06 Temmuz 2022, Çarşamba 01:26

Uzman doktor uyarıyor! Son kullanma tarihi geçmiş güneş kremini kullanmayın!

Uzman doktor uyarıyor! Son kullanma tarihi geçmiş güneş kremini kullanmayın!

Güneş kremleri güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullandığımız kozmetik ürünlerdir. Güneş kremleri sayesinde cildin kararmasını, güneş lekesi oluşumunu ve cilt kanseri gibi sorunları önleyebiliriz. Her şeyin bir ömrü olduğu gibi güneş kremlerinin belli bir raf ömrü vardır. Son tarihi geçmiş güneş kremleri ciltte kızarıklık, tahriş, kaşınma gibi bazı sorunlara yol açabilir.

Güneşin güzel yüzünü gösterdiği şu günlerde güneş kremi kullanmadan sokağa çıkmamalıyız. Güneş kremleri güneş ışınlarını yansıtarak ve zararlı ışınları derinize ulaşmadan emerek sizi güneşten korurlar. Geçen seneden kalan güneş kreminiz var ve bunu kullanmakta tedirgin misiniz? Son kullanma tarihi geçmiş güneş kremi cilde zarar verir mi? İşte ayrıntılar…

TARİHİ GEÇMİŞ GÜNEŞ KREMİ KULLANILIR MI?

Her güneş koruyucunun belli bir kullanım ömrü bulunur. Son kullanma tarihi geçen güneş kremlerinin cilde sürülmemesi gerekir. Aksi takdirde bunlar etki etmek şöyle dursun, cilde zarar verebilir.

Güneş koruyucularının ortalama raf ömrü 3 yıldır. Fakat bu, kuru ve serin bir ortamda saklandığı durumlarda geçerlidir. Uygun bir ortamda saklanmayan güneş kremlerinin yapısı daha çabuk bozulur.

Tarihi geçmiş bir güneş kremi sizi güneşin zararlı UV ışınlarından korumaz. Böyle bir güneş kremini cildinize uygularsanız; yanma, kaşıntı ve kızarıklık gibi şikâyetler yaşayabilirsiniz.

Öte yandan bozulmuş veya kullanım ömrünü doldurmuş güneş koruyucu ürünler egzama veya sivilce oluşumuna da yol açabilir. Ayrıca bunlar, cildinizde içi su dolu kabarcıklar meydana gelmesine de sebebiyet verebilir.

GÜNEŞ KREMİNİN BOZULDUĞUNUZU NASIL ANLARIZ?

Güneş kreminin yapısı daha tanecikli bir hâle geldiyse, kötü kokuyorsa ve renginde değişiklik varsa bozulmuş demektir. Güneş kreminin kıvamı da, bozulup bozulmadığını anlamaya yardımcı olur. Bozuk bir güneş kremi eski dokusunu kaybeder. Sulu veya ağdalı bir hâle gelir. Kreminizin formunda böyle bir değişim gözlemliyorsanız, anlayın ki tarihi geçmiştir.

GÜNEŞ KREMİ NE ZAMAN VE NE KADAR KULLANILMALI?

Güneş kremini, güneşe çıkmadan 20-25 dakika önce uygulamalısınız. Eğer güneşe çıkmadan hemen evvel uygulanırsa yeteri kadar etkili olmayacaktır. Çünkü kremin cilde nüfuz edebilmesi için biraz zaman geçmesi gerekir. Ürünün tam koruma sağlayabilmesi için, güneşe maruz kalmadan yaklaşık yarım saat önce tatbik edilmelidir.

Güneş kreminin gereğinden az veya fazla sürülmesi beklenen sonucun alınmasını engeller. Yüz ve boyun bölgesine sadece bir çay kaşığı miktarında sürmek yeterlidir. Kollarınıza, bacaklarınıza, sırt ve göğüs bölgenize ise birer tatlı kaşığı kadar sürmelisiniz. (Toplam bir çay kaşığı değil, her bölgeye ayrı ayrı bir tatlı kaşığı)

GÜNEŞ KREMİ KULLANIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

 1. Güneş koruyucuyu günde sadece bir defa kullanmak yeterince etkili olmayabilir. Uzmanların tavsiyesi, güneş kremlerinin 2-3 saat aralıklarla uygulanması yönündedir.
 2. Hangi güneş kremini alacağınıza karar verirken ten renginizi ve cilt tipinizi göz önünde bulundurun. Akneli ve yağlı bir cildiniz varsa tercih edeceğiniz güneş kreminin yağlı değil akışkan bir kıvamda olmasına özen gösterin. Cildiniz kuru ise, yoğun kıvamda bir güneş kremi kullanabilirsiniz.
 3. Açık tenli insanların bronzlaşması, koyu tenlilerden daha uzun sürer. Ayrıca onlar, güneşin altında koyu tenlilere göre daha çok kızarır. Açık tenliyseniz, güneş kremi seçerken daha yüksek koruma faktörlü ürünlere yönelmelisiniz. Doğru bir tercihte bulunmak için bir dermatoloji uzmanından yardım alabilirsiniz.
 4. Güneş kremini sıcak ortamda bulundurmayın. Hele asla güneşe maruz bırakmayın. Kuru ve serin bir yerde muhafaza edin.
 5. Kremi yalnızca yüz bölgenizde değil, tüm vücudunuzda kullanın. Aksi takdirde, krem sürmediğiniz bölgeler güneşten zarar görecektir.
 6. Güneş kremini sürerken cildinizi ovalamaktan, kremi cilde yedirmekten kaçının. Böyle yapmak, güneş koruyucunun verimsiz olmasına yol açar. Zira cildinizi ovaladıkça, güneş kreminin koruyucu tabakasını inceltmiş olursunuz. Kremi cildinize doğrudan uygulayın, bu kâfidir. Cilde masaj yapmanıza gerek yoktur.
 7. Kremin ne zaman üretildiğine dikkat edin. Ürün rafta durduğu sürece, yapısındaki bileşenlerin etkisi giderek azalmaya başlar. O yüzden, üretim tarihi en yeni olan ürünlerden birini seçin.
 8. Minimum 15 koruma faktörüne sahip, geniş spektrumlu ve su geçirmeyen bir güneş kremi alın. Geniş spektrumlu kremler UVB ve UVA olarak bilinen zararlı ışınlardan cildinizi muhafaza eder.
 9. Güneş kremleri yazın vazgeçilmezleri arasında fakat bu, sadece yaz mevsiminde kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Her mevsim kullanıma uygun olan güneş kremleri bulunuyor.
 10. İyi bir güneş kremi almak istiyorsanız, kriterlerinizden biri de ‘suya dayanıklılık’ olmalı. Zira bu, güneş kreminin denizden veya yağmurdan etkilenmemesi için önemli. Denize girdiğinizde, cildiniz doğrudan güneşe maruz kalacak. Güneş ışınlarından dolayı cildinizin zarar görmesini istemiyorsanız, tercihinizi su geçirmez güneş kremlerinden yana kullanmalısınız.
 11. Bir güneş kreminin, zararlı ışınlardan koruma hususunda ne kadar etkili olduğu ‘koruma faktörü’ kavramıyla ifade ediliyor. İyi bir koruma sağlayabilmek için minimum 30 faktörlü güneş kremlerini kullanmak gerekiyor. 50 faktörlü güneş koruyucuları da son derece güçlü bir etki gösteriyor. Bununla birlikte; ‘yüksek koruma faktörlü kremler daha iyi korur.’ Diye bir şey söyleyemeyiz. Bu kremler, cildinizi ‘daha etkili’ değil ‘daha uzun süreli’ koruyabilir.

(Yeri gelmişken not düşelim: Uzmanlar yağmurlu havalarda bile güneş kremi kullanmayı öneriyor. Zira güneş kremlerinin cildi koruma, güneş lekelerini önleme ve yaşlılık belirtilerini geciktirme özelliği mevcut.)

2022'nin en iyi ve en beğenilen 11 güneş kremi markası Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT