05 Ağustos 2020, Çarşamba 10:43

Umca Solüsyon Nedir Ne İşe Yarar Prospektüsü

Umca Solüsyon Nedir Ne İşe Yarar Prospektüsü

Umca Damla Nedir Nasıl Kullanılır Faydaları Nelerdir?

Umca damla, akut ve kronik enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Bilhassa, sinüzit, anjin, rinofarenjit, bronşit gibi kulak-burun-boğaz enfeksiyonlarında ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde tercih edilir. Umca'nın fiyatı:29,40 TL'dir.

Umca tedavisiyle, ateş, öksürük, yorgunluk-halsizlik, boğaz ağrısı ve benzeri şikâyetlerin giderilmesi sağlanmaktadır.

Umca Damla Ne İşe Yarar?

Umca damlanın yapısında, sardunyaların kökünden elde edilen bir öz bulunmaktadır.

Bu bitkinin ana yurdu Güney Afrika'dır ve o bölgede yıllardan beri geleneksel tıbbî tedavilerin destekleyici bir unsuru olarak tercih edilmektedir. Umca özünün sinüzit, bronşit, boğaz ağrısı(anjin) ve farenjit semptomlarının iyileştirilmesinde fayda sağladığı ve viral enfeksiyonlardan kaynaklanan burun akıntısına da iyi geldiği tespit edilmiştir. Umca özünün bağışıklık sistemini kuvvetlendiren antiviral bir etkisi vardır. Bunun yanı sıra antioksidatif ve antibakteriyel nitelikleri de mevcut olduğundan, bir takım bakterilerin kontrol alınmasına da katkıda bulunur. Ayrıca, balgam söktürmesi ve organizmanın bağışıklık mekanizmasını desteklemesi de, Umca'nın diğer özellikleri arasında sayılabilir. Bundan dolayı Umca, farklı akut ve kronik enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bilhassa, kulak-burun-boğaz ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesinde etkilidir.

Umca tedavisi, yorgunluk-halsizlik, öksürük, ateş, boğaz ağrısı ve benzeri şikayetleri kısa sürede ortadan kaldırmaktadır.

Umca Damla Nasıl Kullanılır?

 1. Erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için önerilen dozaj, günde 3 kez 30 damladır.
 2. 6-12 yaş aralığındaki çocuklar için tavsiye edilen kullanım dozu, günde 3 kez 20 damladır.
 3. 1-5 yaş grubundaki çocuklar için önerilen doz oranı ise günde 3 kere 10 damla şeklindedir.
 4. Damlaların yeterli sıvıyla berâber, yemeklerin yarım saat öncesinde alınması gerekir.
 5. Şikâyetler azaldıktan sonra Umca damla tedavisinin birkaç gün daha sürdürülmesi tavsiye edilir. Bu uygulama, rahatsızlığın yeniden ortaya çıkmaması amacıyla alınan bir önlemdir.
 6. Umca damla oda sıcaklığında saklanmalıdır. Bu sâyede, 6 ay süreyle kullanılması mümkündür.
 7. Bu ilaç, 1 yaş öncesi bebekler için tavsiye edilmez.
 8. Hâmilelerde ya da emzirme dönemindeki kadınlarda Umca tedavisi önerilmez.
 9. Araç ve makine kullanmak gerekiyorsa, temkinli davranılmalıdır. Çünkü bu ilacın yapısında Etanol bulunmaktadır ve konsantrasyon gerektiren aktiviteleri etkileme olasılığı vardır.
 10. Kullanım öncesinde kullanma tâlimatı etraflıca okunmalıdır.
 11. Eğer hasta farklı bir ilaç tedavisi alıyorsa, bu durumu mutlaka eczacı ve hekimiyle paylaşmalıdır.

Umca Damla Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

Umca damlanın yapısında yer alan etkin bileşenlerden herhangi birine alerjisi ve duyarlılığı olanlar, bu ilacı kullanmamalıdır.

Kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaç kullananlarda ve kanama yatkınlığı fazla olan bireylerde, Umca tedavisi uygulanmamalıdır. Ciddî boyutta böbrek ve karaciğer bozukluğu görülen kişilerin de Umca kullanması sakıncalıdır. Çünkü konuya ilişkin çok sayıda araştırma mevcut değildir ve bu alandaki tıbbî veriler kısıtlıdır.

Umca Damla’nın Yan Etkileri Nelerdir?

Enfeksiyon durumlarında örneğin akut bronşitte karın ağrısı, mide yanması bulantı ve ishal gibi yakınmalar görülebilir. Nadiren, bu yakınmalar Umca kullanımına bağlı olabilir. Nadir vakalarda, hafif diş eti veya burun kanaması görülebilir. Umca’nın içindeki bulunan maddelerine karşı aşırı hassasiyeti olanlarda çok nadiren aşırı duyarlılık reaksiyonlar gelişebilir. Bu tür reaksiyonlarda yüzde ödem (şişlik), nefes darlığı ve kan basıncında düşüş görülebilir ve ürünün ilk alımından sonra gelişebilir.

Böyle bir durumda derhal doktora başvurulmalıdır. İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT