2023-01-20 17:26:19 | Son Güncelleme : 2023-01-23 16:27:55

Uyurken yaptığınız bu alışkanlıklar cildinizi kırıştırıyor, botoks bile fayda etmiyor!

Fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan dinlenmek, vücudu yenilemek için iyi bir uyku kesinlikle şart. Ancak uyku sürecinde yenilenen bir yer daha var ki o da cildimiz. Uyku cildimiz için yenilenme ve tazelenme demek. Uykunun ilk 3 saatinde cildi gençleştiren süreç yaşanır ve sonraki iki saatte cildi onarır. Ancak uyurken yapılan birkaç hata tüm bunları tek kalemde siliyor, botoks bile fayda etmiyor!

Uykuda dikkat etmeniz gerekenleri rutin haline getirdiğinizde botoks ihtiyacınızı erteleyebilir ve yıllara meydan okuyabilirsiniz.
Uykuda dikkat etmeniz gerekenleri rutin haline getirdiğinizde botoks ihtiyacınızı erteleyebilir ve yıllara meydan okuyabilirsiniz.

Yanlış pozisyonda uyumanın yaşlandırmayı hızlandırdığını söyleyen Amerikan Dermatoloji Akademisi uzmanları sırtüstü uyumanın kırışıklıkları azaltmada en iyi seçenek olduğunu belirtiyor.  Yan veya yüz üstü yattığınızda cilt katlanır ve kırışıklıkların oluşmasına baskı uygular. Cildin gergin ve kırışık olduğu bu pozisyonda zamanla cilt ince çizgiler için zemin hazırlar. Yaş almakla beraber, cilt elastikiyetini ve kolajenini kaybettiği için, belirli yaş sonrasında bu kırışıklıklar kalıcı olabilir. Uyurken dikkat edeceğiniz birkaç rutinle yaşlanma belirtilerini geciktirebilir hatta erken yaşta botoks işlemlerinin bile önüne geçebilirsiniz.

 UYURKEN KIRIŞIKLIKLARI ÖNLEMEK İÇİN 6 TAVSİYE

Uzmanlar uyuma şeklinden kaynaklanan kırışıklıkların tedavisinin olmadığını belirtiyor. Doku ve hücre yenilenmesinin en üst düzeye çıktığı uyku esnasında cildinize yardımcı olmak ise sizin elinizde. Erken yaşlarda karşılaşabileceğiniz kırışıklıkları engellemek için uyurken dikkat etmeniz gereken adımları sıralayalım:

SIRTI ÜSTÜ UYUYUN

Yan veya yüzüstü uyumak yastıkla cildiniz arasında sabit bir basınç uyguladığından zamanla ciltte uyku çizgilerinin oluşmasına sarkmasına neden olabilir. Uzmanlar cildinizin elastikiyetini korumak için sırtüstü uyumayı öneriyor.

YASTIK KILIFINI İPEK VEYA SATEN SEÇİN

Yastık kılıfının erken yaşlanmanızı önleyecek faktörlerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmalar, koton yastık kılıflarının en az hava kirliliği kadar cildi yaşlandırdığını ortaya çıkardı. İpek yastık kılıfları, kırışıklık oluşumunu önemli ölçüde azaltabilir ve cilt hücrelerinin daha fazla oksijen almasını sağlar. İpek pamuktan daha yumuşak olduğu için uyku sırasında hareket ederken teninizi çekmez. Böylece cildinizde çekilme meydana gelmez. Ayrıca pamuk veya mikrofiberden daha az nem emer, bu nedenle gece boyunca cildinizden nemi veya gece ürünlerini emmez.

ODANIN ISISI ILIK OLSUN

Uyuyacağınız odanın ısısı cildiniz ve uyku kaliteniz üzerinde etkilidir. Çok sıcak veya çok soğuk hava cildinizin dengesini bozar. Bu durumda cilt problemlerine neden olabilir.

GECE UYKUNUZU ALIN

Cilt sağlığınız için doğru miktarda uyku uyumak çok önemli. Her gün düzenli olarak 7- 8 saat uyku uyumalısınız. Cildi gençleştirmek için gün içinde uyumaktansa gece uykunuzu almaya özen gösterin.

CİLT BAKIM KREMİ UYGULAYIN

Cilt dokusu gece uyku esnasında yenilenir. Yatmadan önce uygulayacağınız bakım kremleriyle cildin kendini yenilemesine yardımcı olabilirsiniz.

CİLDİNİZİ TEMİZLEMEDEN UYUMAYIN

Cildinizi temizlemeden uyumak kendinize yapacağınız en büyük kötülük. Tüm gün çevredeki kiri içine hapseden veya yaptığınız makyaj kalıntıları gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Bu durumda erken yaşta kırışıklılarının belirmesine, ince çizgilerinizin artmasına neden olur. Gözünüzden uyku aksa bile en azından cilt temizleme mendiliyle cildinizi arındırmadan uyumayın.  

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Güzellik
|
29 Ocak 2023 - 11:13
Kusursuz güzelliğin sırrı: Hindistan cevizi yağının 11 faydası
Son yıllarda popüler hale gelen Hindistan cevizi yağı yoğun talep görüyor ve aktarlarda, kozmetik mağazalarında, marketlerde kolayca bulunuyor. Kişisel bakım ve birçok hastalığın önlenmesi gibi geniş kullanım alanı bulunan bu yağ faydalarıyla adeta şifa dağıtıyor.
Güzellik
|
23 Haziran 2022 - 19:44
Beyazlaşmak için en etkili 6 maske
Cilt lekeleri ve kararmaları unutun gitsin! Cildinizi kimyasallara ihtiyaç duymadan doğal yollarla beyazlatmak mümkün. Ten rengini birkaç ton açtırmak isteyenler için evde kolaylıkla uygulayabileceğiz doğal maskeler bulunuyor. Peki, cilt beyazlatma yöntemleri nelerdir? Ten rengini açmak için ne yapmalı? İşte evde kolayca uygulayabileceğiniz cilt beyazlatma yöntemleri…
Güzellik
|
02 Şubat 2023 - 12:10
Botoks değil kabuk etkisi: Göz altını aydınlatıyor, cilt kırışıklıklarını silip süpürüyor
Kadınların ortak sorunu cilt kırışıklıkları ve ince çizgilerle mücadele konusu. Kırışıklığı gidermek için çeşitli kremlere, losyonlara, serumlara başvururken daha etkili sonuç almak isteyenler botoks uygulamaları yaptırıyor. Botokstan daha etkili, doğal bir alternatif ise TikTok’tan geldi. Paylaştığı yöntemin botokstan çok daha etkili bir doğal seçenek olduğu iddia eden kadının videosu 2,5 milyon kişi tarafından izlendi.