24 Nisan 2019, Çarşamba 09:38

Uykuda Titremek Neden Olur Nasıl Geçer? Tedavisi

Uykuda Titremek Neden Olur Nasıl Geçer? Tedavisi

Uykuda titreme stres, depresyondan, epilepsi nöbeti geçirmeye kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Makalemizde bu durumun nedenlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Uykuda Titreme Neden Olur?

 1. Aşırı stres altında olma
 2. Kullanılan ilaçların yan etkisi
 3. Epilepsi hastalığı
 4. Huzursuz bacak sendromu
 5. Hipertiroidi hastalığı
 6. Yorgunluk
 7. Yetersiz beslenme
 8. Panik atak hastalığı
 9. Anksiyete hastalığı
 10. B12 vitamini eksikliği
 11. Vitamin ve mineral eksiklikleri

Uykuda Titreme İçin Hangi Doktora Gidilir?

Nöroloji doktoruna gidilir.

Uykuda Titreme Nasıl Geçer?

Uykuda titreme için Nöroloji doktoruna gittiğinizde sizden MR ve EEG gibi filmleri çektirmenizi isteyecektir. Doktor öncelikle bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum stresten kaynaklıysa doktor size antidepresan ilaç reçete edecektir.

Uykuda Titreme İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Gece uykuda el ve ayakta titreme neden olur?

CEVAP

Aile Hekimi Seda Sezer’in cevabı:( Şikayetleriniz sebebi; nokturnal miyoklonus ,huzursuz bacak sendromu ile ilişkili olabilir. Merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlar ya da hastalıklar da titremelere yol açabilir, titreme yapan nedenler içinde;mineral dengesizliği,hormon bozuklukları(ör:tiroit hormonunun artışına sebeb olan; hipertiroidi hastalığının belirtileri arasında ellerde titreme sayılır) ,nöral hastalıklar sayılabilir..yeterli uyku ve istirahat de önemlidir stres ,yorgunluk,beslenme bozukluğu titremeleri artırabilir. nörolojik değerlendirme için;nöroloji uzmanına başvurup kan tahlili ,görüntüleme yöntemleri ve ileri tetkikler yaptırmanız uygun olacaktır. )

Sual: Ben uyumaya başladıktan 5 10 dakıka sonra bende titreme oluyor bu bir hastalık belirtisimidir ? ben anafranil ve faverin depresyon ilaçları kullanıyorum acaba onların etkisi ile mi titreme oluyor ?

CEVAP

Nöroloji Doktoru Akçay Övünç Özen’in cevabı:( Merhaba ...titreme derken sıçramayı kastediyorsunuz herhalde...uykuya dalmanın hemen başında bu tür sıçramalar olabilir...kullandığınız ilaçlar da tetiklemiş olabilir...sizi çok rahatsız ediyorsa tedavi kullanabilirsiniz ama etmiyorsa şart değil...nöroloji uzmanına başvurabilirsiniz geçmiş olsun...)

Nöroloji Doktoru Safiye Bilgin’in cevabı:(Normalde de uykuya dalarken irkilme,sıçrama olabilir.)

Sual: Merhaba, ben 18 yaşında bir kızım ve uykumda sürekli titriyorum, sıçrıyorun. Bunu ben hissetmiyorum ama annem kardeşim farketmişler. Neden olabilir, nasıl engel olabilirim?

CEVAP

Nöroloji Doktoru Sevda Sarıkaya’nın cevabı:( Bu durum uykuda görülebilen selim ( iyi huylu) sıçramalar olabileceği  gibi epileptik bir nöbet turu de olabilir. Mutlaka Nöroloji hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekir. MR ve EEG yapılmalı)

Sual: Merhaba 18 aylık oğlum var son birkaç haftadır uykusundayken ellerinde ve ayaklarında irkilme tarzı anlık titremeler oluyor bulunduğumuz yerde çocuk doktoruna götürdük kan tahlili yaptı, bazı değerlere bakılıyormuş sanırım, normal dedi, sizin düşünceniz nedir, bu hareketler normal midir yoksa herhangi bir durum söz konusu olabilir mi ?

CEVAP

Çocuk Doktoru Canan Yıldırım’ın cevabı:( O hareketleri kameraya alin ve çocuk nörolojisine izletin)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT