Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
30-11-2018 22:24 | Güncelleme : 12-09-2022 16:59

Uykuyu Ne Getirir Uyku Nasıl Gelir Uykunun Gelmesi İçin Ne Yapılmalı?

Google News

Uykusuzluk, uykuya dalmakta güçlük çekmek günümüz dünyasının en sık karşılaşılan sorunlarındandır. Uyuyamama problemi stresten, çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin çokça tüketilmesine kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir.

Uykuyu Ne Getirir Uyku Nasıl Gelir Uykunun Gelmesi İçin Ne Yapılmalı?

Uykusuzluk, uykuya dalmakta güçlük çekmek günümüz dünyasının en sık karşılaşılan sorunlarındandır. Uyuyamama problemi stresten, çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin çokça tüketilmesine kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Bu makalemizde uykunuzu getiren, uykuya dalmanızı kolaylaştıran şeyleri ve uyku ilaçlarının isimlerini bildireceğiz.

Uyumak İçin Ne Yapmalıyım? Uyku Yöntemleri

Melisa Çayı İçin

Melisa çayı anksiyetiyi rahatlatmaya ve sinirleri yatıştırmaya yardımcı olur böylelikle daha iyi bir uyku sağlar. 1 tatlı kaşığı kuru zencefili bir bardak sıcak suya karıştırın. 10 dakika kadar demleyip süzün. Bu çayı uyumadan en az 1 saat önce için.

Sıcak Duş Alın

Yatmadan 2 saat kadar önce sıcak duş almak uykuya dalmaya yardım edebilir. Vücudunuzu rahatlatmak ve sinir uçlarını yatıştırmak için iyi bir uyku zamanı ritüelidir.

Koyunları Sayın

Bir alanda koyun sürüsü hayal edin, “1”den başlayarak hepsini saymaya başlayın. Koyunların çit üzerinden atladığını da hayal ederek zıpladıkça sayabilirsiniz veya basit şekilde rastgele de sayabilirsiniz.

Yatmadan Önce 1 Bardak Süt İçin

Uyumadan önce bir bardak sıcak süt içmek uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır. Süt serotonin için beyne öncü olan aminoasit triptofan içerir. Triptofan ve serotanin geceleri kolaylıkla uykuya geçmeye yardım eder.

Ayrıca süt melatonin üretimini düzenlemeye yardım eden iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyumun aynı zamanda stresi azaltmada ve sinir liflerini stabilize etmede etkilidir. Sütün yanında yoğurt ve peynir gibi diğer günlük ürünleri tüketebilirsiniz.

Yatmadan En Az 3 Saat Önce Yemek Yemeyi Kesin

Akşam yemeğinizi yatmadan en az 3 saat önce yemelisiniz. Yemeğiniz bol miktarda salata ve yeşil sebzeler içermelidir. Uyumadan önce kafein ve alkolden kaçının. Yatmadan önce muz veya elma yiyin.

Lavanta Yağı

Lavanta yağının aromatik kokusu daha iyi uyumanıza yardım eden sakinleştirici etkiye sahiptir. Bazı araştırmalar lavanta yağının toplam uyku süresini arttırdığını ve insanları sabah tazelenmiş hissettirdiğini öne sürmüştür.  

  1. 1-2 damla lavanta yağını bir mendile damlatın ve uyurken yastığınızın yanına yerleştirin.
  2. Yatmadan önce her iki ayağınızın altına birkaç damla lavanta yağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırarak sürebilirsiniz.

Kedi Otu Çayı İçin

Aktardan kedi otu çayı satın alın. Kedi otu çayı uyku bozuklukları için en yaygın kürlerden biridir. Kedi otu çayı yatıştırıcı ve kas gevşetici özellikleriyle derin uyku sağlar. Aslında birçok çalışma kedi otu çayının derin uykunun yanında genel uyku kalitesini geliştirdiğini de göstermiştir.

  1. 1 tatlı kaşığı kuru kedi otunu 1 bardak sıcak suda karıştırın. Üstünü kapatın ve 15 dakika demleyin. Süzüp biraz bal ekleyin ve hala sıcakken için. Huzurlu bir gece uykusuna dalmak için yatmadan en az 1 saat önce tüketin.
  2. Alternatif olarak doktora danışıp 400 ila 900 mg kedi otu özünü uyumadan iki saat önce alın.

Bütün Elektronik Aletleri Kapatın

Bedeninizi ve beyninizi uykuya hazırlamak için telefon, televizyon veya bilgisayar gibi tüm elektronik aletleri kapatmalısınız. Bu elektronik aletlerin ekranından yayılan ışık beyninizi uyanık tutabilir ve beyninizin uyumanıza yardım eden madde olan melatonin üretme yetisini azaltır. Uyumaya çalışırken kapatmak daha zor olabileceğinden yatağınıza herhangi bir elektronik aletle girmeyin.

Yatağınızda uzanırken telefon veya bilgisayar kullanmaktansa elektronik içermeyen rahatlatıcı bir aktivite yapmayı deneyin. Örneğin, güzel bir kitap okumak, günlük yazmak veya sessizce eşinizle konuşmak.

Kafeinden Uzak Durun.

Kafein güçlü bir canlandırıcıdır. Beyindeki bizi uykuya yönlendiren hormonları engeller. Kola, kahve, çay gibi içecekler bol miktarda kafein içerirler.

Uykusuzluğa son! Gece hemen uyumanızı sağlayacak 7 yöntem Tıklayınız

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.