18 Temmuz 2019, Perşembe 20:25

Üreter Hastalıkları Üreter Darlıkları,Tıkanıklığı Kanseri

Üreter Hastalıkları Üreter Darlıkları,Tıkanıklığı Kanseri

Böbrekleri idrar kesesine bağlayan, idrarı böbrekten mesaneye taşıyan boru şeklindeki organa üreter denir. İnsan vücudunda iki üreter ve iki de böbrek bulunur. Üreterlerin uzunluğu 25-30 cm'dir. Üreterler, böbrekler tarafından üretilen idrarı alıp, idrar kesesine göndermekle vazifelidirler.

Üreterler üriner sistemin (boşaltım sisteminin) bir parçası olan boru benzeri yapılardır. Boşaltım sisteminin diğer organları böbrekler, mesane ve idrar borusu olarak da bilinen üretradır. Bu organların her birinin idrar, meni gibi akıntıların vücuttan atılmasında önemli rolleri vardır. Böbrekler her gün yaklaşık iki litre idrar üretirler. İdrar, üreterler vasıtasıyla böbrekten mesaneye yani idrar torbasına ulaşır, mesanede birikir, son aşama olarak üretra borusundan geçip vücuttan dışarı atılır. 

En sık karşılaşılan üreter hastalıkları şunlardır;

Üreter Tıkanıklığı

Üreter tıkanıklığı, idrarı böbreklerimizden mesaneye taşıyan tüplerden (üreterlerden) birinde veya her ikisinde meydana gelen tıkanıklığa denir. Üreter tıkanıklığı tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur. Şayet zamanında tedavi edilmezse yüksek ateş, kasıklarda ağrı, enfeksiyon gibi nispeten daha hafif belirtilerden böbrek yetmezliği, sepsis (kan zehirlenmesi) ve ölüme kadar gidebilen ciddi sorunlara yol açabilir. Üreter tıkanıklığı idrarda kan, idrar yaparken zorlanma, yanma, ağrı çekme, üretilen idrar miktarındaki değişiklikler, tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonları ve yüksek tansiyon gibi belirtilere neden olabilir. Üreter tıkanıklığı, ameliyat ile üretere stent veya kateter takılıp hastalık tedavi edilebilir.

Üreter Darlığı

Üreterlerin normalden daha dar olup idrar çıkışını engellemesine üreter darlığı denir. Üreter darlığı genellikle üreterdeki doku iltihaplanmasından veya yara dokusunun varlığından kaynaklanmaktadır. Üreterde yara dokusu çeşitli nedenlerden meydana gelebilir. Örneğin Hipospadias ameliyatı komplikasyonu olarak üreterde darlaşma görülebilir. Üreter darlığının diğer nedenleri şunlardır; üretranın yakınında bulunan bir tümör, tedavi edilmemiş veya tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, bel soğukluğu, Klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar. Üreter darlığı idrar yaparken ağrı, yanma, sık idrara çıkma, meni veya idrarda kan bulunması, üretral akıntı, peniste şişme ve ağrı gibi belirtilere yol açabilir. Ameliyat ile kateter takılıp üreter genişletilebilir.

Üreter Kanseri

Üreter kanseri böbrekleri mesaneye bağlayan üreterlerin iç kısmında bulunan hücrelerin kontrolsüz, aşırı çoğalmasıyla meydana gelir. Çok nadir görülen bir kanser türüdür. Genellikle yaşlılarda ve daha önce mesane kanseri tedavisi gören insanlarda görülür. İdrarda kan bulunması, halsizlik, istemsiz kilo verme, idrar yaparken ağrı ve sırt ağrısı üreter kanserinin olası belirtileridir. Üreter kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte yaşlanma, sigara içme alışkanlığı ve daha önce böbrek yahut mesane kanseri geçirmiş olmak üreter kanserine yakalanma riskini artırır. Kemoterapi yöntemiyle veya ameliyat ile bu kanser tedavi edilebilir.

Üreter Taşı

Üreter taşı böbrek taşının böbreklerde üretere düşüp orda kalması ile meydana gelir.Bu taşlar kasık ve çevresinde şiddetli ağrıya yol açar.

Üreter taşları kanala takılıp kalmadığı müddetçe kendileri düşer. Düşmediği durumlarda ise  şu 3 yöntem biri ile taştan kurtulmaya çalışılır; şok dalgaları ile taş kılması, üreteroskopi ve perkütan nefrolitotomidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT