Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

ABD'li ünlü uyku uzmanı açıkladı.. Sinüzleri açıyor, horlamayı kesiyor

Mavikadin>Sağlık>ABD'li ünlü uyku uzmanı açıkladı.. Sinüzleri açıyor, horlamayı kesiyor

ABD'li ünlü uyku uzmanı, horlamayı hafifletmek ve daha iyi bir uyku deneyimi için lezzetli bir öneride bulundu.

ABD'li ünlü uyku uzmanı açıkladı.. Sinüzleri açıyor, horlamayı kesiyor

Horlama problemi uyku kalitesini düşürür ve evdeki diğer kişilerin rahatsız olmasına neden olabilir. Yapılan birçok çalışmaya göre yetişkinlerin yüzde 50'sinde zaman zaman yüzde 25'inde ise sürekli horlama görülüyor. Horlama sorunu eğer ciddi bir uyku apnesi belirtisi olarak görülüyorsa doktora başvurmak büyük önem taşıyor.

Horlama sırasında nefes kesilmesi ve boğulma sesleri çıkarılması ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Horlamanın azalması için yan yatmak, yatmadan önce ağır yiyecekler tüketmemek ve aşırı kilolu kişiler için 'kilo vermek' gibi öneriler yapılıyor. Ancak, uzmanlara göre bu sorunu hazırlanan doğal nane çayı ile hafifletmek de mümkün olabilir.

HORLAMAYA KARŞI NANE ÇAYI

Uyku uzmanı olarak tanınan MattressNextDay'den Martin Seeley, nane çayının horlama üzerinde etkisi olabileceğini açıkladı. Ünlü uyku uzmanı Seeley, nane çayının sinüsleri temizleyerek nefes almayı kolaylaştırıcı ve anti-inflamatuar etkilere sahip olduğunu belirtti.  Uzman isim, bu çayın aynı zamanda birçok rahatlatıcı etkiye sahip olduğunun da altını çizdi. Bunların arasında sindirim sistemini düzenlemesi, ağız kokusunu gidermesi gibi şeyler bulunuyor.

NANE ÇAYI YAPMANIN SIRRI

Nane çayı, taze nane ve sıcak suyun birleşmesiyle yapılıyor. Bununla birlikte taze nane yaprakları kurutma işlemiyle bitkilerin hücre duvarlarını parçalayarak, suya daha fazla kokulu uçucu yağın geçişini sağlar. Kuru nane yapraklarıyla daha aromalı bir tat elde edilebilir. Nane çayı yapmak için kaynar su ve nane yapraklarını bir kavanoza döküp kapağını kapatıp demlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle nane çayının içindeki uçucu yağların daha iyi hapsedilmesine yardımcı olarak daha kuvvetli bir çay elde edilir. Neredeyse kalorisiz olan nane çayı, FoodData Central'e göre A ve C vitaminleri dahil olmak üzere birçok besinin temel kaynağı. Bir diğer özelliği ise içerdiği mentol sayesinde baş ağrılarını azaltmak.

ABD'li ünlü uyku uzmanı açıkladı.. Sinüzleri açıyor, horlamayı kesiyor

HORLAMAYA KARŞI BİR DİĞER "GİZLİ SİLAH"

Uyku uzmanı Seeley'in horlamaya karşı diğer ipuçları arasında duş almak bulunuyor. Uyku öncesi alınan ılık duş burun kanallarını nemlendirerek nefes almayı kolaylaştırıyor. Seeley, "Duş başlığınıza bir torba lavanta asarak ya da esansiyel yağlar buharlaştırarak duşunuzun etkisini artırabilirsiniz" diyor.

YATMADAN ÖNCE AĞIR YİYECEKLER TÜKETMEYİN

Yatmadan önce tüketilen yiyeceklerin de horlamayı etkilediğini belirten Seeley, baharatlı yiyeceklerden, dondurma ve sütten kaçınılmasını öneriyor. Uyku uzmanı süt tüketiminin mukus üretimini artırabileceğini ve bu durumun horlamaya neden olabileceğini açıklıyor.

ABD'li ünlü uyku uzmanı açıkladı.. Sinüzleri açıyor, horlamayı kesiyor

HORLAMANIN RİSKLERİ

Her insanda görülen horlama kronik hale gelebilir. Mayo Clinic, horlama sorununun ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olabileceğinin altını çiziyor. Eğer horlama, uyku apnesi gibi daha ciddi sorunlarla ilişkilendiriliyorsa, bu durumun erken tespiti ve tedavisinin büyük önem taşıdığının altı çiziliyor.

Araştırmacılar, horlamanın farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceğini ve her bireyin durumunun farklı vurguluyor. Ağız ve sinüs anatomisi, alkol tüketimi, burun yapısındaki problemler, uykusuzluk ve genetik faktörler horlamaya etki ediyor. Bu nedenle, horlama sorunu yaşayanların kişiselleştirilmiş çözümler aramaları öneriliyor.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : mavikadin.com, mirror.co.uk, mayoclinic.org
Editör : Zeynep Ulukut
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...