13 Ağustos 2022, Cumartesi 08:57

Uzmanlardan Güneş fırtınası uyarısı: Güneş fırtınası nedir, etkileri nelerdir?

Uzmanlardan Güneş fırtınası uyarısı: Güneş fırtınası nedir, etkileri nelerdir?

Güneş fırtınası haberlerinin ardından Güneş fırtınasının ne olduğu ve ne gibi sonuçlar doğurabileceği merak ediliyor. Peki güneş fırtınası ne zaman gerçekleşecek? Güneş fırtınası nerede görülecek? Güneş fırtınası neden olur? Güneş fırtınasının etkileri neler?

Son dakika haberine göre Uzmanlar Güneş fırtınası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Güneş'ten yayılan çok miktarda plazmanın Dünya'ya ulaşması bekleniyor. Bilim insanlarının Güneş'te açılan delik sonucu Güneş fırtınasının Dünya’yı etkileme ihtimali olacağını duyurmasının ardından, vatandaşlar “Güneş fırtınası ne zaman olacak?” Güneş fırtınası nerede görülecek?” aramaları yapıyor. İşte konuyla ilgili detaylar...

GÜNEŞ FIRTINASI NEDİR?

Jeomanyetik fırtına adıyla da bilenen Güneş fırtınası, güneş yüzeyindeki güneş lekeleri’nin manyetik alanda oluşan kısa devre sonucu ışın ve plazma patlamalarını meydana getiren olaya denir. Dünya'nın manyetik alanıyla etkileşime giren bir güneş rüzgarı şok dalgası ve veya manyetik alan bulutuna neden olur. Bu durumda Dünya'nın manyetosferinin geçici olarak bozulur.

GÜNEŞ FIRTINASI NE ZAMAN OLACAK?

Güneş fırtınasının 3 Ağustos Çarşamba günü olacağı biliniyor. Uzmanlar, büyük bir patlamanın ise milyarlarca ton maddeyi uzayın milyonlarca kilometre derinliğine saçabileceğini belirtiyor.

GÜNEŞ FIRTINASI NEREDE GÖRÜLECEK?

ShiftDelete'in aktardığı habere göre; elektrik dalgalanmaları nedeniyle gökyüzünde oluşacak renkler ise Kanada ve Alaska’da görüneceği biliniyor.

GÜNEŞ FIRTINASININ ETKİLERİ NELER?

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi küçük bir jeomanyetik fırtınanın Dünya’ya çarpma ihtimali olduğunu açıkladıDünya’nın dış atmosferinin ısınmasına neden olabilecek güneş fırtınasının haberleşme ve GPS uydularının çalışmalarını, kutuplara yakın bölgelere sefer yapan uçaklarla telsiz bağlantıların bozulabileceğini, elektrik şebekelerin, telefonların ve uyduların hatta hayvan göçlerin bile olumsuz etkileneceğini iddia ediliyor.

Uzmanlar, şiddetli bir fırtınanın Dünya'daki elektrik ve iletişim ağlarını bile çökertebileceğini kaydediyor. Ancak Dünya'ya yaklaşmakta olan Güneş fırtınası orta derecede bir kuvvete sahip. Bu nedenle cihazların fazla etkilenmesi beklenmiyor.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT