04 Aralık 2021, Cumartesi 04:42

Uzmanlar uyarıyor: Deodorantlar kansere yol açıyor

Uzmanlar uyarıyor: Deodorantlar kansere yol açıyor

Deodorantların içeriğindeki alüminyum maddesinin koltuk altı gözeneklerini kapatarak terlemeyi azalttığı bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca alüminyumun göğüs hücrelerine kansorejen etkisi yapıp yapmadığı tartışıldı ve bu konu hakkında çalışmalar yapıldı. Alüminyumun meme kanserine neden olmadığı yönünde açıklamalar yapıldı.

Ancak kan hastalıkları ile kanseri inceleyen İsviçreli kuruluş Grangettes Hematoloji ve Onkoloji Merkezi ve Oxford Üniversitesinde yapılan çalışmalara göre, deodorantların içeriğinde kullanılan alüminyumun zehirli olup meme kanserine yol açtığı kanıtlanmıştır.

Deodorant Meme Hücrelerinde Kansere Neden Oluyor

Euronews de yayınlanan Kerem Congar’ın haberine göre; hamster hücreleri üzerinde yapılan deneylerde, hamsterlerin alüminyum tuzlarına maruz kaldığı ve meme bezlerinin alüminyum maddesini hızla emdikleri gözlemlenmiştir.

Aynı zamanda yapılan deneylerin sonucuna göre alüminyum maddesine maruz kalan hamsterlerin 24 saat içerisinde hücrelerindeki kromozom yapısında ve sayısında “genomik kararsızlık” yani DNA yanlış eşleşmelerinin tamir edilememesi durumu tespit edilmiştir.

Sonuç olarak araştırmacılar, genomik kararsızlık durumunun meme hücrelerinde kötü huylu dönüşüm yaparak, alüminyumun göğüs kanserine yol açtığını bildirmişlerdir.

Dünyanın En Yaygın Kanseri;

2020 yılı verilerine göre dünya genelinde yaklaşık 8 milyon kadın, son 5 yıldır meme kanseriyle mücadele etmektedir. Bu da demek oluyor ki meme kanseri dünyanın en yaygın kanseridir.

Meme kanseri bulaşıcı bir hastalık olmamakla beraber, göğüs kanserinin altında yatan nedenler de tam olarak bilinmemektedir.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ-WHO), göğüs kanseri olan kadınların yaklaşık yarısının 40 yaş üstü olduğunu ve göğüs kanseri riskini taşımayan kadınlarda görüldüğünü ifade etmiştir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT