2023-03-18 17:15:00 | Son Güncelleme : 2023-03-18 17:24:07

Uyuz hastalığından kurtulmak için eczanede reçetesiz satılan en etkili 5 uyuz kremi

Uyuz hastalığı uyuz böceği olarak bilinen “Sarcoptes scabiei” adlı akarın neden olduğu ciltte şiddetli kaşıntı olarak belirti veren bir cilt hastalığı. Oldukça bulaşıcı olduğundan fiziksel temas yoluyla kişiden kişiye hızlı bir şekilde yayılabiliyor. Uyuz tedavisinde elma sirkesi, kükürt gibi alternatif yöntemler kullanılabildiği gibi Wilkinson krem, Metrin krem, Xabion krem gibi eczanede satılan reçetesiz ilaçlar da bu hastalığa şifa olabiliyor. Peki reçetesiz olarak satılan en etkili uyuz kremleri neler? İşte ayrıntılar.

Uyuz hastalığından kurtulmak için eczanede reçetesiz satılan en etkili 5 uyuz kremi

Uyuz hastalığı son senelerde ülkemizde çok yaygın olarak görülüyor. Fiziksel temasın yanı sıra ortak havlu, çarşaf, kıyafetlerin kullanımı yoluyla da bulaştığından aileden biri uyuz olduğunda diğerine de bu hastalık kolaylıkla geçebiliyor, bu nedenle toplumda hızla yayılabiliyor. Uyuz kendiliğinden iyileşmediğinden mutlaka tedavi olunmalı. Uyuzdan kurtulanların çoğu Metrin krem, Kwelada losyon, wilkinson krem, anti scab losyon ve xabion krem gibi uyuz tedavisinde reçete edilen kremler ile bu illete şifa bulduklarını bildiriyor. Bu kremlerin kullanım bilgilerine aşağıda ulaşabilirsiniz.

UYUZ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyuzu diğer hastalıklardan ayıran en önemli semptomu kaşıntı. Özellikle geceleri olmak üzere ciltte yoğun kaşıntı görülebiliyor. Kaşıntılar çoğunlukla el, parmak arası, koltuk altı, bilekler ve kasıklar olmak üzere tüm vücutta meydana gelebiliyor. Uyuz hastalığının diğer belirtileri:

  • Ciltte sivilce benzeri kızarıklıklar, kabuklanmalar, döküntüler
  • Kaşınmaktan dolayı yaralarda kanamalar görülmesi
  • Ciltte oluk şeklinde ince çizgiler

UYUZ HASTALIĞI NASIL GEÇER?

Uyuz hastalığından kurtulmak için sabırlı olmalı, aceleci davranmamalı. İlaçlar düzenli kullanılmalı, giysiler yüksek ısıda kaynatılarak yıkanmalı, ütülenmeli. Uyuzun geçmesi için kullanabileceğiniz en etkili kremler için buyurun devam edelim.

WİLKİNSON KREM

Wilkinson krem doktorların uyuz hastalığı için sıklıkla reçete ettiği ilaçlardan. Wilkinson kremi uyuz için şöyle kullanılmalı: Banyo yaptıktan sonra sonra 3 gün süre ile her gün kaşıntı ve kızarıklık olan yerler olmak üzere tüm cilde ince bir tabaka halinde ovularak sürülür. İlaç 4. Günde etkisini göstermeye başlayacaktır. Ancak uyuz virüsü ölse dahi sonraki günlerde vücutta kaşıntı devam edebiliyor çünkü ölü böcekler de kaşıntıya sebep olabilmekte. Uyuz hastalığından kurtulmak 2 haftayı bulabileceğinden çok sabırlı olmalı, acele etmemeli.

METRİN KREM

Metrin krem de uyuz tedavisinde iyi sonuç veren tedavilerden. Banyo yaptıktan sonra bu krem tüm vücuda sürülmeli. Cilt yüzeyinin tamamına (göz, ağız ve burun delikleri hariç) sürmeye özen göstermeli. Krem sürüldükten 8-12 sonra sabun, duş jeli ile banyo yapılabilir. Uyuz tedavisi esnasında giysileriniz de yüksek sıcaklıkta yıkanmalı ve ütülenmeli. Evdeki tüm eşyalar dezefekte edilmeli.

XABİON KREM

Xabion krem de reçetesiz olarak temin edebileceğiniz eczacıların önerdiği uyuz kremlerinden. Normalde nemlendirici olarak satılan bu kremin uyuz tedavisinde de çok başarılı olduğu görülmüştür. Xabion krem 3 gün boyunca her gün tüm vücuda uygulanmalı. 4. gün duş alınıp bütün elbiseler yüksek ısıda yıkanmalı.

KWELLADA LOSYON

Uyuz tedavisinde kullanılan krem ve losyonlardan bahsederken Kwellada Losyonu önermemek olmaz. Pek çok kişi uyuzdan bu losyon sayesinde kurtulduğunu dile getiriyor. Banyo yapıp kurulandıktan sonra tüm cilde bu losyonu sürün. Kwellada losyon uyuza neden olan akarları yok edip kaşıntının kısa sürede geçmesine yardımcı olabiliyor.Ancak yukarıda da dile getirdiğimiz gibi uyuz tedavisi çok sabır istiyor, uyuzdan kurtulmak için maalesef anında etki eden sihirli bir değnek mevcut değil. Sabırla ilaçları kullanmaya devam etmeli, giysiler kaynar suyla yıkanmalı, ev daima temiz tutulmalı.

ANTİ SCAB LOSYON

Anti scab losyon uyuz dahil cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir losyon. Uyuzdan kurtulmak için banyodan sonra ayak tabanları, kasıklar, göğüs altları gibi tüm cilde bu kremi uygulayın. Uygulamadan 8-12 saat sonra tüm vücut yıkanmalı. Temiz giysiler giyilmeli. Anti scab losyon dahil yukarıdaki kremleri sürdükten sonra ellerinizi yıkamayın! Aksi takdirde yıkanan yerlere tekrar krem sürmeniz gerekir.

UYUZDAN KURTULMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

  • Ev ve yaşanılan yerin temizliğine özen göstermeli. Ev düzenli süpürülmeli. Yatak çarşafları ve giysiler sıcak su ile yıkanıp, sıcak ütü ile ütülenmeli.
  • Nevresim, havlu ve giysiler kaynar suda yıkanıp temizlenmeli.
  • 14 gün süreyle elbiseleri, nevresimleri ve havluları her gün değiştirmeli.
  • Doktora danışılıp ev ve bulunulan ortam parazitlere karşı ilaçlanmalı.
  • Başarılı bir tedaviden sonra bile kaşıntı gibi hastalık belirtileri 2-6 hafta kadar devam edebileceği unutulmamalı ve aynı yaşam ortamı paylaşan kişilerin eş zamanlı tedavi edilmeleri de önemlidir.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Sağlık
|
09 Haziran 2023 - 07:30
Kayısı severlerin aklındaki soru! Kayısı gaz yapar mı?
Gaz sancısı ve şişkinlik hayat kalitesini düşüren can sıkıcı bir sağlık problemi. Gaz sancısının en önemli nedenlerinden biri de gaz yapan meyvelerin tüketilmesi. Peki hangi yiyecekler gaz yapıyor? Sevilen besin kayısı gaz yapar mı? İşte ayrıntılar:
Sağlık
|
04 Haziran 2023 - 08:43
Bir türlü geçmeyen diz ağrısına kökten çözüm doğal yöntemler
Diz ağrısı menisküs, kireçlenme, romatizma, dizde sıvı bitmesi gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Bu ağrıya hareket kısıtlılığı, yürürken zorlanma, dizlerde şişme gibi belirtiler de eşlik edebiliyor. Diz ağrısının geçmesi için doktorun vereceği ilaçları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler ile de şifa bulabilirsiniz. Peki diz ağrısından kurtulanlar hangi doğal yöntemleri kullandı? İşte diz ağrısına kuyruk yağı, zeytinyağı, bamya tohumu vb. bitkisel, doğal yöntemler ile şifa bulanların yorumları:
Sağlık
|
05 Haziran 2023 - 09:01
Yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapar mı?
Gaz sancısı, bağırsaklarımızda gaz birikmesi yaşam kalitemizi düşüren, bizleri oldukça rahatsız eden bir sağlık sorunu. Bağırsaklarda gaz oluşumunun bir nedeni de gaz yapan yiyecekler tüketmekten geçiyor. Peki yaz aylarının sevilen meyvesi erik gaz yapan meyvelerden mi? Uzmanlar eriğin zararları ve faydaları hakkında neler diyor? İşte ayrıntılar…