Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
14-04-2022 01:55 | Güncelleme : 12-09-2022 16:56

Uzmanlar: 'Oruç tutmak kalp sağlığına faydalı'

Google News

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayhan Küp, Ramazan Ayı’nda oruç tutmanın insan vücuduna olan faydaları hakkında açıklama yaptı. Doktor Ayhan Küp oruç tutmanın özellikle kalp sağlığına olan faydalarını anlattı: ‘’ Ramazan ayında kalp sağlığı açısından oruç tutulmasında fayda var.’’

Uzmanlar: 'Oruç tutmak kalp sağlığına faydalı'

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Doktor Ayhan Küp, Ramazan Ayı’nda oruç tutmanın kalp sağlığına faydalarından bahsetti. Doktor Ayhan Küp, Ramazan Ayı’nda kalp hastalarının da doktor kontrolünde oruç tutabileceğini ifade etti.

 

‘’GENEL OLARAK KALP RİTİM BOZUKLUĞU OLAN HASTALAR DA ORUÇ TUTABİLİR’’

Orucun, kalp için faydaları hakkında dikkat çeken bilgiler veren Kardiyoloji Uzmanı Ayhan Küp: ‘’ Hasta bazlı olarak değerlendirmek gerekirse ileri evre kalp yetersizliği yanında daha ritim bozukluğu tanıları olan veya ölümcül ritim bozukluğu olan hastaların doktor kontrolünde oruç tutması gerekebilir. Ama genel olarak ritim bozukluğu olan hastalar oruç tutabilirler.’’ Diyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Uzmanlar: 'Oruç tutmak kalp sağlığına faydalı'

‘’BRUGADA ŞÜPHESİ OLAN VEYA TANISI OLAN HASTALAR, KESİNLİKLE ORUÇ TUTMAMALI’’

Doktor Ayhan Küp özellikle yaz aylarına rastlayan Ramazan Ayı’nda oruç tutmanın bazı hastalar için riskli olabileceğini söyleyerek ekledi: ‘’ Brugada dediğimiz ölümcül ritim bozukluğuyla seyreden ani bir şekilde hayatını kaybeden hastalar oluyor ve genetik geçişli bir hastalık bu. Bu hastalarda ağır yemek sonrası bu ritim bozuklukları tetiklenebiliyor. Brugada şüphesi olan veya tanısı olan hastalar, kesinlikle oruç tutmamalı. Diğer bir grup ise Hipertrofik kardiyomiyopati, dediğimiz, kalp duvarlarının kalınlaşmasıyla giden genetik bir hastalık yine. Bu hastalarda da uzun süreli açlık veya susuzluğa bağlı olarak kan volümü düştüğü için buna bağlı olarak ani bir şekilde tansiyonu düşüp bayılmalara sebebiyet verebilir. Bu hastalarda kesinlikle oruç tutmamalı. Ritim bozukluğu olan hastalar genelde 2 çarpı 1 tarzında ilaç kullanıyor. Bu hastalar aslında oruç tut zamanında da rahat bir şekilde ilaçlarını rahatlıkla alabilirler. Birini iftardan sonra, birisini de sahurdan önce şeklinde aç veya tok olması fark etmiyor. Yani özellikle tok almasını gerektiren ilaçları iftardan sonra rahat bir şekilde alabilirler. Ama günde 3 defa kullanılan çok ciddi ritim bozukluğu olan hastalarımızın oruç tutmamasını tavsiye ediyoruz.’’

 

'‘AÇLIK KALP RİTMİNİN BOZULMASINDAN ZİYADE DÜZELMESİNİ SAĞLAR’’

Uzman Doktor Ayhan Küp açıklamalarına devam etti: ‘’ Uzun süreli açlık kalp ritimlerinin bozulmasından ziyade kalp ritminin düzelmesini sebebiyet verebilir. Özellikle uzun süreli açlığa bağlı olarak sempatik aktivitede bir azalma meydana geldiği için özellikle ritim bozuklukları da sempatik aktivitenin artmasıyla ortaya çıktığı için uzun süreli açlıklarda ritim bozukluğunun artmasını değil, daha çok azalmasını bekleriz. Toplumda çarpıntı kabaca yüzde 3 ila 5 oranında gözükmekte ve bunların büyük bir kısmı basit hayat tarzı değişiklikleriyle veya bir takım ilaç tedavileriyle kontrol altına alınabiliyor. Bu tarzdaki hastalarımız da rahat bir şekilde oruçlarını tutabilirler. Herhangi bir doktora gitmeden de ama ciddi kalp yetersizliği olan ciddi bir ritim bozukluğu olan hastaların oruç tutmadan önce mutlaka uzman bir görüş alıp ondan sonrasında oruç tutması gerekebilir. Onun haricinde oruç kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri de mevcut. Uzun süreli açlığa bağlı olarak hastaların lipit profillerinde iyi kolesterolün artması, kötü kolesterolün azaldığı çalışmalar mevcut. Ramazan ayında da genel olarak oruç tutulmasında fayda var diye düşünüyorum.”

‘’RAMAZAN AYI’NDA KALP HASTALIKLARINDA ARTIŞ OLMADI’’

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Turhan ise Ramazan Ayı’nda kalp hastalarının oruç tutmasıyla ilgili şunları söyledi: ‘’ Yurtdışında yapılan bir çalışmada 10 yıllık izlemde Ramazan Ayı ve izleyen ay süresince kalp damar hastalıklarına bağlı hastaneye yatış oranında diğer aylara göre artış olmadığı saptanmıştır. Ülkemizde yapılan bir çalışmada ise benzer şekilde sağlıklı insanlarda orucun kalp damar hastalıklarını olumsuz etkileyici bir özelliğinin olmadığı gösterilmiştir ancak sıcak ve uzun yaz günlerinde oruç tutmak pek çok hastada olduğu gibi kalp hastalarında da sorun oluşturabilir.’’ Dedi ve ekledi:

‘’Kalp hastalarının oruç tutmadan önce kardiyoloji hekimleri tarafından bireysel olarak değerlendirilmesi gerekir çünkü kalp hastalığı tanımında regüle hipertansiyondan en ileri kalp yetersizliğine kadar geniş bir dağılım söz konusudur. Kalp hastalığının türü, şiddeti, hastanın klinik durumu, oruç tutulan iklim, mevsim, sahur ile iftar arasındaki süre, iftarda ve sahurda yenilen gıdaların türü ve ne kadar yendiği ile ilaçların içilme düzeninde bozulma olup olmadığı, hastanın oruç tutup tutmaması kararını verirken mutlaka dikkate alınmalıdır.’’

Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.