Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Ünlü oyuncu Tom Hanks'in yüzü diş macunu reklamında yer aldı

Mavikadin>Tekno kadın>Ünlü oyuncu Tom Hanks'in yüzü diş macunu reklamında yer aldı

Yapay zeka teknolojisi gelişirken ve hukuki düzenlemeleri devam ederken ünlü aktör Tom Hanks'in AI görsel versiyonu izinsiz reklam yüzü olarak kullanıldı. Tom Hanks, reklamı instagram hesabı üzerinden ifşa etti.

Ünlü oyuncu Tom Hanks'in yüzü diş macunu reklamında yer aldı

Tom Hanks, instagram hesabı üzerinden yapay zeka ile üretilen bir diş planı reklamının ekran görüntüsünü yayınladı. Reklamda kendisinin yapay zeka ile üretilmiş versiyonun şahsi izni olmadan kullanıldığı duyurdu.

Sinema oyuncusu Tom Hanks, gönderinin altına "Dikkat! Orada AI versiyonumla bazı diş planlarını tanıtan bir videom var. Bununla hiç bir ilgim yok." açıklama mesajını yazdı.

Forrest Gump, Yeni hayat, Yeşil yol, Er Ryan'ı kurtarmak gibi sinemanın başyapıt eserlerinde başrolü oynayan oyuncunun yüzü yapay zeka ile kopyalandı.  

Hollywood'da senaristlerin yapay zekanın doğuracağı telif hakkı protestoları yeni yeni bitmişken, Tom Hanks'in yüzünün izinsizce bir reklamda kullanılması yapay zekanın neden olacağı fikri mülkiyet ihlaline ve güvenlik sorununa dair tartışmaları tekrar alevlendirdi. 

ÜNLÜ OYUNCU AYLAR ÖNCE YAPAY ZEKA KONULU BİR PODCASTTE KONUK OLMUŞTU

Yapay zekanın yükselişine, yaygınlaşmasına ve eğlence endüstrisini nasıl etkileceği konusunda bir podcast yayınına konuk olmuştu. Tom Hanks, nisan ayında Adam Buxton podcastinde yapay zekaya dair şu cümleleri kurdu: "Bunun geldiğini gördük. Bir bilgisayarın içine sıfır ve sıfır alma ve bir yüze ve karaktere dönüştürme yeteneğinin olacağını gördük. Şimdi bu o zamandan beri sadece milyarlarca kat büyüdü. Her yerde görüyoruz." 

Gerçek kişi ve mekanları model alarak yapay zeka ile üretilen video ve fotoğraflara DeepFake denir. DeepFake, referans görüntü ve seslerle aslında hiç çekimi gerçekleşmemiş sahne ve görüntülerin oluşturulmasıdır. İlk DeepFake örneği , Christiano Ronaldo ve Lionel Messi'nin satranç oynadığı görseldir. Ülkemizde ise 2023 Cumhurbaşkanı seçiminde siyasetçiler için sık sık kullanılarak sosyal medyada yanıltıcı bilgilerin yaygınlaşmasını sağlamıştı.

Tom Hanks, DeepFake'i için " Yarın bir otobüste vurulabilirim ve hepsi bu. Ama performanslar sürekli devam edebilir. Yapay zeka veya DeepFake ile yapıldığı anlaşılmaya bilir. Bir dereceye kadar gerçekçi bir kaliteye sahip olacak. Bu kesinlikle sanatsal bir meydan okuma ama aynı zamanda yasal bir meydan okuma." dedi.

Amerika senarisler loncası (WGA), protesto ve grevlerinde yapay zeka kullanımını düzenleyecek yönergeler sundu. Yönergelerde herhangi bir edebi metni yapay zekaya yazdırmak ve yeniden tasarlatmak yasaklanmalı ve üretilen materyallerin kaynak olarak kabul edilmesi yönündeydi. 

Tom Hanks, konuk olduğu podcast yanında bu yönergelere değinerek " Tüm loncalarda, tüm ajanslarda ve tüm yasal firmalar yüzümün, sesimin ve diğer herkesin fikri mülkiyetimizin yasal sonuçlarını ortaya çıkaracak" diyerek yönergelere destek vermişti.

Kaynak : nme.com
Editör : Sümeyye Can
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Zamana karşı yarışan kadınlara yönelik hızlı ve etkili 7 kişisel bakım uygulaması
Tekno Kadın
Zamana karşı yarışan kadınlara yönelik hızlı ve etkili 7 kişisel bakım uygulaması
Çalışan anneler, aktif kariyer sahibi genç kadınlar veya birden fazla işi ve sorumluluğu olanlar… Hepimiz için ortak olan şey, zamana karşı yarışıyor oluşumuz. Gün içerisinde işlerimize yetişmeye çalışırken kendimize ayıracak vakti bulmak çoğunlukla imkânsız hale geliyor. Sizin için kişisel bakımınıza vakit ayırmayı hem kolaylaştıracak hem eğlenceli hale getirecek hızlı ve etkili yöntemleri listeledik.
Uygun fiyatlı ve kaliteli en iyi tost makinesi modelleri
Tekno Kadın
Uygun fiyatlı ve kaliteli en iyi tost makinesi modelleri
Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, pratik atıştırmalıkların kurtarıcısı olan tost makineleri artık sadece ekmek kızartma işlevinden çok daha fazlasını sunuyor. Tost makinesi markaları arasından seçim yaparken hangi özelliklere dikkat etmeliyiz? Hangi markalar güvenilir ve dayanıklı ürünler sunuyor? İşte tüm bu soruların cevaplarına göz atacağız.
Burçlara göre erkeklere hediye alma rehberi… Hangi burca ne hediye alınır?
Tekno Kadın
Burçlara göre erkeklere hediye alma rehberi… Hangi burca ne hediye alınır?
Kadınlar için hediye seçimi karmaşık bir süreç olabilir ve hediyenin özel ve anlamlı olmasını isteriz. Ancak, bir erkeğe hangi hediyenin beğenileceğini belirlemek bazen zor olabilir. İşte bu noktada, burçlara göre hediye rehberi devreye giriyor. Her burcun kendine özgü bir karakteri bulunmaktadır ve bu karakterlere uygun hediyeler seçmek, karar verme sürecinizi kolaylaştırabilir. Burçlara göre hediye seçimleri, alıcıya özel ve düşünceli bir armağan sunma fırsatı tanır. İşte Burçlara göre erkeklere alınabilecek hediyeler… 
Sonraki Haber Yükleniyor...