30 Kasım 2021, Salı 14:17

Üstüne Görme ve Adet Arasındaki Farklar Nelerdir?

Üstüne Görme ve Adet Arasındaki Farklar Nelerdir?

Üstüne görme, implantasyon kanaması ve yerleşme kanaması aynı şey demektir. Hamilelikte üstüne görme çoğunlukla hormonal sebeplerden kaynaklanır. Embriyo spermin yumurtayı döllemesi neticesinde oluşur. Döllenme sonrasında fallop tüplerinin içinden geçer ve rahim duvarına tutunur. Bu esnada biraz kanama olabilir. Bu hafif kanama yerleşme (implantasyon ) kanaması olarak adlandırılır ve halk arasında da üstüne görme olarak bilinir.

Üstüne Görme Nedir?

Hamilelik gerçekleştiğinde bazen her zamanki adet tarihinde, bazen de o tarihten önce ya da sonra vajinadan çok az kan gelir. Kadın bunun adet olduğunu zanneder. Aslında bu durum adet kanaması değildir, üstüne görmedir, gebeliğin rahim duvarına yapıştığı sırada meydana gelen kanamadır. Toplumda bu durum üstüne adet görme diye ifade edilir.

Üstüne Görme İle Adet Kanaması Arasındaki Farklar Nelerdir?

Üstüne adet görme sırasında adet döneminden daha az kanama olur. Üstüne görme yaşayan bir kadından gelen kan daha açık renklidir. Adet gününden 2-5 gün evvel başlayan üstüne görme sırasında kan, kahverengi ya da pembe leke şeklindedir.

Üstüne Görme Ne Zaman Meydana Gelir?

Üstüne görme beklenen adet gününde başlayabileceği gibi, o günden birkaç gün evvel ya da o günün üzerinden birkaç gün geçince de gerçekleşebilir.Üstüne görme kanaması bazen adet gününe denk gelebilir. Bu nedenle anne adayı üstüne görmeyi adet kanaması zannedip fark edemeyebilir. Yani adet gününde de üstüne görme meydana gelebilir.

Yerleşme kanaması çoğunlukla cinsel ilişkiden sonraki 10-12 günün ardından başlar. Fakat nadiren 14 gün sonra başladığı da olur.

Gebelik döneminde meydana gelen kanamalar ekseriyetle üstüne görme kanamasıdır. Bu kanama hamilelik gerçekleştiği halde adetten sonra görüldüğü için üstüne görme olarak isimlendirilir.

Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme, İmplantasyon Kanaması) Kaç Gün Sürer?

Yerleşme kanamasının süresi kişiden kişiye göre değişir. Bazılarında birkaç saat sürer ve kesilir, bazılarında ise 3 gün boyunca devam eder.

Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme, İmplantasyon Kanaması) Ağrı Yapar mı?

Uzman jinekolog Dr. Ayşe Meryem Uslu'nun bildirdiğine göre yerleşme kanaması ağrı yapabilir.

Üstüne Görme Bebeğe Zarar Verir mi?

Üstüne görme kanaması hamilelik gerçekleştikten sonra ortaya çıkar. Annenin ve bebeğin sağlığını olumsuz etkilemez fakat anne adayı bunu adet sanıp hamile olduğunu hemen anlayamayabilir. Bu süreçte de hamilelikte önerilmeyen şeyler yapabilir. Örneğin radyasyona maruz kalabilir veya gebelikte kullanılması sakıncalı olan ilaçlar kullanabilir. Bu da risk doğurabilir. Anne adayı bu tarz bir şey yaptığını biliyorsa veya emin olamıyorsa derhal doktora giderek muayene olmalıdır. Bebeğe herhangi bir zarar gelip gelmediği bu sayede netlik kazanacaktır.

Üstüne görme kanaması çok yoğun ise bunun doktorla paylaşılması gerekir. Müdahaleye geç kalınmaması annenin ve bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Böylelikle yaşanabilecek problemlerin önüne geçilmiş olacaktır.

Üstüne Görme Yaşayanların Yorumları Yaşadıkları Belirtiler Nedir Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Misafir

    158554. Beta HCG ne demek kaç haftalik

 
 
KAPAT