Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
2016-04-19 01:17:54 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:26

Uyurken Kaç Kalori Yakılır, 1 Saat Uyku Kaç Kalori?

Google News

Uyurken düşük de olsa kalori yakmak süpriz olmasa da, asıl şaşırtıcı olan vücudumuzun uyurken neredeyse oturup tv izlerken yaktığı kalori kadar kalori...

Uyurken Kaç Kalori Yakılır, 1 Saat Uyku Kaç Kalori?

Uyurken vücudumuz hiç bir şey yapmıyor gibi görünebilir, fakat nefes alıp verme, organların işlemesi, beynin çalışması gibi hayati fonksiyonların yerine getirilmesiyle de az da olsa kalori yakılır. Uyurken düşük de olsa kalori yakmak süpriz olmasa da, asıl şaşırtıcı olan vücudumuzun uyurken neredeyse oturup tv izlerken yaktığı kalori kadar kalori harcatmasıdır.

Yaktığımız kalori miktarları kiloya ve metabolizma hızına göre değişir. Kilo artıkça kalori yakma miktarı da artar. Uzmanlar 72 kilo olan birinin uyurken saatte 69,  8 saatte ise 552 kalori yaktığını bildiriyor. Her yakılan kalori miktarı kiloya göre değişkenlik gösterdiği için, 54 kilo olan biri uyuyarak saatte 51 kalori 8 saatte 408 kalori, 90 kilo olan kişiyse saatte 86 kalori ile 8 saatte 688 kalori yakmış olur.

Uyku, yürümek, koşmak, yüzmek vb diğer yaşamsal faaliyetlere nazaran oldukça düşük miktarda kalori yakmaktadır. Mesela 72 kilo olan biri uyurken saatte 69 kalori yakarken, 1 saat boyunca yavaş tempoda yürüyen aynı kişi ise saatte 183 kalori, çok hızlı şekilde koşaraksa 986 kalori yakmaktadır.

Zayıflayabilmek için günlük ihtiyacınız olan kaloriden daha fazlasını yakmalısınız. Günlük kalori ihtiyacını hesapladıktan sonra yapmanız gereken ihtiyacınızdan daha fazla kalori yakmaktır. Diyelim günlük kalori ihtiyacınız 2000 ve sizde günlük 2000 kalori alırsanız ne kilo alırsınız ne de kilo verirsiniz. Günde her 1000 kalori eksiği haftada 7000 kaloriye tekabül eder, bu da size haftada 1 kilo verdirir. Bunu başarmak için diyetisyenin verdiği kalorisi düşük bir diyeti uygulamalı ve  yüksek kalori yaktıran sporları düzenli bir şekilde yapmalıdır. Uyku ise az da olsa kalori yakımınıza yardımcı olacaktır.

Oturmak Kaç Kalori, 1 Saat oturursam kaç kalori yakmış olurum? Tıklayınız

1 Saat Ayakta Durmak Kaç Kalori Yakar, Ayakta Durmanın Kalorisi Kaç? Tıklayınız

İp Atlamak Kaç Kalori Yakar, Haftada Kaç Kilo Verdirir? Tıklayınız

Terlemek Zayıflatırmı, Terleyerek Kilo Verebilir miyim? Tıklayınız

Mekik Çekmek Kaç Kalori Yakar, Günde 100 Mekik Çekmek Kaç Kalori? Tıklayınız

Glifor Hapı Zayıflatırmı, Glifor İle Zayıflama Mümkün mü?

1 Saat Yürüyüş Kaç Kalori, 1 Saat Yürürsem Ayda Kaç Kilo Veririm? Tıklayınız

Yüzmek Kaç Kalori, Kilo Verdirir mi, Zayıflatır mı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Uyurken Kaç Kalori Yakılır, 1 Saat Uyku Kaç Kalori?

 

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.