Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Uzmanlardan dikkat çeken uyarı! Islak mayo ile oturmayın, tatilinizi zehir edebilir!

Mavikadin>Sağlık>Uzmanlardan dikkat çeken uyarı! Islak mayo ile oturmayın, tatilinizi zehir edebilir!

Yaz aylarının gelmesiyle beraber sahiller doluyor, mayolar, bikiniler giyiliyor, kadın erkek çoğu kişi denizlere akın ediyor. Uzmanlar, ıslak mayoyla uzun süre durmanın idrar yolu enfeksiyonu başta olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açabileceği hususunda uyarıyor. İşte ıslak mayoyla kalmanın akla hayale gelmedik zararları!

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ümit Sekmen ıslak mayoyla durmanın hemoroidi tetiklediğini söyledi.
Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ümit Sekmen ıslak mayoyla durmanın hemoroidi tetiklediğini söyledi.

Nasıl olsa kendiliğinden kurur diye düşünerek mayoyu üzerimizde kurutmak idrar yolu enfeksiyonundan mantar hastalığına kadar birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. medipol.com.tr web sitesinde Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yıldız Altan Aydın "Islak mayo ile uzun süre durmayın. Islak mayo ile durup mayoyu üzerinde kurutmak kadınlarda vajina florasını olumsuz etkileyerek başta mantar hastalığı olmak üzere vajinal enfeksiyonlara ve idrar yolu enfeksiyonuna yol açıyor." dedi. Islak mayoyla durmanın sebep olduğu sağlık sorunları şöyledir:

ISLAK MAYOYLA DURMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde ıslak mayoyla durmak tatili kabusu dönüştürebiliyor. Islak mayoyla uzun zaman geçirmenin neticesinde vücutta enfeksiyon meydana gelip ateş, kusma, halsizlik, mide bulantısı gibi semptomlar ortaya çıkabiliyor. Islak mayoyla durmak şu sağlık problemleri ile karşımıza çıkıyor:

ISLAK MAYO SİSTİT (İDRAR YOLU ENFEKSİYONU) YAPIYOR!

Islak mayoyla uzun süre geçirmek idrar yolu enfeksiyonuna neden olabiliyor.Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sarıer, denize ve havuza girdikten sonra ıslak mayoyla kalınmasının sistite yani idrar yolu enfeksiyonuna yol açabildiğini, idrar yolu enfeksiyonun ise sık idrara çıkma, halsizlik, bulantı, kusma, ateş gibi belirtilerle karşımıza çıktığını ifade etti. İdrar yolu enfeksiyonun tedavisi antibiyotikler ile yapılmaktadır.

MANTAR ENFEKSİYONU

Islak mayoyla kalmanın yol açtığı sağlık sorunlarından biri de mantar enfeksiyonu. Pop Sugar web sitesinde geçen haberde New York Cilt Enstitüsü'nden dermatolog Dr. Anna Karp'a göre , ıslak bir mayoyla durduğumuzda cildimiz mantar enfeksiyonlarına maruz kalabiliyor çünkü "ısı ve ıslaklığın kombinasyonu mantarların çoğalması için mükemmel bir ortamdır." Yüzdükten sonra ıslak mayoyla durursanız Tinea corporis veya tinea versicolor gibi enfeksiyonlara yakalanabilirsiniz." Kandidiyazis olarak da bilinen vajinal mantar enfeksiyonu yaygın görülen bir sağlık sorunu, vajinadaki bakteri ve mantar dengesi değiştiğinde ortaya çıkıyor, vajinada kaşıntı, şişlik, kızarıklık, idrar yaparken yahut cinsel ilişki esnasında ağrı gibi belirtilere yol açabiliyor. Tedavisinde antifungal ilaç ve kremler kullanılıyor.

Uzmanlardan dikkat çeken uyarı! Islak mayo ile oturmayın, tatilinizi zehir edebilir!

BAKTERİYEL VAJİNOZİS

Islak mayoyla durmanın bir diğer zararı da bakteriyel vajinozis hastalığı. Bakteriyel vajinozis, vajinada çok fazla belirli bakteriler üremesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Bu sorun vajinadaki iyi ve kötü bakteri dengesini bozar. Bakteriyel vajinozis idrar yolunda yanma, balık kokulu akıntı, vajinada kaşıntı, anormal bir vajinal akıntı veya olağandışı bir koku gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Bu enfeksiyon genellikle antibiyotiklerle tedavi ediliyor, bu belirtileri yaşıyorsanız kadın doğum doktoruna başvurmalısınız.

HEMOROİD HASTALIĞI

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ümit Sekmen ıslak mayoyla durmanın hemoroidi tetiklediği konusunda uyarıyor. Hemoroid sorunu, anüs ve rektumun içinde ve dışındaki damarların şişmesi, genişlemesi sonucu meydana geliyor. Makatta ağrı, kanama, anüste küçük küçük memeler gibi belirtilere yol açıyor. Hemoroidin tedavisinde lastik band ile bağlama, infrared ışık ile yakma ve iğne ile kurutma gibi yöntemler kullanılabiliyor.

Kaynak : Mavi Kadın, Pop Sugar, medipol.com.tr
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...