2017-01-27 22:14:54 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:46

Ürik Asit Neden Yükselir, Nasıl Düşer? Ürik Asit Bitkisel Tedavisi

Ürik asit, kanda bulunan bir maddedir, vücuttaki pürin ismindeki kimyasalın parçalanmasıyla ortaya çıkarlar. Kandaki ürik asidin normal seviyenin üstünde

Ürik Asit Neden Yükselir, Nasıl Düşer? Ürik Asit Bitkisel Tedavisi

Ürik asit, kanda bulunan bir maddedir, vücuttaki pürin ismindeki kimyasalın parçalanmasıyla ortaya çıkarlar. Kandaki ürik asidin normal seviyenin üstünde olmasına ürik asit yüksekliği denir. Ürik asit yüksekliğinin (fazlalığının) tıbbi adı hiperürisemidir. Ürik asit üst sınırı, erkeklerde 7-8 mg/dl, kadınlarda ise 6 mg/dl'dir. Bu oranın aşılmasında ürik asit yüksekliği meydana gelir.

Ürik asit yüksekliği

Hiperürisemi olarak da adlandırılan kandaki yüksek ürik asit seviyeleri, vücuttaki ürik asit üretiminin artması veya ürik asidin böbrekler yoluyla atılımının azalmasına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ürik asit yüksekliği genellikle böbreklerin ürik asidi etkin bir şekilde yok edemediğinde meydana gelir. Yakın zamanda yapılan çalışmalar, kandaki ürik asit seviyesinin yükselmesinin hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıkları yani kalp hastalıklarını da tetikleyebildiği tespit edilmiştir.

Ürik asit yüksekliği neden olur?

 1. Belli kanser türlerine yakalanmış olma
 2. Hipotiroidizm (Tiroid bezinin az çalışmasına hipotiroidizm adı verilir.)
 3. Diüretik ilaçlar (idrar söktürücü ilaçlar)
 4. Alkol alışkanlığı
 5. Genetik (kalıtsal eğilimler)
 6. Kortizon ilaçları gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar
 7. Niasin veya B-3 vitamini
 8. Obezite
 9. Sedef hastalığı
 10. Purine bakımından zengin yiyeceklerin aşırı tüketimi (Kırmızı et, karaciğer,hamsi, sardalya, kuru fasulye, bezelye ve mantar, purin oranı yüksek besinlerdir)
 11. Böbrek yetmezliği (Böbreklerin atıkları filtreleme yetersizliği)
 12. Tümör lizis sendromu
 13. Böbrek hastalığı
 14. Hemolitik anemi, orak hücre anemi, kalp yetmezliği, kanser gibi hücre parçalanmasının arttığı durumlar
 15. Gebelik zehirlenmesi
 16. Şeker hastalığı
 17. Şok diyetler yapma
 18. Obezite
 19. Düşük paratiroid hormonu seviyeleri
 20. Yetersiz beslenme
 21. Açlık
 22. İlaçların yan etkileri
 23. Kanser tedavisi
 24. Kurşun zehirlenmesi

Ürik asit yüksekliği belirtileri

Eklem ağrısı

Grip, nezlede yaşanan soğuk algınlığı belirtileri

Gut hastalığına yakalanma

Böbrek taşı oluşumu

Böbrek yetmezliği

Ürik asit kristalleri

Ürik asit yüksekliği nasıl düşürülür?

Ürik asit yüksekliğinden muzdaripseniz bir Dahiliye doktoruna başvurmalısınız. Doktor size çeşitli testler uygulayacak ve ürik asit yüksekliğinin nedenini tespit edip gerekli tedaviyi gerçekleştirecektir.

İlaç kullanımı

Ürik asit yüksekliğini düşürmek için en etkili yöntem, doktorun verdiği ilaçları kullanmaktır. İlaçlarla beraber doktorun vereceği ürik asit diyetini uygulayarak ürik asit seviyenizi kontrol altına alabilirsiniz.

Bol su için

Günde 10-12 su bardağı su içmek, ürik asidi doğal yoldan düşürmenin en etkili yöntemlerindendir. The National Institute of Musculoskeletal and Skin Diseases (Kas İskelet Sistemi ve Cilt Hastalıkları Ulusal Enstitüsü), su içmenin, kandaki ürik asit seviyesini düşürüp normale dönmesine yardımcı olduğunu bildiriyor.

Purine oranı yüksek gıdaların alımını sınırlayın

Meyve ve sebze gibi lif oranı yüksek gıdalar tüketmek, ürik asit seviyesini düşürmekte etkili rol oynarlar. Kırmızı et, sardalya, ringa balığı, tavuk, balık çeşitleri, kuru baklagiller, mantar, ıspanak, karnabahar ve kuşkonmazyüksek lif içeren gıdalardır. 

Elma sirkesi

Elma sirkesi, doğal antioksidan olarak ürik asit atıklarının vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Elma sirkesi asit içeriği ile ürik asidi parçalamakta ve ortadan kaldırmakta önemli rol oynar. 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırın. Doktorunuza danışıp günde 2-3 bardak bu sudan için. Elma sirkesi miktarını her bardak su için iki yemek kaşığı elma sirkesine kadar kademeli olarak artırabilir ve ürik asit düzeyleri düşene kadar bu çareye başvurabilirsiniz.

Limon suyu

Limon suyunun vücudu daha asidik hale getireceği düşünülse de gerçekte alkalin etkisi yapar ve ürik asidi nötrleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, C vitamini içeriği sayesinde ürik asit düzeylerini düşürür. 1 bardak ılık suya 1 limonun suyunu sıkıp doktorunuza danışıp sabah aç karnına bu suyu için. En az birkaç hafta buna devam edin.

Karbonat

Karbonat, ürik asit seviyesini düşürmekte en etkili maddelerdendir. Vücuttaki doğal alkalin dengeyi muhafaza etmeye yardımcı olur ve ürik asiti böbreklerden daha kolay çözünür hale getirir ve daha kolay temizler. 1 bardak suya 1,5 tatlı kaşığı karbonat atıp karıştırın. 2 hafta boyunca günde 4 bardağa kadar için. Her dört saatte bir içebilirsiniz. Yüksek tansiyon hastasıysanız karbonatlı su sizin için uygun değildir. 60 yaş üstü kişiler 3 bardağı aşmamalıdır. Doktorunuza danışmadan bu yöntemi denemeyin.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…
Yaşam
|
09 Ağustos 2022 - 16:45
Karbonatın daha önce duymadığınız 28 farklı kullanım alanı
Yemek yapımından, cilt bakımına, ev temizliğinden gümüş parlatmaya, lavabo tıkanıklığından mide yanmasına kadar birçok farklı alanda faydası bulunan karbonatın 28 farklı kullanım alanlarını derledik...