2022-09-26 18:34:01 | Son Güncelleme : 2022-09-26 20:40:43

Uyku şeklinden karakter analizi: İşte 7 farklı uyku pozisyonu ve anlamı

Uyurken aldığımız pozisyonlar, karakterlerimizi yansıtıyor! Uzmanlar “Bir kişinin duygularını ve kişiliğini anlamak istiyorsanız, uykuya dalma pozisyonlarına bakın” diyor. Peki uyku pozisyonları, kişiliğimizi nasıl anlatır? Uyku pozisyonun karakterin hakkında neler söylüyor? İşte uyku pozisyonlarına göre karakter analizleri...

Yapılan araştırmalara göre insanların uyurken aldıkları pozisyonlar karakterlerini ele veriyor.
Yapılan araştırmalara göre insanların uyurken aldıkları pozisyonlar karakterlerini ele veriyor.

Uyurken bedenlerimiz bilinçaltımız tarafından kontrol edilir. Yani bilinçaltımızın istediği uyku pozisyonunu alırız. Dolayısıyla uyku pozisyonu, düşüncelerimiz, duygularımız ve kişiliğimiz hakkında önemli ipuçları verir. Peki, uyku pozisyonlarına göre kişilik analizleri ne anlatıyor? Gelin birlikte inceleyelim.

CENİN POZİSYONU

En sık görülen uyuma şekillerinden biri. Ayakların karına çekilir, yarı kıvrılmış yan yatış pozisyonu.

Karakter analizi: Bu şekilde uyuyan insanlar duygularını pek açığa vurmazlar, kolay incir ancak ayaklarının üzerinde sağlam durabilirler. Dışa dönük görünseler de iç dünyalarında hassas ve utangaç yapılı insanların tercih ettiği bir pozisyondur.  İnsanlara zor alışır, alışınca sıcakkanlı karakterlerini ortaya çıkarırlar.

Pozisyonun sağlığı:

Cenin pozisyonunuzda sol yana yatmak karaciğer, mide, akciğer rahatsızlığı gibi bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Cenin şeklinde uyuyacaksanız sağa doğru bükülerek uyumalısınız.

KÜTÜK POZİSYONU

Vücudun ve kolların düz olarak, yatakta yan yatma pozisyonu.

Karakter analizi: Sakin, uysal, sosyal ve açık sözlü kişiler genelde bu şekilde yatar. Bu kişiler çabuk kaynaşır, vurdumduymaz ve genelde sakladıkları bir şey olmaz.

Pozisyonun sağlığı: Bu şekilde yatan kişilerde el ve sırt ağrılarına çok sık rastlanıyor. Organlar üzerinde stres, omuz ağrısı ve kolda uyuşma gibi sorunlara neden olabilir.

DENİZ YILDIZI POZİSYONU

 Vücut serbesttir, kollar ve bacalar iki yana açılır, yüz yukarı bakar.

Karakter analizi: Bu pozisyonda uyuyan kişiler son derece rahat ve geniş davranırlar. Dertsiz görünseler bile konu sevdikleri oldu mu yardım etmek için ellerinden geleni yaparlar.

Pozisyonun sağlığı: Bu pozisyonunda uyuyanlar nefes problemi yaşarlar ve uyku esnasında horlarlar. Sabahları yorgun uyanmaya neden olur.

 

HASRET POZİSYONU

İki kolun öne doğru açıldığı yan yatma pozisyonudur.

Karakter analizi: Yeniliklere açık olmalarının yanında şüpheci ve eleştirel kişiler bu pozisyondan uyuyor. Karar almaları uzun sürer ancak verdikleri karardan dönmezler. Kolay arkadaş edinmezler ancak kolay kolay da arkadaşlıklarını bozmazlar.

Pozisyonun sağlığı: Bu şekilde uyuyan insanlar kendilerine yastık bulmada zorlanabilir.

ASKER POZİSYONU

Kolların yanda olduğu sırt üstü yatma pozisyonu.

Karakter analizi: Genelde sakin ve çekingen kişiler bu pozisyonda uyur.

Pozisyonun sağlığı:

Bu pozisyonda uyuyanlar güne yorgun ve uykulu başlar. Sırt üstü yatış pozisyonu horlamalara neden olur. Solunum düzensiz olduğundan vücudun oksijenlenmesini bozar, kalbin yükünü artırır, yüksek tansiyon ve şişmanlığa neden olabilir.

SERBEST DÜŞÜŞ POZİSYONU

Eller başın üstünde yastığa sarılmış şekilde yüzükoyun uyuma pozisyonu.

Karakter analizi: Bu yatış pozisyonu asabi ve kırılgan kişiliğin göstergesidir. Bu kişiler genellikle eleştiri kabul etmezler.

Pozisyonun sağlığı: Yüzüstü yatmak en tehlikeli uyku pozisyonu. Mideye baskı yaptığından dolayı, sağlıklı bir yatış şekli değil Bu pozisyonda uyumak omurga etrafındaki bağların ve kasların gerilmesine, kalbin yorulmasına neden olur. Bu kişiler uykuda dinlemez ve güne oldukça yorgun başlar.

YASTIĞA SARILMA POZİSYONU

Yastığa sarılarak ya da bacak arasına alarak uyuma pozisyonu.

Karakter analizi: Birini özleyen insanlarda yastığa sarılarak uyuma davranışı çok sık görülür. Ailelerini korur ve sevdiklerini hiçbir zaman yüzüstü bırakmak istemezler.

Pozisyonun sağlığı: Yastığa sarılarak uyumak uzuvlarımızın ağırlığını eşit olarak dağıtmaya yardımcı olur, bu da tüm vücut için daha derin bir uyku demektir.

Mavi Kadın