2022-04-23 08:59:37 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:56:32

Üstüne görme belirtileri nelerdir? Üstüne görme ile birlikte ortaya çıkan 20 belirti

İmplantasyon kanaması ve üstüne görme kanaması olarak da bilinen yerleşme kanaması, gebe kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra, vajinadan gelen az miktarda hafif lekelenme veya kanama olarak tanımlanır. Yerleşme kanaması gelmesinin nedeni döllenmiş yumurtanın rahmin iç tabakasına tutunmaya çalışmasıdır.

Üstüne görme belirtileri nelerdir? Üstüne görme ile birlikte ortaya çıkan 20 belirti

Yerleşme kanaması (üstüne görme), bazı kadınlarda hamile kaldıktan 10 ila 14 gün sonra vajinadan  gelen hafif  kanamaya denir. Kanama ile karşılaşılan kadın regl döneminin başladığını düşünebilir. Ancak gelen regl kanı değildir, hamileliğin erken bir işaretidir. Tehlikeli değildir, normal kabul edilir ve tedaviye gerek yoktur.

ÜSTÜNE GÖRME (YERLEŞME KANAMASI, İMPLANTASYON KANAMASI) BELİRTİLERİ

Yukarıda bildirdiğimiz vajinadan hafif kanama veya lekelenme gelmesi dışında üstüne görme ile birlikte meydana gelen diğer belirtiler şöyledir:

 1. Kahverengi veya pembemsi kan
 2. Göğüslerde hassasiyet, şişlik
 3. Halsizlik
 4. Baş ağrısı
 5. Mide bulantısı
 6. Bel ve sırt ağrısı
 7. Kusma (sabah bulantısı)
 8. Kabızlık
 9. Kusma
 10. Hafif kramp

 1. Ruh halinde değişimler.
 2. Kokusu duyusunda artış
 3. Karında yanma hissi
 4. Sinirlilik
 5. İştahsızlık
 6. Sivilcelenme
 7. Sık küçük tuvalete çıkma
 8. Sıcak basması
 9. Aşerme
 10. Vücut ısısında artış

HAMİLELİKTE ÜSTÜNE GÖRME NEDEN OLUR?

Gebelikte üstüne görmenin nedeni hormonlardaki değişimdir. Hamilelikte üstüne görme dışında kanama gelmesinin nedenleri şunlardır:  Dış gebelik, düşük, yaralara bağlı kanama, dış gebelik, bebeğin rahim yatağına yerleşmesi ve servikal enfeksiyondur.

ÜSTÜNE GÖRME (YERLEŞME KANAMASI, İMPLANTASYON KANAMASI) İLE ADET DÖNEMİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Üstüne görmedeki kanama miktarı adet kanına göre daha az miktarda gelir. Normal adet kanamaları ise daha fazla miktarda olur ve pıhtı pıhtıdır.

Yerleşme kanaması ile regl kanaması arasındaki temel fark, yerleşme kanaması akışının genellikle daha az miktarda, lekelenme şeklinde olması ve yalnızca birkaç gün sürmesidir. Yerleşme kanaması 1 ila 3 gün, adetiniz ise 4 ila 7 gün sürer. Yerleşme kanaması daha çok ara sıra lekelenme şeklinde meydana gelirken adet kanaması ise az miktarda başlar ve giderek artar.

IMPLANTASYON KANAMASINDAN KAÇ GÜN SONRA GEBELİK TESTİ YAPILIR?

İmplantasyon kanaması gerçekleştikten sonraki 3 gün içerisinde hamilelik tespit edilememektedir, bu nedenle gebelik testi yapmadan en az 3 gün beklemelidir.

ÜSTÜNE GÖRME (YERLEŞME KANAMASI, İMPLANTASYON KANAMASI) GÖRÜLME ORANI NEDİR?

Amerikan Hamilelik Derneği'ne göre, kadınların yaklaşık üçte biri erken gebelikte yerleşme kanaması yaşıyor. Sonuç olarak, lekelenmenin hamileliği işaret edip etmediğini bilmenin yolu gebelik testi yaptırmaktır.

Üstüne Görme ve Adet Arasındaki Farklar Nelerdir? Tıklayınız

Mavi Kadın