03 Temmuz 2020, Cuma 19:43

Uçakta Kulak Ağrısına Kulak Tıkanmasına Ne İyi Gelir Tedavisi

Uçakta Kulak Ağrısına Kulak Tıkanmasına Ne İyi Gelir Tedavisi

Uçakta Kulak Tıkanması Neden Olur?

Günümüz dünyasında hayatımızı kolaylaştıran en büyük etken hızdır. Her şeyde hızı ve pratikliği istemek artık insanlar için bir alışkanlık haline gelmiştir. Seyahat ederken de hız bizim için büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan düşünüldüğünde en hızlı ve güvenli taşıma türü uçaklardır. Hele de günümüzde uygun fiyatlarıyla herkes uçak kullanmaya başlamıştır. Uçak yolculuğu yapmak yüksek basıncın etkisi ile kulaklarda tıkanmaya ve ağrıya yol açabilmektedir. Özellikle de uçağın iniş ve kalkış anlarında kulaklarda hissedilen ağrı bazen tüm yolculuğu berbat edebilir. Ancak bu durum önlenebilmektedir. Bu yazımızda uçakta kulak ağrısı ve tıkanması durumunda uygulanması gereken yöntemler üzerinde duracağız.

Uçakta Kulak Ağrısı Kulak Tıkanması Nasıl Geçer?

Ne kadar güzel bir yolculuk olsa da uçak yolculukları esnasında bazı problemler yaşanabilmektedir. Örneğin yüksek basınç nedeniyle kulaklarda ağrı ve geçici işitme kaybı, kulakta tıkanma görülebilmektedir. Uçakta bu tür rahatsız edici durumlarla karşılaştığınızda bunlar yapılabilir:

Sakız Çiğneyin

Uçakta oluşan basınç orta kulakta bir basınç hissi oluşturur ve bu durumda yapılması gereken en kolay şey sakız çiğnemektir. Sakız çiğnerken ağızda yutkunma işlemi artar ve bu sayede harekete geçen östaki borusu uçakta basıncın vücuttaki etkisini azaltır.Böylece uçakta kulak ağrısını ve tıkanmasını önlemeye yardımcı olur.  Ancak sakız sadece çiğnenmelidir, balon şeklinde şişirilmemelidir.

Su İçin

Su içmek de sakıza benzer olarak yutkunma işlemini arttırdığından kulaktaki basıncı azaltmaktadır. Özellikle iniş ve kalkış gibi basıncın en yüksek olduğu zamanlarda biraz su içmek kulakta herhangi bir ağrı ve tıkanıklık oluşmasını önlemeye yararlı olacaktır. Uçak yolculuğunda kulak ağrısını önleyebilirsiniz.

Kulak Tıkacı Kullanın

Uçaktaki kulak ağrı ve tıkanıklığı için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise kulak içi tıkacıdır. Bu tür tıkaçlar kulağa hava girişini azaltır ve bu sayede uçaktaki basıncın etkilerini yüksek oranda azaltıyor. Kulak içi tıkaçlarını eczanelerden temin edebilirsiniz.

Esneyin

İnsan her istediği zaman esnemeyez bu doğrudur. Uçakta kulaklarınızda basınç hissettiğinizde esniyormuş gibi yapmanız da kulaktaki basıncı dengelemeye yardımcı olmaktadır. Böylece kulaktaki basınca bağlı ağrı ve tıkanıklık önlenmiş olacaktır.

Valsalva Manevrası Yapın

Vulsalva manevrası; ağız ve burnun kapatılarak kulaklara hava basıncı gönderilmesidir. Bu manevra kulaktaki ağrıyı ve tıkanıklığı azaltmak için çok faydalıdır. Bunun için öncelikle burun deliklerinizi baş ve işaret parmaklarınızla kapatın ve ardından ağzınızdan derin bir nefes alın. Sonrasında aldığınız bu nefesi ağzınız ve burnunuz kapalıyken dışarı vermeye çalışın. Bu sayede basınçlı hava östaki borusundan ortak kulağa iletilecektir. Bu hareketi etkisi olana dek birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Burun Açıcı Sprey Kullanın

Uçakta yaşanan kulak tıkanıklığı için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise burun açısı sprey kullanımıdır. Bu tür spreyler kulağa giden dokuların büzülmesine yardımcı olarak orta kulağın hava almasını sağlarlar. Bu şekilde de uçaktaki kulak ağrı ve tıkanıklığı önlenmiş olur.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT