17 Mayıs 2021, Pazartesi 13:55

Uçuk Neden Çıkar Olur Uçuğa Ne İyi Gelir Uçuğu Ne Geçirir Uçuk Kremi

Uçuk Neden Çıkar Olur Uçuğa Ne İyi Gelir Uçuğu Ne Geçirir Uçuk Kremi

Uçuk, herpes simpleks virüsünün neden olduğu, ciltte özellikle dudak, ağız ve burun delikleri çevresinde meydana gelen, içi su dolu kabarcıklara denir. Uçuk genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde görülür. Uçuk için 2 tedavi yöntemi söz konusudur; Uçuk tedavi edici kremler ve bitkisel tedavi yöntemleri.

Uçuk Neden Olur?

 1. Duygusal veya psikolojik stres
 2. Bağışıklığın zayıf olması
 3. Yorgunluk veya bitkinlik
 4. Kemoterapi dönemi
 5. Vitamin ve mineral eksikliği
 6. Regl dönemi
 7. Güneş ışığına maruz kalma
 8. Soğuk algınlığına veya gribe neden olan viral enfeksiyonlar
 9. Çatlamış veya kuru dudaklar
 10. Soğuk algınlığı ve grip
 11. Yetersiz ve dengesiz beslenme
 12. Vitamin eksikliği

Uçuk İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sık sık uçuk sorunu yaşıyorsanız cildiye doktoruna gitmelisiniz.

1 Günde Uçuk Nasıl Geçer Doğal Yöntemler Nelerdir?

Tahta Kaşık Kullanımı

Tahta kaşığı ocakta ısıtıp yakmayacak sıcaklıkta olunca uçuğa bastırıp çekin, bir kaç defa bunu tekrarlayınca uçuğun kısa sürede geçtiğini görebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, doğal antimikrobiyal ve anti-inflamatuar içeriği sayesinde uçuğun geçmesinde çok etkilidir. 1992 yılında Planta Medica'da yayınlanan araştırmada, sarımsakta bulunan allisin adı verilen bir kimyasalın antiviral etkileri olabileceği bulunmuştur. Sarımsak yağı ayrıca ajoen isminde antiviral bileşik içerir.

 1. Sarımsağı ezip, uçuk olan yere bunu tutun, ve 10 ila 15 dakika bekletin. Bunu iki gün boyunca günde birkaç kez yapın ve iyileşme görene kadar devam edin. Hafif yanma yapabilir.
 2. Alternatif olarak, etkilenen bölgeye günde iki veya üç kez sarımsak yağı uygulayabilirsiniz. Sarımsak yağını yapmak için zeytinyağında 1-2 diş sarımsağı pişirin ve yağı süzün. Ilık haldeki yağı uçuk olan yere sürün.
 3. Ayrıca her gün bir veya iki diş sarımsak yiyebilirsiniz. Sarımsak yemek uçuk çıkmasını önleyecektir.

Soğuk Kompres

Buz küplerini buzluktan çıkarıp, bunu temiz bir beze sarın. Ardından uçuk olan bölgeye bunu tutun.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı uçuk için en iyi doğal ilaçlardandır.  Bu uçucu yağ, uçuğa neden olan virüsü başarıyla yok eden ve uçuk için iyileşme sürecini hızlandıracak güçlü antiviral özelliklere sahiptir. Ayrıca, Pharmazie'de yayınlanan 2001 yılındaki araştırmaya göre çay ağacı yağı ve okaliptüs yağı gibi esansiyel yağların uçuk virüsüne karşı antiviral aktivite sergilediği görülmüştür.

Malzemeler

 1. Çay ağacı yağı
 2. Bir parça pamuk

Pamuğa çay ağacından biraz dökün. Bunu doğrudan uçuk üzerine tutun. Bunu günde birkaç kez ve aynı zamanda da uyumadan önce tekrarlayın. Bu yöntem uçuğuna kurumasını ve geçmesini sağlar.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi bakteri ve virüs yok edici özelliği ile uçuktan kurtulmakta etkili rol oynar.

Malzemeler

 1. Elma sirkesi
 2. Pamuk
 3. Pamuğu elma sirkesine batırın ve uçuk olan bölgeye günde üç ya da dört kez iki üç gün boyunca bunu sürün.

Nane Yağı

Nane yağının antiviral açıdan zengin içeriği ile uçuklar için doğal çözümdür.  Ayrıca, içeriğinde bulunan metanole maddesi ile hızlı bir şekilde uçuktan kurtulmaya yardımcı olur. Bu yağın düzenli olarak uygulanması, uçuğun geçmesi için en iyi yöntemlerden biridir.

Malzemeler

 1. Nane yağı
 2. Bir parça pamuk
 3. Pamuğun üzerine biraz nane yağı sürün ve doğrudan uçuğun üzerine uygulayın. Nane yağını günde üç kez uygulamanız gerekiyor. Uçuk zamanla geçecektir.
 4. Alternatif olarak, nane çayı günde en az iki kez içilir.

Meyan Kökü

Meyan kökü bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığına neden olan virüslerle savaşır. Antiviral ve anti-inflamatuar bir madde olan glisirizin içerir.

 1. Bir buçuk çorba kaşığı su ve bir çorba kaşığı toz meyan kökünü bir kasede karıştırın. Uçuk olan yere sürün 1-2 saat kalsın. Uçuk geçene kadar günde üç veya dört kez buna devam edin.

Uçuk Kremleri Nelerdir?

Uçuk kremleri de uçuğun geçmesine yardımcı olabilir.  Bu kremler şunlardır;

 1. Zovirax
 2. Aklovir
 3. Asiviral
 4. Hernovir,
 5. Virosil Acyl
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Angel

  Bir kabus görsem, bazen hiç sebepsiz uyandığımda sürprizle karşılaştığım, çok kişinin maruz kaldığı, zoviraks adlı kremle dolaştığım, ama hiç bir ilacın faydası olmayan bir yara, çok şükür ki aile hekiminin tavsiyesi ile büyümeden kurtuluyorum. Herkese tavsiye ederim. Bir adet demir kaşık, ocakta ısıtın, sizi yakmayacak sıcaklığa gelince, yaranın üstüne tutun, uçuk geri gidiyor, yıllardır bunu bilmediğim için denemediğim yol kalmamıştı, en etkili yöntem ısıtılmış demir kaşık

 
 
KAPAT