Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Uykusuzluğu ilk kullanımda bitiren bitki çayı… Kedi otu bebek gibi uyutuyor

Mavikadin>Sağlık>Uykusuzluğu ilk kullanımda bitiren bitki çayı… Kedi otu bebek gibi uyutuyor

Uykusuzluk, uykuya dalmakta güçlük çekmek yaygın görülen sorunlardan. Uykusuzluk tedavisi için birçok farklı yöntem mevcuttur. Bunlardan biri de bitkilerin gücünden yararlanmaktır. İşte uykusuzluğa iyi gelen, uyku kalitenizi artıran, hemen uyumanıza yardımcı doğal yöntem!

Kediotu bitkisi uyku kalitesini artırıyor, uykuya dalmayı kolaylaştırıyor, uykusuzluğa iyi geliyor.
Kediotu bitkisi uyku kalitesini artırıyor, uykuya dalmayı kolaylaştırıyor, uykusuzluğa iyi geliyor.

Stres, depresyon, anksiyete, kullanılan ilaçların yan etkisi, tıbbi hastalıklar, travmalar… Pek çok neden uykuyu kaçırıp kişiyi uykusuzluk sorununa mahkum edebiliyor. Uykusuzluk sorunu yaşayanlar uyandıklarında kendini halsiz hissedip günlük işlerini yapmakta zorlanabiliyorlar. Uyku ilaçları yerine bitkiler sayesinde uykusuzluk problemine çözüm bulabilirsiniz. Şıp diye uyumanızı sağlayacak, uyku kalitenizi artıracak bitkiler şunlardır:

UYKUSUZLUĞA İYİ GELEN BİTKİLER NELERDİR?

Uykusuzluk özellikle genç yetişkinlerde ve yaşlılarda sık karşılaşılan bir problem. Uykusuzluğun fiziksel ve psikolojik birçok sebebi olabiliyor. Neden ne olursa olsun uykusuzluğun tedavisinde şu bitkilerden yararlanabilirsiniz:

KEDİ OTU

Kedi otunun uykusuzluğa iyi geldiği, uykuya dalmayı kolaylaştırdığı yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Kedi otu uykuya geçişi hızlandırmakla kalmıyor, uyku kalitesini artırıyor, bebek gibi uyumanızı sağlıyor. Kedi otunun uzun süre kullanımı test edilmemiş olduğundan kısa süreli olarak kullanılmalı. Bu bitki hafif uykusuzluk sorununun çözülmesine yardımcı olabilmektedir. Kedi otuyla uykusuzluğa şifa bulmak için 2-3 gr kurutulmuş kediotu kökü bitkisini bir bardak sıcak suda 10-15 dakika boyunca demleyip yatmadan önce bunu için. Yahut 450-900 mg kedi otu kökü takviyesini yatmadan 30 dakika ila iki saat önce bir bardak suyla için.

NANE ÇAYI

Gece uyumadan önce bir kupa nane çayı tüketmek özellikle mide sorunundan muzdarip olup da uykusuzluk çekenlere çok iyi gelecektir. Nanenin mide yatıştırıcı etkisi reflü, asitli reflü gibi mide rahatsızlıklarına şifa olup uykuya dalmayı kolaylaştıracaktır.

Uykusuzluğu ilk kullanımda bitiren bitki çayı… Kedi otu bebek gibi uyutuyor

LİMON OTU (MELİSSA ÇAYI)

Limon otu bitkisi olarak da bilinen Melissa çayı Orta Çağ’dan günümüze anksiyete ve uykusuzluk sorunu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Limon otunun keskin kokusu kişiye sakinler verir, tadı çayı lezzetlendirir. Kasları gevşetir, stresi yatıştırır, uykuya dalmaya yardımcı olur.

LAVANTA

Lavanta sakinleştirici ve rahatlatıcı kokusu ile uykuyu getirmeye yardımcı bitkilerin başında yer alıyor. Yapılan çalışmalarda uyumadan yarım saat önce lavanta yağı koklamanın uyku kalitesini artırdığı görülmüştür. Uykusuzluğa karşı lavanta bitkisinden yararlanabilirsiniz, bu bitki etkili bir uyku teşvik edicidir.

MANOLYA KABUĞU ÇAYI

Manolya kabuğundan yapılan çay Çin’de uzun yıllardır birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılmaktadır. Günümüzde ise manolya çayı genellikle rahatlamak ve kolay uyumak için tüketiliyor. Manolya, içerisindeki honokiol sayesinde uykuya çabuk dalmayı sağlıyor, uykunun derinliğini ve kalitesini artırıyor.

TUTKU ÇİÇEĞİ

Çarkıfelek bitkisi olarak da adlandırılan tutku çiçeğinin hafif bir yatıştırıcı etkisi vardır. Ülkemizde satıştaki bazı uyku ilaçlarının içerisinde de bu bitki yer alıyor. Hoş tadıyla uykusuzluk problemi çekenlerin kullandıkları bitkiler arasında yer alıyor.

SARI PAPATYA

Papatya bitkisi de uykusuzluğa iyi gelen, uyku sorunu yaşayanlar için şifalı çaylardan. Kişiyi sakinleştiriyor, stres ve anksiyete gibi uykusuzluğa sebep olan psikolojik sorunlarına yatıştırarak uykuya dalmayı kolaylaştırıyor. Yapılan araştırmalarda sakinleştirici özelliği ispatlanan papatyanın herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Hangi yaştan olursanız olun papatya bitkisini güvenle kullanabilirsiniz.

Uykusuzluğu ilk kullanımda bitiren bitki çayı… Kedi otu bebek gibi uyutuyor

GİNKGO BİLOBA

Sağlık için pek çok faydası olan gingko bilobanın yararlarından biri de stresi azaltması, uykuya dalmaya yardımcı olmasıdır. Ancak bu bitkinin uzun süre kullanımı önerilmemektedir.

KAFEİNSİZ YEŞİLÇAY

Yeşilçay yüksek antioksidan içeriği ile kanser gibi ciddi hastalıklar dahil pek çok hastalığı önlemekte etkilidir. Birçok farklı bitkinin yapraklarından oluştuğu için çok da lezzetlidir. Uyumadan önce bir bardak kafeinsiz yeşil çay içmek uykusuzluğunuza iyi gelebilir. 

Kaynak : medikalakademi.com.tr
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...