04 Aralık 2021, Cumartesi 04:08

Uykudan baş dönmesiyle uyanmanın önemli nedenleri ve tedavisi

Uykudan baş dönmesiyle uyanmanın önemli nedenleri ve tedavisi

Sabahları uykudan uyanırken başınız dönerek uyanıyor ve bu durumun nedenini merak mı ediyorsunuz?O zaman size güzel bir haberimiz var sabahları görülen baş dönmeleri genellikle çok ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmaz. Ancak baş dönmesi hissini her sabah yaşıyorsanız ihtiyaten en kısa zamanda Nöroloji doktoruna görünmelisiniz.  

Sabah Yataktan Kalkarken Baş Dönmesi Neden Olur?

Sabah baş dönmesiyle uyanmanın birçok nedeni vardır. En yaygın nedenleri şunlardır;

Kan şekeri düşmesi;

Uykudan baş dönmesiyle uyanıyorsanız bu durum düşük kan şekeri yani hipoglisemi belirtisi olabilir. Düşük kan şekerinin diğer belirtileri şunlardır:

 • baş ağrısı
 • bulanık görme
 • konsantre bozukluğu
 • aşırı terleme
 • titreme

Bu belirtiler genellikle hipoglisemi hastaları, diyabet hastaları ve insülin kullanan kişilerde görülmektedir.

Bir çok neden şeker hastalarında kan şekerini düşürebilir. Bu sebepler gün içerisinde yetersiz beslenme veya öğün atlama, alkol tüketimi, diyabet ilaçlarını fazla dozda kullanma veya insülin kullanımıdır.

Düşük tansiyon:

Sabahları baş dönmesiyle uyanmanın bir diğer nedeni de tansiyon düşüklüğüdür. Kan basıncının aniden düşmesi postural hipotansiyon olarak adlandırılır. Postural hipotansiyondur ve belirtileri şunlardır:

 •  baş dönmesi
 •  sersemlik hissi
 •  bulanık görme
 •  bayılma
 •  düşme

Sabahları bu şekilde belirtiler gösteren bir baş dönmesi yaşıyorsanız en kısa zamanda doktora görünmelisiniz.

İlaçların yan etkisi:

Bazı ilaçlar yan etki olarak sabah uyandığınızda baş dönmesi yaşamanıza neden olabilir.  Bu ilaçlar genelde antibiyotikler, anti-epileptikler, antipsikotikler, antidepresanlar, opioid bazlı ağrı kesiciler, diüretikler, bağışıklık bastırıcı ilaçlar ve antiretroviral ilaçlardır.

Yeteri kadar su içmemek:

Baş dönmesi ile uyanmanın en yaygın nedenlerinin arasında gün içerisinde yeteri kadar su içememek yer almaktadır. Sabah baş dönmesini önlemek için yapmanız gereken en önemli şey gün boyunca susuz kalmamaya özen göstermek olacaktır. Çok fazla kafein içeren içecekler içmek, fazla terlemek, idrar söktürücü ilaç kullanımı, yoğun egzersiz yapmak, fiziksel olarak yoğun bir iş temposunda çalışmak gün içinde daha çok su içmenizi gerektiren durumlardandır.

Uyku apnesi:

Uyku apnesi de sabah yataktan kalkarken baş dönmesi yapabilir. Uyku apnesi, uykuda nefesin kesilmesi demektir. Uyku kalitenizi düşüren bu durum bazı kişilerde genetik yatkınlık sonucu görülse de genellikle obeziteden yani şişmanlıktan kaynaklanır. Uyku apnesi ilaçlar ile kontrol altına alınabilir.

İç kulak enfeksiyonu:

Labirentit adı verilen iç kulak enfeksiyonu da sabah uyandığınızda baş dönmesine yol açabilir. İç kulak enfeksiyonu baş dönmesine neden olduğu için dengenizi bozup, düzgün yürümenizi ve dik durmanızı zorlaştırabilir.İşitme kaybı ve kulak çınlaması da yapabilir.

Hormon değişikliği:

Perimenopoz yani menopoza geçişte veya hamilelik sürecinde hormon seviyelerindeki değişiklikler sabahları yataktan kalkarken başınızın dönmesine neden olabilir.

Yataktan Kalkarken Baş Dönmesi Yaşamanın Diğer Nedenleri Nelerdir?

Yukarıdaki nedenlere ilaveten aşağıda bildireceğimiz problemler de sabah yataktan kalkarken baş dönmesine yol açabilir:

 1. Boyun fıtığı veya boyun düzleşmesi
 2. Stres
 3. B vitamini eksikliği
 4. Kansızlık
 5. İç kulakla ilgili problemler
 6. Troid hastalıkları
 7. Beyinde damar tıkanıklığı, MS hastalığı ve beyinde tümör. (Bu nedenler baş dönmesinin çok nadir görülen sebepleridir.)
 8. Diyabet ve tansiyon hastalarında dolaşım bozukluğuna bağlı olarak da baş dönmesi görülebilir.

Uykudan Baş Dönerek Uyanmamak İçin Ne Yapılır?

 • Uykudan sık sık baş dönmesi sorunu ile uyanıyorsanız en kısa zamanda Nöroloji doktoruna gitmeli, beyin MR, vertebral ve karotis dopler çektirmeniz önerilir. Ayrıca doktor sizden kan testi vb. testler isteyebilecektir. Tansiyonunuza baktıktan sonra baş dönme sorunun nedenini tespit ederek gerekli tedaviyi de uygulayacaktır. Uykudan baş dönmesi sorunu ile uyanmayı önlemek için şunlara dikkat etmelisiniz;
 • Baş dönmesini önlemek için günlük 2 litreden fazla su içmelisiniz. Vücudunuzu susuz bırakmamaya özen göstermelisiniz.
 • Hareketsiz kalmaktan kaçınmalı gün boyunca hareket halinde olmalısınız. 

 • Sigarayı bırakmalı ve alkol tüketimine kesinlikle son vermelisiniz.
 • Sabahları baş dönmesi yaşadığınızda, buna ilaveten çift görme, kusma ve kol ve bacak hareketlerinizi koordine etme, hızlı kalp atışı, şiddetli baş ve göğüs ağrısı gibi sağlık sorunları yaşıyorsanız vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Doktor yaptığı tetkikler sonucunda baş dönmesinin altında yatan nedeni tespit edip, bu duruma uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT