaşımını temizleyemediği gibi, ekstra olan bu suyu tutar ve kendimizi şişman, kilolu hissederiz. Özellikle kadınlarda regl dönemi gibi hormonlarda değişim yaşandığı evrelerde,tuza ve tuzlu yiyeceklere olan ilgi artabiliyor ve aşırı sodyum tüketimi,kendilerini şiş hissetmelerinden başka, vücutlarında daha pek çok probleme yol açabiliyor. Şunu bildirmeden geçmeyelim ki, ne kadar tüketirseniz tüketin, tuzun kalorisi sıfırdır. Yani kilo aldırmaya neden olacak herhangi bir öğe içermez.

Kişilerin normal günlük uyguladıkları diyetlere baktığımızda, tuztüketiminin çok da fazla olmadığını görürüz. Bunun sebebi de yukarıda da anlatıldığı gibi, tuzun vücutta gereksiz yere su tutmasıdır.Bunun bilincinde olanlar tuzlu gıda tüketimine sınır getirirler. Sağlıklı bireyde günlük gereksinimi karşılayacak kadar olan tuz tüketimi, kişiyi hem bedenen, hem de ruhen rahatlatacak, sıkmayacak, ödeme de neden olmayacaktır.

Özellikle aşırı tuz tüketen insanlarda kısa vadeli ani tuz kesimlerinde kendi vücudundaki gözlemleyecekleri fark inanılmazdır. Tuzsuz yiyecekler, besinleri tuzdan arındırılmış şekilde yiyen insanların vücutları fazla su tutmadığıiçin, kendilerini daha rahat hissedecekler ve şişkinlik hissi ortadan kalkacaktır. Zaten araştırmalar da bunu teyit eder niteliktedir. Örneğin Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinin internet sitesinde de yer alan konuya ilişkin makalede, bilim adamları, günde 5 gramdan az tuz tüketiminin beyin kanaması riskini % 23, kalp-damar hastalıkları riskini % 17 azalttığına dikkati çekti.

Peki esas soru şu; nasıl oluyor da tuzlu besinler kilo aldırabiliyor?

Bu sorunun cevabını aslında hepimiz biliyoruz, günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız; cipsler, işlenmiş ürünler, ekmekler, rafine tahıllar, işlem görmüş tüm yiyecekler ve krakerlerin aşırı tuzlu olmasındandır. Tüm bu ürünlerde yüksek miktarda tuz bulunur fakat bu durum başlı başına kilo aldıran tek etken değildir. Tuzun yanında içerdikleri yüksek şekerler, renklendiriciler, aspartam gibi maddeler, hem bu yiyecekleri yiyenlere zarar veriyor, hem de herhangi bir lif veya kaliteli karbonhidrat olmadıkları için midede uzun süre yer tutmadan vücuttan çabuk atılıyor. Kişi bunları yedikten sonra çok çabuk acıkıp, kolaylıkla kilo alabiliyor.

Peki tuz ile kilo vermek için ne yapmalı?

İdeal kilonuzu korumak ya da kilo vermek için önemli olan şey, proteince zengin, kaliteli karbonhidratlar ve sağlıklı yağlarla desteklenmiş az tuzlu öğünlerdir. Bu şekildeki tuz tüketimiyle istediğiniz hedefe sağlıklı bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Nar Zayıflatırmı, Kilo Yaparmı, Kaç Kalori Ve Nar Diyeti Listesi Tıklayınız

Ayva Zayıflatırmı, Ayva Kaç Kalori, Ayva Yersem Kilo Alır mıyım? Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.